Archiwum

Recenzja monografii ks. bp. R. Bażanowskiego o parafiach ewangelickich na Mazurach (2019)

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją monografii autorstwa ks. bp. Rudolfa Bażanowskiego, zatytułowanej „Kościoły i parafie Diecezji Mazurskiej. Przeszłość i teraźniejszość. Historia kościołów i parafii ewangelickich w zarysie ze szczególnym uwzględnieniem ich losów po 1945 roku”, wydanej w 2019 r. przez Mazurskie Towarzystwo Ewangelickie w Olsztynie.

Książkę można nabyć w internetowej księgarni „Warto”: warto.com.pl/produkt/koscioly-i-parafie-diecezji-mazurskiej-t1-i-t2.

Ks. biskup senior Rudolf Bażanowski – duchowny luterański pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego. W latach 1992-2018 był biskupem Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Czytaj dalej »

Zmarł poeta i pisarz Erwin Kruk – honorowy członek PTEw

Erwin Kruk (1941-2017)

W piątek 31 marca 2017 r. zmarł Erwin Kruk – poeta, prozaik, eseista, tłumacz, dziennikarz, senator RP.

Erwin Kruk urodził się 4 maja 1941 r. we wsi Gutfeld (obecnie Dobrzyń, pow. nidzicki) na Mazurach w rodzinie rolnika Hermana Kruka i Mety ze Stachów. Do 1944 r. pozostawał w rodzinnej wsi. W 1945 r. z powodu epidemii tyfusu oraz zawirowań wojennych stracił najbliższą rodzinę. Czteroletnim Erwinem i jego braćmi – Ryszardem oraz Wernerem zajęła się babcia Augusta Stach z Elgnówka. Tam uczęszczał do szkoły powszechnej. Wiosną 1956 r. trafił do domu dziecka.

Przez rok był uczniem szkoły zawodowej w Ostródzie. Jednak już wówczas zainteresował się literaturą, głównie skandynawską. Po krótkim pobycie w olsztyneckim liceum uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Morągu. Mieszkał wówczas w internacie. W 1960 r. zdał maturę i rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W czerwcu 1966 r. obronił pracę magisterską pt. „Spór o poezję proletariacką w dwudziestoleciu międzywojennym”. Dwa miesiące wcześniej poślubił Swietłanę Naumnik.

Po studiach państwo Krukowie zamieszkali w Olsztynie wynajmując pokój na Anielskiej Górce. W 1971 r. urodził się syn Tomasz Jordan, zaś w 1974 r. córka Eliza. Od 1980 r. działał w strukturach „Solidarności”. W 1989 r. w wolnych wyborach do Senatu RP uzyskał mandat senatora. Od 1997 r. był świeckim członkiem synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz członkiem synodu Diecezji Mazurskiej. Był założycielem Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego oraz honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego.

Czytaj dalej »

Walne Zebranie Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego (Olsztyn, 14 marca 2010 r.)

W niedzielę 14 marca 2010 r. odbyło się Walne Zebranie Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Relacja z Zebrania znajduje się na stronie internetowej Towarzystwa: http://diec.mazurska.luteranie.pl/pl/biuletyn/MTE_2010_03_81.htm#3.

Walne Zebranie MTE

Logo MTE

Jak co roku, pod koniec pierwszego kwartału zaplanowano w Olsztynie walne zebranie Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Odbędzie się ono po nabożeństwie w niedzielę 15 marca 2009 roku w sali parafialnej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Olsztynie (ul. Stare Miasto 1). Zarząd MTE złoży sprawozdanie z działalności w minionym roku i uchwalony zostanie program działania na rok bieżący. MTE kończy w tym roku 10 lat. Czytaj dalej »