Archiwum

Prace zdobywców wyróżnień w konkursie fotograficznym PTEw „Ewangelicyzm w Obiektywie” w kategorii „Obiekt”, cz. 2


19 czerwca 2024 r. ogłosiliśmy wyniki konkursu fotograficznego Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw) „Ewangelicyzm w Obiektywie”. Teraz prezentujemy te prace, które decyzją jury zdobyły wyróżnienia w kategorii „Obiekt”. Ze względu na dużą liczbę wyróżnień w tej kategorii, podzieliliśmy prezentację prac na dwie części – obecnie prezentujemy część drugą. Wszystkie wyróżnienia są równorzędne, a poniższa kolejność wynika z porządku alfabetycznego.

Czytaj dalej »

Prace zdobywców wyróżnień w konkursie fotograficznym PTEw „Ewangelicyzm w Obiektywie” w kategorii „Obiekt”, cz. 1


19 czerwca 2024 r. ogłosiliśmy wyniki konkursu fotograficznego Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw) „Ewangelicyzm w Obiektywie”. Teraz prezentujemy te prace, które decyzją jury zdobyły wyróżnienia w kategorii „Obiekt”. Ze względu na dużą liczbę wyróżnień w tej kategorii, podzieliliśmy prezentację prac na dwie części. Wszystkie wyróżnienia są równorzędne, a poniższa kolejność wynika z porządku alfabetycznego.

Czytaj dalej »

Prace zdobywców wyróżnień w konkursie fotograficznym PTEw „Ewangelicyzm w Obiektywie” w kategorii „Człowiek”


19 czerwca 2024 r. ogłosiliśmy wyniki konkursu fotograficznego Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw) „Ewangelicyzm w Obiektywie”. Teraz prezentujemy wszystkie te prace, które decyzją jury zdobyły wyróżnienia w kategorii „Człowiek”. Wyróżnienia są równorzędne, a poniższa kolejność wynika z porządku alfabetycznego.

Czytaj dalej »

Prace zdobywców nagród głównych konkursu fotograficznego PTEw „Ewangelicyzm w Obiektywie”


19 czerwca 2024 r. ogłosiliśmy publicznie wyniki konkursu fotograficznego Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw) „Ewangelicyzm w Obiektywie”. Teraz prezentujemy prace, które zdobyły nagrody główne w obu kategoriach: „Człowiek” i „Obiekt”.



Maciej Kiełbasiński, Artystki


Nagrodę główną w kategorii „Człowiek” otrzymał:
Maciej Kiełbasiński za pracę „Artystki”.

Autor o sobie:

Jestem członkiem parafii ewangelickiej w Tychach, ale od 20 lat mieszkam w USA, w stanie Illinois. Tutaj pracuję jako analityk inwestycyjny i doradca finansowy w Thrivent – korporacji non-profit o luterańskich korzeniach. W wolnych chwilach, nurkuję, biegam, chodzę po górach, no i oczywiście robię zdjęcia. Fotografią zajmuję się od prawie 15 lat. Najbardziej lubię fotografować naturę, w szczególności góry. W mojej parafii ewangelickiej w Schaumburgu (St. Peter Lutheran Church) promuję Polskę i naszą kulturę narodową. Od 2017 r. organizuję parafialne wyjazdy misyjne do Polski dla amerykańskich wolontariuszy. W każde wakacje przylatujmy na Śląsk, uczymy języka angielskiego oraz prowadzimy zajęcia z religii.

Stąd też pochodzi nagrodzone w konkursie zdjęcie. Zrobiłem je w 2022 r. na placu parafii ewangelicko-augsburskiej apostołów Piotra i Pawła w Tychach, w trakcie Wakacyjnej Szkoły Biblijnej z Językiem Angielskim. Dwie z naszych wspaniałych tyskich wolontariuszek – Zosia i Aga, znalazły w trakcie przerwy obiadowej kredy przeznaczone dla dzieci z najmłodszej grupy wiekowej. Szybko zaczęły kreślić linie na kostce brukowej i po paru minutach zaczęły się wyłaniać kształty koła, róży, serca i krzyża. Po około kwadransie pracy, ukazała się wszystkim uczestnikom Róża Lutra w pełnej krasie. W tym momencie postanowiłem uwiecznić tę chwilę i zrobiłem zdjęcie dronem unoszącym się nad naszymi Artystkami.


