Archiwum

Listopad 2022 w Jaworzu: kwesta cmentarna i prelekcja o życiu po życiu

L. Kłoda, I. Stekla i R. Stanclik

Ks. W. Wantulok, ks. A.Krzykowski i L. Kłoda

1 listopada 2022 r., w dzień pamiątki umarłych, tradycyjnie już członkowie Oddziału PTEw w Jaworzu wraz z członkami Rady Parafialnej przeprowadzili kwestę cmentarną. W tym roku zebrana kwota wyniosła 5.540,00 zł. Uzyskane środki finansowe przeznaczone są na renowację zabytkowych pomników, nagrobków i ścieżek cmentarnych na cmentarzu ewangelickim w Jaworzu. Wszystkim kwestującym i ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!

* * *

Ks. Władysław Wantulok - prelegent

7 listopada 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie, na którym temat „Życie po życiu – niebo, piekło, czyściec – uzasadnienie biblijne” przedstawił ks. Władysław Wantulok, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworzu.

Listopad to miesiąc, który nastraja nas do takich myśli – człowiek nigdy nie pogodził się z tym, że musi odejść. Wspominanie naszych zmarłych 1 listopada, w dzień pamiątki umarłych, było w kalendarzu luterańskim od samego początku zgodnie z zaleceniem apostolskim zawartym w liście do Hebrajczyków rozdział 13/7. O obchodzeniu tego święta świadczy również kazanie ks. Samuela Dambrowskiego w tzw. „Dąbrówce” oraz pieśń zawarta w jednym z najstarszych kancjonałów luterańskich z 1587 r. Jednak święto to w Kościele ewangelickim nie jest szczególnie ważnym świętem. Pozostaje ono zdecydowanie w cieniu święta Pamiątki Reformacji obchodzonej 31 października.

Czytaj dalej »

W Jaworzu o „życiu po życiu”: 7 listopada


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Jaworzu koło Bielska-Białej, zaprasza wszystkich na spotkanie poświęcone tematowi: „Życie po życiu: niebo, piekło, czyściec – uzasadnienie biblijne”. Prelekcję wygłosi ks. Władysław Wantulok, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Jaworzu.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 7 listopada 2022 r. o godz. 18, w sali parafialnej w Jaworzu, przy pl. Kościelnym 26.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Październik 2022 w Jaworzu: prelekcja o jedności Kościoła i wycieczka do Bielska-Białej

Ks. dr Adam Malina - prelegent

Gościem spotkania 3 października 2022 r. w Oddziale PTEw w Jaworzu był prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ks. dr Adam Malina z Katowic Szopienic, który przedstawił temat „Jedność Kościoła – jeden Kościół, jeden Pan, jedna wiara”. Jest to temat aktualny, gdyż rok 2022 został ogłoszony przez Synod Rokiem Jedności Kościoła. Ponadto we wrześniu 2023 r. odbędzie się w Krakowie XIII Zjazd Światowej Federacji Luterańskiej z hasłem przewodnim: „Jedno Ciało, jeden Duch, jedna nadzieja”, na którym temat ten będzie omawiany i dyskutowany.

Prelegent zastanawiał się, co powinno nas jako Kościół zajmować w XXI w., gdyż ludzie są różni a jedność nie jest dana raz na zawsze. Każda społeczność aby mogła istnieć, musi być jednością. W jaki sposób dzisiaj budować tę jedność i jaki jest wzorcowy model jedności Kościoła? Różnorodność jest wartością samą w sobie, jest naturalna i ma swoją pozytywną wartość, lecz ważne jest to, czym się definiujemy i jakie jest nasze poczucie przynależności do Kościoła luterańskiego. Istotna jest jedność w sprawach zasadniczych, takich jak jedność i wiarygodność Kościoła luterańskiego.

Czytaj dalej »

Jaworze zaprasza do zwiedzenia willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej: 13 października


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego zaprasza wszystkich zainteresowanych na wycieczkę do Bielska-Białej. Jej celem będzie zwiedzenie willi Teodora Sixta oraz udział w prelekcji dotyczącej życia i działalności Teodora Sixta.

