Archiwum

Jan Śliwka – autor pierwszych polskich podręczników na Śląsku Cieszyńskim: Jaworze, 3 czerwca


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Jaworzu zaprasza wszystkich zainteresowanych na prelekcję „150. rocznica śmierci Jana Śliwki, autora pierwszych podręczników polskich na Śląsku Cieszyńskim”, którą przedstawi historyk Marcin Gabryś z Cieszyna.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 3 czerwca 2024 r. o godz. 18.00 w sali parafialnej w Jaworzu k. Bielska-Białej, pl. Kościelny 26.

Serdecznie zapraszamy!

O rodach magnackich na Górnym Śląsku: Jaworze, 6 maja 2024 r.


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Jaworzu zaprasza wszystkich zainteresowanych na prelekcję „Rody magnackie na Górnym Śląsku”, którą przedstawi historyk dr Arkadiusz Puzio-Podrucki.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 6 maja 2024 r. o godz. 18.00 w sali parafialnej w Jaworzu k. Bielska-Białej, pl. Kościelny 26.

Arkadiusz Kuzio-Podrucki – śląsko-polski historyk, doktor nauk humanistycznych, publicysta, badacz dziejów rodów śląskiej arystokracji i szlachty. Pracuje w Instytucie Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Do jego głównych zainteresowań badawczych należą dzieje śląskiej szlachty i arystokracji w czasach nowożytnych. Opublikował monografie rodów śląskiej szlachty i arystokracji: Henckel von Donnersmarcków, Tiele-Wincklerów, Schaffgotschów, Mieroszewskich, Hohenlohe, Wrochemów, Hochbergów. To pierwsze w języku polskim publikacje obejmujące całość dziejów tych rodów od prapoczątków do czasów współczesnych.

Serdecznie zapraszamy!

Wycieczka na Górny Śląsk: Jaworze, 24 maja


Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Jaworzu zaprasza na jednodniową wycieczkę (dla wszystkich chętnych) na Górny Śląsk (Katowice, Chorzów, Tychy), która odbędzie się w piątek 24 maja 2024 r.

W programie: Katowice (Śląskie Centrum Wolności i Solidarności), Chorzów (Park Śląski, rozarium, planetarium), Tychy (browar książęcy, kościół ewangelicki), obiad.

Koszt: 150 zł (w tym przejazd, ubezpieczenie, wstępy, przewodnik, wyżywienie).
Wyjazd o godz. 7:30 (zbiórka pod Szlauerówką).
Zapisy i wpłaty: do 15 maja br. w kancelarii parafialnej lub pod nr tel. 600 406 176.

Serdecznie zapraszamy!

Ks. Marek Uglorz o biblijnym portrecie mężczyzny (cz. 2): Jaworze, 8 kwietnia 2024 r.


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Jaworzu zaprasza wszystkich zainteresowanych na prelekcję „Biblijny portret mężczyzny”, cz. 2, którą przedstawi ks. dr hab. Marek J. Uglorz – profesor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT). Będzie to kontynuacja spotkania sprzed miesiąca (4 marca).

Spotkanie odbędzie się 8 kwietnia 2024 r. o godz. 18.00 w sali parafialnej w Jaworzu k. Bielska-Białej, pl. Kościelny 26.

Serdecznie zapraszamy!

Marzec w jaworzańskim PTEw: spotkanie z ks. Markiem Uglorzem

Ks. dr hab. Marek J. Uglorz


Gościem spotkania 4 marca 2024 r. był ks. dr hab. Marek Jerzy Uglorz, który przedstawił wstęp oraz pierwszą część tematu „Biblijny portret mężczyzny”. Prelegent w bardzo ciekawy i oryginalny sposób przekazał w oparciu o Biblię wiedzę o człowieczeństwie, gdyż Biblia nie stroni od tego tematu.

Musimy robić wszystko, by być wolnymi, gdyż tylko wtedy – niezależni od rodziny, rodu, wspólnoty, organizacji, możemy budować właściwe relacje z Bogiem i zdać się na jego prowadzenie. Najpierw każdy z nas się rodzi i wychowuje w domu rodzinnym, i bardzo ważne jest, by chłopcy wcześnie przechodzili od wpływu matki pod opiekę ojca i uczyli się samodzielności, odpowiedzialności, wiary w siebie i wierności Bogu. Przykładem tego są biblijny Abraham, Izaak, Noe, czy Jan Chrzciciel. Będzie to tematem drugiej części spotkania, która odbędzie się 8 kwietnia 2024 r.

Czytaj dalej »

Ks. Marek Uglorz o biblijnym portrecie mężczyzny (cz. 1): Jaworze, 4 marca 2024 r.


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Jaworzu zaprasza wszystkich zainteresowanych na prelekcję „Biblijny portret mężczyzny”, cz. 1, którą przedstawi ks. dr hab. Marek J. Uglorz – profesor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT).