Joanna Zawadzka, Nr 2


Nagrodę główną w kategorii „Obiekt” otrzymała:
Joanna Zawadzka za pracę „Nr 2”.

Autorka o sobie:

Joanna Zawadzka – fotograf amator, plastyk i animator kultury w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku. Kociara, miłośniczka książek i lokalnej turystyki. Od 2022 r. jestem członkiem Klubu Miłośników Fotografii „Pstryknięci” w Płońsku. Moje ulubione tematy fotografii to detal, architektura oraz krajobraz.

Zdjęcie zostało zrobione podczas krótkiej wycieczki z mężem. Staramy się jak najczęściej wybierać na takie jedno-dwudniowe wycieczki, podczas których zaglądamy w mniej znane zakątki Polski, poznajemy, ludzi, historię, ciekawostki. A przy okazji łączę te podróże z pasją do fotografii.

Zdjęcie przedstawia ruiny zdewastowanego rodzinnego cmentarza ewangelickiego rodziny Aleksandra Oehlricha oraz pracowników wyznania ewangelickiego przy kościele w Białutach w okolicach Mławy (województwo warmińsko-mazurskie). W 1922 r. Białuty włączono do Polski, co nie spodobało się właścicielowi terenu, na którym znajdował się kościół i cmentarz. Sprzedał rodzinny majątek Józefowi i Helenie Draheim. Nowi właściciele doprowadzili gospodarstwo do upadku i rozparcelowali posiadłość. Obecnie teren całej posiadłości wraz z kościołem i cmentarzem popada w ruinę.

Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty!

Drodzy uczestnicy Konkursu Fotograficznego Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw) „Ewangelicyzm w Obiektywie”,

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Konkursie, gdyż wszyscy włożyliście w nadesłane prace czas i wiele serca – to wyraźnie widać na większości nadesłanych prac. Jury Konkursu złożone z artystów fotografików, stanęło przed bardzo trudnym zadaniem wyboru prac najlepszych. Ostatecznie Jury uzgodniło swój werdykt, który poniżej ogłaszamy:

Nagrodę główną w kategorii „Człowiek” otrzymuje:

  • Maciej Kiełbasiński za pracę pt. „Artystki”

Nagrodę główną w kategorii „Obiekt” otrzymuje:

  • Joanna Zawadzka za pracę pt. „Nr 2”

Równorzędne wyróżnienia w kategorii „Człowiek” otrzymują:

  • Anita Borkowska za pracę pt. „3-AMB227-2”
  • Ireneusz Kotas za dwie prace pt. „Ks. Marcin Ratka-Matejko”
  • Antonina Szczerba za pracę pt. „Światło nadziei”

Równorzędne wyróżnienia w kategorii „Obiekt” otrzymują:

  • Elżbieta Dorighi za pracę pt. „Dom1654 2”
  • Marcin Fijak za pracę pt. „Errtg (5)”
  • Sławomir Kołtuński za pracę pt. „Sokt2156_03”
  • Filip Kozieł za pracę pt. „DJI_20231021093244_0009_D”
  • Elżbieta Ogrodzka za pracę pt. „Skoczów 2021”
  • Antonina Szczerba za pracę pt. „Trwanie w próbach”

Czytaj dalej »

Konkurs fotograficzny „Ewangelicyzm w obiektywie” – upłynął termin nadsyłania prac

Komunikat

Zarząd Główny PTEw informuje, że upłynął termin nadsyłania prac na konkurs fotograficzny „Ewangelicyzm w obiektywie”. Otrzymaliśmy zgłoszenia od 26 uczestników, którzy nadesłali łącznie 83 prace, w tym 59 w kategorii „Obiekt” oraz 24 w kategorii „Człowiek”. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w naszym konkursie!

