|
Wysłane 18 kwietnia 2020 przez: Aldona Karska  Śp. ks. dr Włodzimierz Nast (1942-2020)
Tak i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono, mówcie: Sługami nieużytecznymi jesteśmy, spełniliśmy swój obowiązek (Łk 17, 10).
Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość, że 18 kwietnia 2020 r. w wieku 78 lat zmarł śp. ks. dr Włodzimierz Nast.
Ks. Nast był emerytowanym proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie, pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Teologii Praktycznej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, członkiem warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego od momentu jego założenia, od wielu lat był członkiem zarządu i sekretarzem Oddziału.
W okresie swojej służby w Kościele Ewangelicko-Augsburskim był radcą duchownym Diecezji Warszawskiej, członkiem Synodu Kościoła i radcą Konsystorza. Na emeryturze był członkiem zarządu Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz aktywnie udzielał się w różnych gremiach parafialnych. Pozostawił żonę Ewę i syna z rodziną, łączymy się z nimi w naszych modlitwach dziękując Bogu za życie i służbę śp. ks. Włodzimierza.
W imieniu zarządu warszawskiego oddziału PTEw
Aldona Karska
Wysłane 12 marca 2020 przez: Aldona Karska
Z przykrością informuję, że w związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego podjęto decyzję o odwołaniu spotkania warszawskiego oddziału PTEw 16 marca 2020 r. Wykład prof. Kaliny Wojciechowskiej nt. Biblii gdańskiej zostanie przedstawiony w innym terminie. Decyzję podjęto w trosce o zdrowie wszystkich uczestników i ich otoczenia.
Aldona Karska – prezeska Oddziału
Wysłane 01 marca 2020 przez: Aldona Karska
Warszawski oddział PTEw zaprasza 16 marca 2020 r. o godz. 17:30 na drugą część wykładu dr hab. Kaliny Wojciechowskiej: „Brzeska i gdańska – historia dwóch Biblii” – tym razem wykład poświęcony będzie Biblii gdańskiej.
Spotkanie odbędzie się w sali parafialnej, ul. Kredytowa 4.
Wysłane 19 lutego 2020 przez: Aldona Karska  Biblia brzeska
17 lutego dr hab. prof. ChAT Kalina Wojciechowska wygłosiła wykład o Biblii brzeskiej, zwanej tak od miejsca wydania w Brześciu Litewskim. Prelegentka przypomniała, że używana jest też nazwa Biblia Radziwiłłowska – od nazwiska fundatora, lub pińczowska – od miejsca dokonania tłumaczenia. W wykładzie przedstawiono okoliczności powstania Biblii Brzeskiej, omówiono wstęp, w którym znajduje się dedykacja dla króla Zygmunta Augusta z ukrytą sugestią, by poparł Reformację, jest też spis treści, a także tabela z informacją jak należy czytać Biblię na co dzień.
 Prof. Kalina Wojciechowska - prelegentka
Prof. Wojciechowska zwróciła też uwagę, że jak na ówczesne czasy było to bardzo nowoczesne tłumaczenie, w którym zastosowano metodę oddawania sensu zdań, a nie „słowo w słowo”.
Za miesiąc, 16 marca zapraszamy na drugą część wykładu o dwóch Bibliach, czyli na wykład o Biblii gdańskiej.
Tekst i zdjęcia: Aldona Karska
Wysłane 03 lutego 2020 przez: Aldona Karska
Warszawski oddział PTEw zaprasza na comiesięczne spotkanie 17 lutego 2020 r. o godz. 17:30. Gościem będzie biblistka – prof. ChAT dr hab. Kalina Wojciechowska, która przedstawi prelekcję „Brzeska i Gdańska – historia dwóch Biblii”.
Spotkanie ma charakter otwarty.
Wysłane 28 stycznia 2020 przez: Aldona Karska  Prof. Stanisław Miścicki - prelegent
Podczas spotkania warszawskiego oddziału PTEw 20 stycznia 2020 r. prof. dr hab. Stanisław Miścicki, pracownik naukowy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz były kierownik Katedry Urządzania Lasu, Geomatyki i Ekonomiki Leśnictwa, wygłosił prelekcję „Przyszłość lasów wobec przewidywanych zmian środowiska na całej Ziemi”. Przedstawione zostały zagrożenia, które doprowadzają do zmian klimatycznych, a które najczęściej są powodowane ingerencją człowieka w środowisko.

Zwiększona liczba ludzi na naszym globie powoduje zmniejszenie powierzchni dostępnej dla dzikich zwierząt i zmniejszenie powierzchni lasów. Zmniejszają się zasoby wód podziemnych, powierzchownych i w lodowcach. Zwiększa się natomiast koncentracja dwutlenku węgla. Dochodzi do antropogenicznych zmian klimatycznych, niestety często kwestionowanych przez polityków na całym świecie. W dyskusji po prelekcji podkreślano, że wszyscy powinniśmy zastanowić się nad naszymi zachowaniami, kontrolować je, aby nie zaśmiecać naszej ziemi i rozważnie korzystać z zasobów naturalnych.
Tekst i zdjęcia: Aldona Karska
Wysłane 26 stycznia 2020 przez: Aldona Karska  Dr Aleksander Łupienko - prelegent
W warszawskim oddziale PTEw 16 grudnia 2019 r. historyk dr Aleksander Łupienkowygłosił prelekcję: „Ks. Leopold Otto i jego znaczenie dla luteranów w Polsce”. Nawiązując do dwusetnej rocznicy urodzin pastora Otto, prelegent przypomniał jego sylwetkę i zwrócił uwagę na fakt, że Leopold Otto piastując stanowisko drugiego proboszcza był ważną postacią dla Polaków-ewangelików, którzy pragnęli zachować swoją przynależność wyznaniową w kraju, z którym się utożsamiali, ale w którym dominował katolicyzm. Pastor Otto wspierał proces polonizacji zboru warszawskiego i był przeciwnikiem teologii liberalnej. Prelegent zaznaczył, że ks. Otto przemawiał nie tylko z ambony, ale również na łamach polskojęzycznego „Zwiastuna Ewangelicznego”. Nie stronił też od zaangażowania politycznego.