Wycieczka odbędzie się w czwartek 13 października. Dojazd do Bielska-Białej na własną rękę – samochodami lub komunikacją publiczną. Miejsce zbiórki: Bielsko-Biała, ul. Mickiewicza 24, godz. 15:00. Zwiedzanie łącznie z prelekcją potrwa ok. 1,5 godziny.

Serdecznie zapraszamy!

W Jaworzu o jedności Kościoła: ks. dr Adam Malina, 3 października


3 października (w poniedziałek) odbędzie się kolejne spotkanie oddziału PTEw w Jaworzu, podczas którego zostanie zaprezentowanie zagadnienie „Jedność Kościoła – jeden Kościół, jeden Pan, jedna wiara”.

Temat przedstawi ks. dr Adam Malina – prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Spotkanie odbędzie się w Jaworzu na Śląsku Cieszyńskim, w sali parafialnej przy pl. Kościelnym 26, o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy!

Wrzesień 2022 w Jaworzu: wycieczka do Łodzi i Żyrardowa oraz dyskusja o małżeństwie i rozwodach

Łódź - w kościele św. Mateusza

Łódź - w kościele św. Mateusza


Wycieczka do Łodzi i Żyrardowa

1-2 września bieżącego roku oddział PTEw w Jaworzu zorganizował dwudniową wycieczkę do Łodzi i Żyrardowa, w której wzięło udział 40 uczestników, członków i sympatyków oddziału.

Łódzki Ogród Zoologiczny wywarł na uczestnikach wycieczki bardzo duże wrażenie – rozległość terenu, na którym rozlokowane są egzotyczne zwierzęta i ptaki. Podanie godzin karmienia spowodowało, że prawie wszystkie z nich można było obejrzeć i sfotografować. Orientarium mieszczące się w rozległym budynku na dwóch kondygnacjach jest miejscem zgromadzenia wielu obiektów światowej fauny pokazanych w prawie naturalnym środowisku.

Czytaj dalej »

O rozwodzie według różnych wyznań: Jaworze, 5 września


5 września (w poniedziałek) odbędzie się kolejne spotkanie oddziału PTEw w Jaworzu, podczas którego zostanie zaprezentowanie zagadnienie „Małżeństwo i jego rozwiązanie – rozwód. Stanowiska religii żydowskiej i niektórych Kościołów chrześcijańskich przedstawione przez ich przedstawicieli”.

Stanowiska religii żydowskiej oraz Kościołów: rzymsko-katolickiego, adwentystycznego i luterańskiego omówią ich przedstawiciele. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w sali parafialnej przy pl. Kościelnym 26 w Jaworzu.

Serdecznie zapraszamy!

Sierpień 2022 r. w jaworzańskim Oddziale PTEw: relacja z podróży do Gruzji

Mariusz Fender - prelegent


Na spotkaniu 8 sierpnia 2022 r. w Jaworzu, kolejny temat podróżniczy „Gruzja, Kaukaz i nie tylko” przedstawił członek miejscowego Oddziału, Mariusz Fender. Prezentacja przedstawiona była w formie multimedialnej, więc obejrzeliśmy wiele ciekawych zdjęć i krótkich filmików.

Tradycyjny poczęstunek gruziński

Gruzja to państwo demokratyczne, położone na pograniczu Europy i Azji w Kaukazie Południowym. Jest członkiem Rady Europy, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz od 2014 r. jest krajem stowarzyszonym z Unią Europejską. Liczy ponad 3,7 mln ludności, a jego stolicą jest Tbilisi. Teren w większej części Gruzji jest górzysty, a klimat, który tam panuje jest podzwrotnikowy wilgotny. Główną religią w Gruzji jest Gruziński Kościół Prawosławny, do którego przynależność deklaruje 82% mieszkańców. Ponadto istnieje tam również Kościół Ewangelicko-Luterański, do którego obecnie należy pięć parafii. Szczególne miejsce w tradycji gruzińskiej zajmuje kuchnia gruzińska, która jest urozmaicona wieloma aromatycznymi przyprawami i bardzo smaczna. Ciekawy jest zwyczaj toastów, który zawsze wznosi głowa rodziny.