Teraz do pracy przystąpi konkursowe jury, które dokona analizy i oceny poszczególnych prac oraz zdecyduje o podziale nagród. Poinformujemy Państwa o wynikach ustaleń jury gdy tylko je otrzymamy.

Informacje o konkursie będą pojawiały się na głównej stronie naszego portalu, a także pod adresem: https://www.ptew.org.pl/inicjatywy/konkurs_2024/.

Organizatorzy

Zbliża się termin przyjmowania prac na konkurs fotograficzny PTEw!


Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego
przypomina, że zbliża termin nadsyłania prac na konkurs fotograficzny:

„Ewangelicyzm w obiektywie”

  • Prace można przesyłać w dwóch kategoriach tematycznych: „Obiekt” oraz „Człowiek”.
  • Terminem ostatecznym nadsyłania prac jest 30 kwietnia 2024 r.

Dla zwycięzców Konkursu w każdej kategorii przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł. Ponadto po pięciu najlepszych uczestniczek i uczestników z obu kategorii zostanie zaproszonych na sfinansowane przez organizatorów warsztaty fotografii komórkowej, które będą zrealizowane na terenie Łodzi w terminie ustalonym w późniejszym czasie.

Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące Konkursu, łącznie z regulaminem, znajdują na stronie https://www.ptew.org.pl/inicjatywy/konkurs_2024/.

Prace konkursowe, a także wszelkie pytania prosimy kierować na adres: ewangelicyzmwobiektywie@ptew.org.pl.

Do pobrania:

— organizatorzy konkursu

PTEw ogłasza konkurs fotograficzny „Ewangelicyzm w obiektywie”!


Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego
ogłasza konkurs fotograficzny:

„Ewangelicyzm w obiektywie”

  • Prace można przesyłać w dwóch kategoriach tematycznych: „Obiekt” oraz „Człowiek”.
  • Terminem ostatecznym nadsyłania prac jest 30 kwietnia 2024 r.

Wydarzenie to ma stać się zarówno wyzwaniem artystycznym, jak również stanowić stymulację do głębszego poznania historii i geografii polskiego ewangelicyzmu oraz jego wkładu w kulturę materialną i duchową Polski.

Dla zwycięzców Konkursu w każdej kategorii przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł. Ponadto po pięciu najlepszych uczestniczek i uczestników z obu kategorii zostanie zaproszonych na sfinansowane przez organizatorów warsztaty fotografii komórkowej, które będą zrealizowane na terenie Łodzi w terminie ustalonym w późniejszym czasie.

Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące Konkursu, łącznie z regulaminem, znajdują na stronie https://www.ptew.org.pl/inicjatywy/konkurs_2024/. Tam będą również publikowane wszelkie aktualizacje dotyczące konkursu. Zapraszamy do zapoznania się z zawartymi na tej stronie informacjami oraz do udziału w Konkursie!

Prace konkursowe, a także wszelkie pytania prosimy kierować na adres: ewangelicyzmwobiektywie@ptew.org.pl.

Do pobrania:


— organizatorzy konkursu

Prezentacja Anety Sokół „Przyszłość książki ewangelickiej” z seminarium PTEw „Media ewangelickie czy ewangelicy w mediach?”


W Łodzi 22-23 kwietnia 2023 r. odbyło się seminarium Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego „Media ewangelickie czy ewangelicy w mediach?”.

Jako pokłosie tego seminarium publikujemy prezentację do prelekcji wygłoszonej przez dr Anetę M. Sokół. Tytuł prezentacji: „Przyszłość książki ewangelickiej”.

Do pobrania w pliku PDF:
prezentacja dr Anety M. Sokół.

Honorowi członkowie PTEw, 2023

W 2023 r. Walne Zebranie Delegatów PTEw przyznało godność Honorowego Członka Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego profesorowi Henrykowi Panuszowi – wybitnymi naukowcowi i zasłużonemu działaczowi Towarzystwa, oraz Michałowi Pilchowi – zasłużonemu działaczowi Towarzystwa, przez wiele lat prezesowi Oddziału PTEw w Ustroniu. Dzisiaj prezentujemy sylwetkę pierwszego z nich.

