16 stycznia odbyło się pierwsze w 2023 r. spotkanie warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. W pierwszej części spotkania zebrani przyjęli sprawozdania z działalności oddziału w 2022 r. oraz sprawozdanie finansowe.
Zjazd przewodników ewangelików w Rybniku w 2022 r. Przed kaplicą ewangelicką w Raciborzu
W drugiej części Alicja Sadomska – historyk i licencjonowany przewodnik turystyczny po Warszawie i Mazowszu, podzieliła się swoimi refleksjami ze zjazdów przewodników – ewangelików, które odbywają się regularnie od ponad 20 lat. Zjazdy odbywają się co roku jesienią w różnych regionach kraju, a raz nawet za granicą (w Wittenberdze). Uczestnicy zjazdów wymieniają się swoimi doświadczeniami, a także zapoznają się z miejscami związanymi z ewangelicyzmem w różnych regionach.
Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego zaprasza na kolejne spotkanie 16 stycznia 2023 r. W trakcie jego pierwszej części odbędzie się podsumowanie działalności Oddziału w 2022 r. i przyjęcie sprawozdania. Natomiast w drugiej części spotkania Alicja Sadomska podzieli się swoimi refleksjami ze Zjazdu Przewodników Ewangelików. Spotkanie rozpocznie się o 17:30 w sali parafialnej przy ul. Kredytowej 4 (lok. 1).
19 grudnia odbyło się ostatnie w 2022 r. spotkanie warszawskiego oddziału PTEw, podczas którego o czeskim odrodzeniu narodowym w XVIII i XIX wieku mówiła slawistka i bohemistka Maria Chmiel.
W swojej prelekcji opowiedziała słuchaczom o tym, jak świadomość narodowa budziła się wśród Czechów poprzez literaturę, malarstwo i sztukę. Prelegentka przybliżyła sylwetki naukowców, językoznawców, poetów, pisarzy i artystów, wskazując przy tym na ich związki z polskimi naukowcami i twórcami, których odkrycia archeologiczne, poematy i malarstwo stawały się impulsem do odrodzenia narodowego.
Na zakończenie spotkania prezeska Oddziału złożyła życzenia błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego oraz Bożego błogosławieństwa w nadchodzącym Nowym, 2023 Roku. Kolejne spotkanie zaplanowano na 16 stycznia 2023 r.
Warszawski oddział PTEw zaprasza na spotkanie 19 grudnia 2022 r. Temat spotkania: „Czeskie odrodzenie narodowe w XVIII i XIX w.”, przedstawi Maria Chmiel – slawistka, bohemistka, tłumaczka i redaktorka. Spotkanie odbędzie się w sali parafialnej, przy ul. Kredytowej 4, o godz. 17:30.
Spotkania warszawskiego oddziału PTEw maja charakter otwarty. Serdecznie zapraszamy!
21 listopada 2022 r. na spotkaniu warszawskiego oddziału PTEw rzecznik prasowa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska przedstawiła rolę i organizację Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), która została założona w 1947 r. jako światowa wspólnota łącząca luteranów na całym świecie. Obecnie zrzesza 147 Kościołów luterańskich z 99 krajów, liczących łącznie ok. 77 mln wiernych. Najliczniejszym kościołem luterańskim na świecie jest Ewangelicki Kościół Etiopii Mekane Yesus, który liczy ok. 8 mln wiernych.
Kościoły członkowskie ŚFL żyją i pracują razem na rzecz sprawiedliwości, pokoju i pojednania na świecie. Najwyższym organem decyzyjnym ŚFL jest Zgromadzenie Ogólne, które odbywa się co kilka lat. Najbliższe XIII Zgromadzenie Ogólne odbędzie się w Krakowie 13-19 września 2023 r. Przybędzie na nie ok. 400 delegatów – liczba delegatów z poszczególnych Kościołów jest zależna od jego wielkości. Nasz Kościół będzie reprezentowało dwoje delegatów.
17 października 2022 r. spotkanie warszawskiego oddziału PTEw poświęcone było najstarszej parafii ewangelicko-reformowanej w Polsce – parafii w Żychlinie. Spotkanie przygotowali Elżbieta i Wojciech Baranowie. Swoją prelekcje zilustrowali filmem poświęconym żychlińskiej parafii.
Żychlin to miejscowość nieopodal Konina. Pierwszy drewniany kościół ufundowali tu w 1610 r. właściciele tych ziem – Piotr i Katarzyna Żychlińscy. Członkami żychlińskiego zboru byli przedstawiciele okolicznej szlachty, konińscy mieszczanie, zamieszkali w okolicy szkoccy emigranci, rzadziej chłopi.
26 września warszawski oddział PTEw gościł Essayas’a Techane, Etiopczyka mieszkającego w Polsce od ponad 30 lat. Essayas Techane pracuje w Polskiej Radzie Ekumenicznej jako koordynator projektu „Ekumeniczny punkt konsultacyjny ds. migracji – Gościnny Kościół”, poza tym jest prezesem Stowarzyszenia Polsko-Etiopskiego „Selam”. W trakcie spotkania opowiedział o sobie i okolicznościach, w jakich znalazł się w Polsce. Opowiedział też z jakimi problemami zmagają się emigranci z dalekich krajów.
