Archiwum

Katarzyna Szkaradnik o kazaniach ks. Traugotta Bartelmusa: Cieszyn, 27 marca

Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na prelekcję „O zasługach i polskich kazaniach Traugotta Bartelmusa – pierwszego superintendenta dla Moraw, Śląska i Galicji”, którą przedstawi dr Katarzyna Szkaradnik.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 27 marca 2025 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6. Serdecznie zapraszamy!

Katarzyna Szkaradnik – literaturoznawczyni i kulturoznawczyni, redaktorka tekstów, twórczyni edycji źródłowych. Jest autorką książek „Historia jako narracja i doświadczenie w tekstach Jana Szczepańskiego, Józefa Pilcha i Jana Wantuły” (2021) oraz „Poszukiwacz sensu wśród strzępków historii. Wokół »Z. Po-wieści« Mieczysława Porębskiego” (2023). Opracowała m.in. „Zmieszany zapach książek i jabłek. Wybór korespondencji Jana Wantuły z lat 1899–1953” oraz „»W atmosferze ksiąg, gór i bliskich dusz«. Wybór korespondencji Józefa Pilcha z lat 1936–1995”. Publikowała m.in. w „Pamiętniku Literackim”, „Czasie Kultury”, „Przestrzeniach Teorii”, „Przeglądzie Kulturoznawczym”. Interesuje się antropologią literatury, hermeneutyką, literackimi reprezentacjami historii, pamięci i tożsamości, a także kulturą i przeszłością Śląska Cieszyńskiego. Pracuje na Uniwersytecie Śląskim.

Zebranie sprawozdawcze Oddziału PTEw w Cieszynie: 13 marca


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na doroczne zebranie sprawozdawcze członków Oddziału.

Zebranie odbędzie się w czwartek 13 marca 2025 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Serdecznie zapraszamy!

Książę cieszyński Wacław III Adam: Cieszyn, 27 lutego


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie „Wacław III Adam”. Prelekcję przedstawi Władysław Żagan.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 27 lutego 2025 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Serdecznie zapraszamy!

Ks. bp Adrian Korczago o Afryce, jakiej nie znamy: Cieszyn, 13 lutego


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie „Afryka, jakiej nie znamy”. Prelekcję przedstawi ks. bp Adrian Korczago.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 13 lutego 2025 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Serdecznie zapraszamy!

W Cieszynie przypomnimy Stanisława Hadynę: 30 stycznia

Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie poświęcone postaci Stanisław Hadyny. Prelekcję przedstawi Danuta Szczypka.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 30 stycznia 2025 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Stanisław Hadyna

Stanisław Hadyna (1919-1999) – kompozytor, dyrygent, organizator życia muzycznego, literat. W 1938 r. ukończył Instytut Muzyczny im. I. Paderewskiego w Cieszynie w klasie fortepianu. W latach 1938-1939 studiował psychologię i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, a 1942-1944 kontynuował studia konspiracyjnie, był także wykładowcą na tajnych kursach gimnazjalnych. Po wojnie podjął studia u L. Różyckiego (kompozycja) i A. Malawskiego (dyrygentura) w PWSM (obecnie Akademia Muzyczna) w Katowicach. W latach 1945-1947 pracował jako nauczyciel w gimnazjum i kierownik wydziału kultury rady narodowej w Wiśle. W latach 1947-1952 pracował w biurze okręgu Związku Zawodowego Muzyków PRL i był dyrektorem biura koncertowego „Artos” w Katowicach. W 1952 r. zorganizował Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Śląsk”, którego był kierownikiem artystycznym, dyrygentem i reżyserem. Zmuszony w 1968 r. do ustąpienia ze stanowiska, przeniósł się do Krakowa, gdzie w 1977 r. został kierownikiem muzycznym Teatru im. J. Słowackiego. 1 marca 1990 r. ponownie objął kierownictwo zespołu „Śląsk” jako jego dyrektor artystyczny. Od lat 60. z powodzeniem zajmował się twórczością literacką, opublikował m.in.: „Niezatarte ślady” (1960), „Blessed Are the Peacemakers” (1969), „Zdruzgotane sny” (1972), „Declatarion 76” (1977). Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1954), Orderem Sztandaru Pracy I kl. (1964), otrzymał Dyplom Honorowy Prezydenta Stanów Zjednoczonych (1959), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1988), został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Kultury Narodowej (1987).

Serdecznie zapraszamy!

Ks. Jan Badura o Albercie Schweitzerze: Cieszyn, 16 stycznia


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie „Albert Schweitzer. 1875-1965”. Prelekcję przedstawi ks. Jan Badura.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 16 stycznia 2025 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Serdecznie zapraszamy!

Historia Świąt Bożego Narodzenia na Śląsku Cieszyńskim: Cieszyn, 9 stycznia


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie „Historia Świąt Bożego Narodzenia na Śląsku Cieszyńskim”. Prelekcję przedstawi Władysław Żagan.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 9 stycznia 2025 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Serdecznie zapraszamy!

Władysław Żagan – wielki pasjonat dziejów Śląska Cieszyńskiego, z wykształcenia antropolog i etnolog. Mieszka w Czeskim Cieszynie, pracuje w Cieszynie.

O Władysławie Reymoncie: Cieszyn, 21 listopada


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie „Władysław Reymont – drugi polski noblista”. Prelekcję przedstawi Stanisława Ruczko.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 21 listopada 2024 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Serdecznie zapraszamy!

Saga rodu Górniaków: Cieszyn, 7 listopada


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie „Saga rodu Górniaków”. Prelekcję przedstawi Władysława Magiera.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 7 listopada 2024 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Serdecznie zapraszamy!

O Pawle Stalmachu: Cieszyn, 24 października


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie „Paweł Stalmach – 200. rocznica urodzin”. Prelekcję przedstawi Małgorzata Szelong.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 24 października 2024 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Serdecznie zapraszamy!

O Stefanie Żeromskim: Cieszyn, 10 października


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie „Stefan Żeromski – 160. rocznica urodzin”. Prelekcję przedstawi Stanisława Ruczko.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 10 października 2024 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Serdecznie zapraszamy!

Jerzy Suszko – naukowiec z Zaolzia: Cieszyn, 29 sierpnia


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie „Jerzy Suszko – naukowiec z Zaolzia”. Prelekcję przedstawi Władysława Magiera.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 29 sierpnia 2024 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Serdecznie zapraszamy!