Prof. Henryk Panusz
(fot. J. Szuman)


Henryk Panusz

Doc. dr hab. Henryk Panusz urodził się w 1929 r. w Warszawie, gdzie mieszkał do końca II wojny światowej, podczas której kontynuował naukę na tajnych kompletach. Był członkiem AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie zamieszkał z rodziną w Łodzi. Studia chemiczne ukończył na Uniwersytecie Łódzkim (1952), na którym już wcześniej podjął pracę. Następnie pracował na tamtejszej Akademii Medycznej, na której obronił doktorat (1961). Uzyskał wówczas stypendium Fundacji Rockefellera, które umożliwiło mu pracę w Instytucie Rockefellera w Nowym Jorku. W latach 1963-1968 kontynuował pracę w Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie w 1974 r. uzyskał habilitację i objął stanowisko kierownika Zakładu Biochemii. W latach 1983-1993 pracował w USA pracując kolejno na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, w Narodowym Instytucie Zdrowia w Bethesdzie, Sloan-Kettering Cancer Institute w Nowym Jorku, oraz jako kierownik działu badawczego w Steller Biosystems w Columbii. Zajmował się głównie biochemią jądra komórkowego, jest autorem wielu prac badawczych i przeglądowych. Od 1993 r. przebywa na emeryturze, ale pozostał czynny zawodowo jako doradca naukowy, jak i społecznie. Był założycielem i prezesem Łódzkiego Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności, założycielem Instytutu Tolerancji, prezydentem Fundacji Monumentum Judaicum Lodzense oraz prezesem oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Łodzi, brał również aktywny udział w kolejnych Forach Ewangelickich.

Czytaj dalej »

Zmarł Michał Pilch (1937-2023) – były prezes Oddziału PTEw w Ustroniu, Honorowy Członek PTEw

Uwaga!
Pogrzeb śp. Michała Pilcha odbędzie się w sobotę 27 maja o godz. 12 z kościoła ap. Jakuba Starszego w Ustroniu na miejscowy cmentarz.

Bo jeśli żyjemy, dla Pana żyjemy; jeśli umieramy, dla Pana umieramy; przeto czy żyjemy, czy umieramy, Pańscy jesteśmy. Rzym. 14;18.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wczoraj informację, iż odszedł od nas w wieku 85 lat Pan Michał Pilch…

Michał Pilch był pierwszym i wieloletnim prezesem Ustrońskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, pozostając przez cały czas jego aktywnym członkiem. Udzielał się także w działalności ogólnopolskiej Towarzystwa. Mieszkając w Ustroniu był przewodnikiem beskidzkim oraz wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Ustronia. Ponadto publikował w lokalnej prasie oraz na łamach „Pamiętnika Ustrońskiego”. Zasłużony działacz społeczny.

W imieniu Zarządu Ustrońskiego Oddziału oraz jego członków i sympatyków, składam najszczersze kondolencje najbliższej Rodzinie, Przyjaciołom oraz wszystkim, którzy znali i cenili Drogiego Zmarłego.

„Wiara, Nadzieja, Miłość” – na Wielkanoc 2023

Gregorio Fernández, Cristo yacente (1627), Museo Nacional de Escultura, Valladolid (zdj. J. Szturc)


… wiara, nadzieja, miłość, te trzy; lecz z nich największa jest miłość.
1 Kor. 13,13

Wiara, Nadzieja, Miłość

Wiara co chowasz ją w sercu
do życia siły ci daje,
przynosi też ukojenie
gdy świat dokoła się chwieje.

Prowadzi pod krzyż Golgoty
byś zaniósł tam swoje grzechy,
Zbawca krwią swoją je zmyje
tam w Wierze doznasz pociechy.

Nadzieja znów się narodzi
na nowe i dobre bycie
bo krew co po krzyżu spływa
przynosi ludzkości życie.

Czytaj dalej »