Tekst i zdjęcia: Aldona Karska
Wysłane 23 listopada 2019 przez: Aldona Karska  Prof. Elżbieta Jastrzębowska - prelegentka
Na spotkaniu 18 listopada warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego gościł prof. Elżbietę Jastrzębowską, która przedstawiła wykład: „Jerozolima w czasach Chrystusa”. Prelekcja była ilustrowana slajdami przedstawiającymi makiety oraz rysunki miasta i dawnych budowli.
Pokazując w swojej prezentacji niektóre miejsca i obiekty, prelegentka uwzględniła ostatnie odkrycia archeologiczne, takie jak odkrycie pod palestyńską dzielnicą Silwan drogi wybudowanej w czasach Poncjusza Piłata, którą miliony pielgrzymów udawały się na Wzgórze Świątynne.
Czytaj dalej »
Wysłane 23 października 2019 przez: Aldona Karska  Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska – prelegentka
Gościem spotkania warszawskiego oddziału PTEw 21 października 2019 r. była Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik prasowy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, która tę funkcję pełni od 2015 r. Jest absolwentką teologii ChAT. Wcześniej zajmowała się pracą katechetyczną i diakonijną w krakowskiej parafii, w latach 2007-2013 działała we Wspólnej Grupie Roboczej pomiędzy Kościołem Rzymskokatolickim a Światową Radą Kościołów, a od 2011 r. jest regionalną koordynatorką Komisji ds. Kobiet w Kościele i Społeczeństwie Światowej Federacji Luterańskiej na Europę Środkowo-Wschodnią.
Podczas spotkania Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska wygłosiła prelekcję „Factum est – chrześcijańskie media w Europie wobec mowy nienawiści i fałszywych wiadomości”. Temat ten został wcześniej zaprezentowany na ostatnim Forum Ewangelickim w Łodzi. Prelegentka omówiła, jakie organizacje i stowarzyszenia reprezentują chrześcijańskie media w Europie oraz jak współpracuje z nimi Biuro Informacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Czytaj dalej »
Wysłane 09 października 2019 przez: Aldona Karska  Ryszard Stykowski - prelegent
Po przerwie wakacyjnej warszawski oddział PTEw wznowił comiesięczne spotkania. 23 września odbyło się spotkanie z Ryszardem Stykowskim, który podzielił się swoimi wrażeniami z podróży do Malezji. Prelegent swoją relację z podróży zilustrował slajdami.
W pierwszej części opowiedział krótko o samej Malezji, jej położeniu geograficznym, sytuacji społeczno-politycznej, strukturze wyznaniowej. W drugiej części przedstawił trasę wyprawy, pokazał ciekawe miejsca, opowiadał o ludziach, zwyczajach, kuchni. Ryszard Stykowski podróżuje z rodziną, do każdej podróży przygotowuje się wiele miesięcy wcześniej. Opowiadał, jak można stosunkowo niedrogo, ale wygodnie podróżować.
* * *
Czytaj dalej »
Wysłane 18 kwietnia 2019 przez: Aldona Karska  Agnieszka Bednarkiewicz-Sowińska - prezes Zarządu Fundacji Ewangelickiego Towarzystwa Oświatowego
15 kwietnia na terenie przedszkola „Szkrabki” i szkoły podstawowej im. S.B. Lindego – placówek prowadzonych przez Ewangelickie Towarzystwo Oświatowe (ETO) – odbyło się comiesięczne spotkanie warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego.
Prezes Zarządu Fundacji – Agnieszka Bednarkiewicz-Sowińska, rozpoczęła swoją prelekcję od przypomnienia działalności licznych placówek wychowawczych i edukacyjnych na terenie Warszawy i okolicach prowadzonych przez Parafię Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy w Warszawie przed 1939 rokiem.
Następnie prelegentka przedstawiła okoliczności powołania Fundacji i stwierdziła, że idei powstania ETO przyświecała myśl nawiązania do dobrych tradycji warszawskiej społeczności ewangelickiej, która w przeszłości, dbając o właściwe wychowanie i edukację młodzieży, zakładała szkoły różnych szczebli. Dlatego głównym celem ETO było założenie przedszkola, następnie szkoły podstawowej, a w dalszej perspektywie i średniej. Z założenia placówki te mają być otwarte dla wszystkich.
Czytaj dalej »
Wysłane 07 kwietnia 2019 przez: Aldona Karska
PTEw Oddział w Warszawie zaprasza 15 kwietnia 2019 r. o godz. 17:30 na spotkanie w siedzibie Szkoły Podstawowej im. S. B. Lindego i Przedszkola „Szkrabki”, przy ul. Rosoła 10.
O Ewangelickim Towarzystwie Oświatowym (ETO) i działalności powołanych placówek opowie Agnieszka Bednarkiewicz-Sowińska – prezes zarządu Fundacji ETO. Będzie można zwiedzić szkołę. Zapraszamy!
Dojazd własny lub „szkrabkobusem – busikiem, który będzie podstawiony o godz. 17:00 przy ul. Burschego.
O Fundacji „Ewangelickie Towarzystwo Oświatowe” zob.: eto.org.pl
|