Archiwum

Spotkanie „kulinarne” kobiet w PTEw Koszalin

W piątek 18 grudnia w Centrum Parafialnym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koszalinie odbyło się spotkanie „kulinarne” kobiet z koszalińskiego Oddziału PTEw. Wypieki przygotowane przez panie są przeznaczone na adwentówkę parafialną, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, 20 grudnia.

Czytaj dalej »

W Koszalinie przypomniano postać Jana Husa

Romuald Długosz

W Oddziale Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Koszalinie w niedzielę 15 listopada odbyło się spotkanie, podczas którego Romuald Długosz przedstawił postać Jana Husa – prekursora Reformacji (1370-1415) w Kościele Zachodnim.

Zdjęcia: Aleksandra Obracaj

Artykuł o koszalińskim Oddziale PTEw

W koszalińskim tygodniku „Miasto” opublikowano artykuł Ewy Marczak pt. U koszalińskich ewangelików, poświęcony obchodzonemu kilka dni temu 10-leciu Oddziału PTEw w Koszalinie. Artykuł można pobrać w postaci pliku PDF klikając na jego umieszczoną po prawej miniaturkę, lub na link: artykuł Ewy Marczak, U koszalińskich ewangelików (plik PDF, 90 kB).

Kolaż obrazujący 10-lecie Oddziału (kliknij by powiększyć):

To już 10 lat Oddziału w Koszalinie!

Pierwszy prezes Oddziału ks. Karol Długosz, oraz obecna prezes Aleksandra Obracaj

To już 10 lat! W dniu 4 października koszaliński Oddział PTEw świętował 10-tą rocznicę swego istnienia. Okolicznościowe spotkanie stworzyło wyjątkowy czas dla wspomnień jak i snucia nowych planów. W jubileuszu uczestniczył również pierwszy prezes Oddziału, ks. Karol Długosz.

Ewa Marczak

Marcin M. Pawlas

Uczestnicy mogli wysłuchać dwóch prelekcji: pani Ewy Marczak – dziennikarki koszalińskiego tygodnika „Miasto”, oraz studenta czwartego roku teologii ewangelickiej – Marcina M. Pawlasa.

Czytaj dalej »

Spotkanie z okazji 10-lecia Oddziału PTEw w Koszalinie:
Koszalin, 4 października

Serdecznie zapraszamy na jubileuszowe spotkanie z okazji 10-lecia istnienia Oddziału PTEw w Koszalinie, które odbędzie się 4 października 2014 r. o godz. 15.00 w Centrum Luterańskim w Koszalinie (ul. Połczyńska 1).

W programie przewidziano następujące prelekcje:

  • Ewa Marczak, Razem w codzienności,
  • Marcin M. Pawlas, Razem z Aniołami w niebie wielbimy Boga na Ziemi,
  • Marcin M. Pawlas, Odpoczynek niedzielny

Karol Długosz ordynowany duchownym – Żory, 6 września 2014 r.

Ks. Karol Długosz

Ks. Karol Długosz dzisiaj został ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Jest to wydarzenie znaczące także dla Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, gdyż nowy duchowny był i jest aktywnym członkiem i działaczem PTEw.

W rodzinnym Koszalinie ks. Karol Długosz założył Oddział PTEw, którego był przez kilka lat prezesem. Od 2012 r. pracując już jako praktykant parafii luterańskich w Żorach i Warszowicach, również tutaj był współinicjatorem powstania nowego Oddziału PTEw. Zarazem jest aktywny w redakcji czasopisma „Słowo i Myśl”. Po ordynacji ks. Karol Długosz pozostanie jako wikariusz w parafiach, w których dotychczas pracował.

Czytaj dalej »

Wspólne spotkanie Oddziałów PTEw w Koszalinie i Poznaniu

Urszula Baranowska

W dniach 24-25 maja 2014 r. z inicjatywy Aleksandry Obracaj – prezes koszalińskiego oddziału PTEw, członkowie Towarzystwa z Koszalina gościli w poznańskim Oddziale. Spotkanie miało na celu nawiązanie bliższych kontaktów między naszymi oddziałami.

W sobotę zostaliśmy zaproszeni na koncert organowy inaugurujący VIII Wiosnę Muzyczną u Luteranów w kościele Łaski Bożej w Poznaniu, a następnie zwiedzaliśmy stare miasto śladami luteranizmu. W niedzielę uczestniczyliśmy w nabożeństwie, a potem odbyło się spotkanie z członkami poznańskiego Oddziału PTEw oraz parafianami.