Jednak większa część spotkania poświęcona była samej Etiopii. Prelegent przedstawił krótko obecną sytuację w Etiopii, strukturę etniczną, religijną, społeczną. Początki państwa sięgają I w. p.n.e., i aż do 1974 r. było to cesarstwo. Obecnie Etiopia jest parlamentarną republiką federalną.
Warszawski oddział PTEw zaprasza na spotkanie 26 września br. Gościem spotkania będzie Essayas Techane, który opowie nam o Etiopii przy kawie i innych etiopskich przysmakach.
Spotkanie odbędzie się w sali parafialnej nr 1 przy ul. Kredytowej 4 w Warszawie, o godz. 17:30. Spotkania warszawskiego oddziału PTEw mają charakter otwarty. Serdecznie zapraszamy!
Wiączemin, skansen, kościół i szkoła. Na pierwszym planie wiklinowe płoty
2 lipca 2022 r. grupa 24 osób, członków i sympatyków PTEw z warszawskiego oddziału, udała się na jednodniową wycieczkę śladami osadnictwa olęderskiego na Mazowszu. Głównym celem wycieczki był skansen w Wiączeminie. Wiączemin to wieś w pow. płockim, która wiąże się z osadnictwem olęderskim. Wśród przybywających przez lata osadników byli mennonici i luteranie. W 2018 roku zorganizowano tu skansen osadnictwa nadwiślańskiego, bazując na miejscowych zabudowaniach a także przeniesionych z okolic. Mennonici to wywodzący się z ruchu anabaptystycznego zwolennicy Menno Simonsa, działającego w Holandii. Odrzucali oni wszelką przemoc, interpretowali Królestwo Boże w sposób czysto duchowy i domagali się pełnej niezależności od wszelkiej władzy świeckiej. Do Polski przybyli już w XVI w., głównie w okolice Gdańska i Torunia, zajmowali się osuszaniem delty Wisły. W dalszej kolejności pojawiła się grupa z Prus Zachodnich, która osiedliła się w okolicach Warszawy (Kazuń Niemiecki). W okresie późniejszym dotarli na nasze ziemie osadnicy z krajów niemieckich, trudniący się różnego rodzaju rzemiosłem – byli to głównie luteranie.
20 czerwca 2022 r. warszawski oddział PTEw gościł prof. dr. hab Tadeusza J. Zielińskiego – prorektora ChAT ds. studenckich i dydaktycznych. Profesor Tadeusz Zieliński jest profesorem nauk teologicznych i doktorem habilitowanym nauk prawnych. Prelegent przedstawił prezentację zatytułowaną „Książka protestancka w Polsce Ludowej”. W prezentacji przedstawił ważną rolę książki w protestantyzmie. Przedmiotem tej analizy była książka, nie uwzględniając czasopism – książka napisana przez protestanta i przedstawiająca treści właściwe protestantyzmowi. Wykład dotyczył publikacji wydawanych przez Kościoły protestanckie lub organizacje związane ze środowiskiem kościelnym.
Prelegent zwrócił uwagę, że w okresie do 1989 r. ukazało się sporo tytułów wydawanych w dużych nakładach przez poszczególne Kościoły. Rekordy popularności biła np. niewielka książeczka wydana przez Wydawnictwo „Zwiastun”, „Ewangelik – katolik” autorstwa ks. Tadeusza Wojaka. Osiągano to mimo wielu trudności takich jak cenzura, ograniczenia papieru itp. Cykl wydawniczy trwał wówczas długo.
9 maja 2022 r. na spotkaniu warszawskiego oddziału PTEw, Elżbieta i Wojciech Baranowie przedstawili film, który powstał w trakcie ich podróży w rejonach pogranicza polsko-litewskiego, po obu stronach granicy.
Kiejdany, kościół ewangelicko-reformowany
Duży fragment filmu poświęcony był Krasnogrudzie, miejscowości w powiecie sejneńskim, w której znajduje się odrestaurowany dworek związany z rodziną matki Czesława Miłosza. Wolą Czesława i Andrzeja Miłoszów oraz Janiny i Andrzeja Jurewiczów – ostatnich spadkobierców Krasnogrudy – dwór krasnogrudzki wraz z parkiem w 2002 r. przejęła w wieloletnią dzierżawę Fundacja „Pogranicze”. Dworek po rewitalizacji stał się siedzibą Międzynarodowego Centrum Dialogu. Na filmie mieliśmy okazję obejrzeć fragmenty uroczystości związanych otwarciem tego Centrum i z przejęciem przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 r. z udziałem prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego i przedstawicielami rządów Polski i Litwy, a także syna noblisty – Antoniego Miłosza.
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z dr. Aldoną Karską – prezes Oddziału PTEw w Warszawie: Rozmowy Studia Lutheraneum: „Kaliszanka – Warszawianka”. Premiera audycji odbyła się 20 maja 2022 r.