Czytaj dalej »

W Jaworzu kolejne spotkanie podróżnicze: 8 sierpnia


8 sierpnia (poniedziałek) odbędzie się kolejne spotkanie oddziału PTEw w Jaworzu. Ze względu na wakacyjny okres zostanie zaprezentowana relacja podróżnicza: „Gruzja, Kaukaz i nie tylko”. Przedstawi ją Mariusz Fender z Międzyrzecza.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w sali parafialnej przy pl. Kościelnym 26 w Jaworzu.

Serdecznie zapraszamy!

Jaworze organizuje wycieczkę do Łodzi i Żyrardowa: 1-2 września 2022 r.


Oddział PTEw w Jaworzu organizuje 1-2 września 2022 r. (czwartek i piątek) dwudniową wycieczkę do Łodzi i Żyrardowa. W programie zwiedzanie orientarium i muzeum nauki i techniki w Łodzi oraz zwiedzanie Żyrardowa i spotkanie z ks. Haliną Radacz. Wyjazd o godz. 6:30 spod Szlauerówki w Jaworzu.

Koszt udziału w wysokości 250 zł obejmuje przejazd, ubezpieczenie, wstępy, wyżywienie, nocleg i przewodnika. Zapisy i wpłaty są przyjmowane do 15 sierpnia w kancelarii parafialnej, a także pod numerem telefonu 600 406 176.

Serdecznie zapraszamy!

Lipiec 2022 r. w jaworzańskim PTEw: relacja z podróży po Australii

Urszula i Wiktor Gibiec - prelegenci

W jaworzańskim Oddziale PTEw spotkania odbywają się również w okresie wakacyjnym, wówczas temat zwykle jest związany z podróżowaniem i zwiedzaniem. Tak też było na spotkaniu 4 lipca 2022 r., na którym swoimi wrażeniami z podróży do Australii podzielili się państwo Urszula i Wiktor Gibcowie z Bielska-Białej.

Australia – formalnie Związek Australijski, to państwo demokratyczne, położone na półkuli południowej, obejmujące kontynent Australia, wyspę Tasmania i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Stolicą kraju jest Canberra, a największym miastem jest Sydney. Jest szóstym pod względem powierzchni państwem świata i jedynym państwem na świecie obejmującym cały kontynent. Jest zamieszkiwana przez ponad 25 mln osób, z czego 2/3 populacji mieszka w pięciu największych australijskich metropoliach. Australia jest krajem wysoko rozwiniętym, z wielokulturowym społeczeństwem. Miasta australijskie są w światowej czołówce w dziedzinie życia kulturalnego.

Czytaj dalej »

Spotkanie oddziałów PTEw z Diecezji Cieszyńskiej

11 czerwca 2022 r. w ustrońskiej parafii ewangelicko-augsburskiej odbyło się spotkanie czterech oddziałów PTEw z Diecezji Cieszyńskiej. W spotkaniu uczestniczyło 9 osób z oddziałów: Bielsko – 1 osoba, Cieszyn – 2 osoby, Jaworze – 3 osoby oraz Ustroń – 3 osoby.

Proboszcz parafii, ks. Dariusz Lerch, rozpoczął spotkanie modlitwą i rozważaniem oraz życzył owocnych obrad. Obecnych przywitała prezes Danuta Pilch, która przypomniała, że poprzednie takie spotkanie w Ustroniu odbyło się 25 listopada 2017 r. Uczestniczyło w nim 18 osób.

Obrady rozpoczęły się od informacji prezesów oddziałów o tematyce spotkań, które będą realizowane w drugim półroczu. Dominował będzie temat 2022 roku w naszym Kościele, czyli „Rok jedności”. Wiceprezes oddziału w Bielsku zaprosiła uczestników we wrześniu do willi Sixta, po której oprowadzać będzie przewodnik. Szczegółowe informacje przekazane zostaną w terminie późniejszym. W 2023 r. pierwszy raz w Polsce odbędzie się Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej. Wydarzenie to na pewno będzie tematem naszych spotkań w PTEw w przyszłym roku.

Czytaj dalej »