Czytaj dalej »

Oddziały PTEw w Poznaniu i Koszalinie zapraszają na spotkanie: 25 maja

plakat

Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddziały w Poznaniu i Koszalinie zapraszają na spotkanie połączone z prelekcjami:

  • Urszula Baranowska, PTEw a życie w diasporze,
  • Aleksandra Obracaj, Tendencja desakralizacji bryły architektonicznej kościołów na przełomie XX i XXI wieku.

Spotkanie odbędzie się 25 maja (niedziela) 2014 r. o godz. 11, w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu przy ul. Obozowej 5.

Oddziały PTEw z Koszalina i Bielska zasadzily jabłonkę w Ogrodzie Reformacji przy parafii ewangelickiej w Salmopolu

21 kwietnia 2014 r. to dzień pierwszego wydarzenia będącego dowodem rozwijającej się współpracy dwóch oddziałów PTEw z Koszalina i Bielska-Białej. Tego dnia przedstawiciele tych oddziałów spotkali się w parafii ewangelickiej w Salmopolu, u ks. proboszcza Jana Byrta, aby zasadzić drzewko w Ogrodzie Reformacji. W wyniku propozycji, aby zasadzić drzewko owocowe, prezesi oddziałów podjęli decyzję, aby była to jabłonka.

Ks. Jan Byrt

Ks. Jan Byrt po przywitaniu zapoznał nas z historią oraz celem powstania Ogrodu Reformacji. Przekazał nam także, że nasze drzewko jest pierwszym zasadzonym przez PTEw oraz pierwszym zasadzonym w tym roku. W nawiązaniu do jabłonki ks. Byrt przypomniał słowa ks. dr. M. Lutra, który na pytanie: co by zrobił, gdyby następnego dnia miał być koniec świata – odpowiedział, że zasadziłby jabłonkę. Była to dla nas interesująca wiadomość.

Drzewko zostało przez nas skojarzone z symbolem współpracy naszych oddziałów z północy i południa kraju. Wydarzenie to może zachęcać, inspirować do rozwoju współpracy pomiędzy oddalonymi oddziałami. Po zasadzeniu drzewka, co pokazujemy na zdjęciach, odbyło się na parafii wspólne, interesujące spotkanie, za które serdecznie dziękujemy ks. Byrtowi.

Czytaj dalej »

Spotkanie PTEw w Koszalinie: „Do Kościoła przez media”

15 grudnia 2013 r. w Centrum Luterańskim Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koszalinie miało miejsce spotkanie dyskusyjne zorganizowane przez PTEw Oddział w Koszalinie pt. „Do Kościoła przez media”. Asumptem do spotkania była refleksja na temat roli i obecności Kościołów mniejszościowych funkcjonujących na terenie Koszalina. Zastanawiano się nad rożnymi możliwościami i formami współpracy na linii media – Kościoły.

Prelegentkami były przedstawicielki lokalnych mediów: Anna Rawska – Radio Koszalin, Ewa Marczak – tygodnik „Miasto” oraz Maja Ignasiak – TV MAX, które mówiły o współpracy różnych wyznań z lokalnymi mediami, jak i o planach wspólnych inicjatyw. Powstała także propozycja, aby przed Świętami Wielkiej Nocy duchowni oraz wierni propagowali akcję Jałmużna Wielkopostna poprzez zorganizowanie wspólnej konferencji, która będzie miała wymiar ekumeniczny.

Spotkanie PTEw w Koszalinie: „Do kościoła przez media”, 9 grudnia

plakat

9 grudnia o godz. 17.00 w Centrum Luterańskim w Koszalinie odbędzie się spotkanie dyskusyjne pt. „Do kościoła przez media”, którego gośćmi będą przedstawicielki mediów: Anna Rawska – Radio Koszalin, Ewa Marczak – tygodnik Miasto oraz Maja Ignasiak – TV MAX.

Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie PTEw w Koszalinie

Największym wydarzeniem tego roku dla Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego była organizacja XIX Forum Ewangelickiego. Kolejną inicjatywą koszalińskiego Oddziału było zorganizowanie spotkania promocyjnego, dotyczącego najnowszej publikacji pod red. nauk. J. Kłaczkowa pt. „Kościoły Luterańskie na ziemiach Polskich (XVI-XX w.)” w ramach XX Koszalińskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Wydarzenie to miało to miejsce 17 października, w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej w Koszalinie.

Czytaj dalej »