Spotkanie odbędzie się 4 marca 2024 r. o godz. 18.00 w sali parafialnej w Jaworzu k. Bielska-Białej, pl. Kościelny 26.

Serdecznie zapraszamy!

Luty 2024 r. w jaworzańskim PTEw: zebranie sprawozdawcze

Od lewej: Jan Kliber - przewodniczący zebrania, Danuta Kubala - sekretarz Oddziału


5 lutego 2024 r. w jaworzańskim Oddziale PTEw odbyło się Zebranie Sprawozdawcze podsumowujące działalność Oddziału w 2023 roku. Zebranie przebiegało według ustalonego porządku. Po powitaniu obecnych przez prezesa spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy i krótkim wspomnieniem tragicznie zmarłego w ubiegłym roku wójta Gminy Jaworze, dr. Radosława Ostałkiewicza oraz dwóch zmarłych naszych członków: Jana Pokładnika i Rudolfa Czadera.

Następnie prezes Leopold Kłoda odczytał sprawozdanie z działalności merytorycznej Oddziału. W 2023 r. odbyło się 12 spotkań, w tym 10 spotkań tematycznych, jedno sprawozdawcze oraz jedno świąteczno-opłatkowe, zorganizowano również 3 wycieczki: jednodniową do Sosnowca, dwudniową do Zamościa i Lublina oraz półdniową do Zamku w Grodźcu Śląskim. Na koniec 2023 r. Oddział liczył 60 członków, a frekwencja na spotkaniach wynosiła 38-54 osób.

Czytaj dalej »

Zabranie sprawozdawcze Oddziału PTEw w Jaworzu: 5 lutego


Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Jaworzu zaprasza wszystkich członków na doroczne zebranie sprawozdawcze Oddziału za 2023 r.

Zebranie odbędzie się 5 lutego 2024 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 w sali parafialnej w Jaworzu.

Styczeń 2024 r. w jaworzańskim PTEw: ekumeniczne spotkanie noworoczne

Anna Skotnicka-Nędzka - p.o. wójta gminy Jaworze

Ks. Stanisław Filapek - proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Jaworzu


Nowy 2024 rok w jaworzańskim Oddziale PTEw rozpoczął się 8 stycznia 2024 r. spotkaniem, które miało charakter ekumenicznego spotkania noworocznego. Po kilku latach przerwy spowodowanej pandemią, postanowiliśmy znowu kontynuować zwyczaj, według którego spotkania noworoczne odbywają się na przemian w parafiach ewangelickiej oraz katolickiej.

Edward Weiss - prelegent

Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: członkowie Akcji Katolickiej przy Parafii Rzymsko-Katolickiej w Jaworzu wraz z proboszczem ks. Stanisławem Filapkiem, Anna Skotnicka-Nędzka pełniąca obowiązki wójta Gminy Jaworze oraz prelegent Edward Weiss z małżonką. Obecni byli proboszczowie naszej parafii ks. W. Wantulok i ks. A. Krzykowski oraz członkowie jaworzańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego.

Spotkanie upływało w miłej, świątecznej atmosferze, śpiewano kolędy, rozmawiano, częstowano się smakołykami, a ciekawą prelekcję „Izrael biblijny i dzisiejszy” przedstawił Edward Weiss.

Czytaj dalej »

Izrael biblijny i współczesny: Jaworze, 8 stycznia 2024 r.


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Jaworzu zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie noworoczne, w którym uczestniczyć będą goście z Akcji Katolickiej i księża z obu parafii działających w Jaworzu. W programie wystąpienie Edwarda Weissa „Izrael biblijny i współczesny” oraz śpiewanie kolęd.

Spotkanie odbędzie się 8 stycznia 2024 r. o godz. 18.00 w sali parafialnej w Jaworzu k. Bielska-Białej, pl. Kościelny 26.

Serdecznie zapraszamy!

Grudzień 2023 r. w jaworzańskim PTEw

Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna


Kolejny miesiąc działalności rozpoczęliśmy 3 grudnia 2023 r. koncertem Wyższobramskiego Chóru Kameralnego z Cieszyna, który odbył się w kościele ewangelickim w Jaworzu.

Podczas i po nabożeństwie wysłuchaliśmy pięknych pieśni adwentowych. Szkoda tylko, że akurat w tym dniu nastąpił bardzo silny atak zimy z ogromnymi opadami śniegu i wielu parafian nie dało rady dojechać do kościoła na nabożeństwo.

Czytaj dalej »

Spotkanie opłatkowe w Jaworzu: 11 grudnia


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Jaworzu zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się 11 grudnia 2023 r. o godz. 18.00 w sali parafialnej w Jaworzu k. Bielska-Białej.

Serdecznie zapraszamy!