|
Wysłane 30 października 2023 przez: J.Szturc Zarząd Główny PTEw
W niedziele 29 października 2023 r. po nabożeństwie w kościele luterańskim św. Mateusza w Łodzi, podczas którego przedstawiciele Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego wręczyli dyplom Honorowego Członka PTEw prof. Henrykowi Panuszowi, odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Głównego wybranego wiosną tego roku. Posiedzenie odbyło się w domu parafialnym łódzkiej parafii ewangelicko-augsburskiej.
Jedną z najważniejszych spraw, jakie poruszono podczas posiedzenia, była organizacja przez Zarząd Główny PTEw konkursu fotograficznego „Ewangelicyzm w obiektywie”. Konkurs, przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych, będzie trwał do końca kwietnia 2024 r. Główne nagrody będzie stanowił bezpłatny udział w warsztatach fotograficznych prowadzonych w Łodzi przez profesjonalnego fotografa, włącznie z zakwaterowaniem i wyżywieniem.
Zarząd Główny z prof. H. Panuszem. Od lewej: J. Szturc, M. Jadwiszczok, H. Panusz, J. Król i A. Bednarek-Drath
W najbliższych dniach konkurs zostanie oficjalnie ogłoszony na stronie https://ptew.org.pl wraz z regulaminem, a także w innych mediach.
Omawiano również ideę oraz możliwości techniczne utworzenia zbiorczego katalogu nieczynnych obiektów związanych z ewangelicyzmem, w tym cmentarzy i kościołów poewangelickich. katalog będzie zawierał oprócz odnośników do stosunkowo licznych zestawień i katalogów, w tym fotograficznych, rozrzuconych po internecie, informacje i fotografie wykonane i dostarczone przez internautów z możliwością ich samodzielnego umieszczania w portalu PTEw.
Postanowiono powrócić do idei organizowania Ogólnopolskich Zjazdów PTEw, przeznaczonych dla wszystkich członków Towarzystwa, które z powodzeniem były organizowane w latach 2003-2006. Wstępnie ustalono, że taki Zjazd odbędzie się w maju 2024 r., prawdopodobnie w Ustroniu na Śląsku Cieszyńskim.
Wystąpiło znaczące opóźnienie w ukazywaniu się kolejnych numerów półrocznika „Słowo i Myśl”, które zostało spowodowane trudnościami w uzyskaniu zgody na przedruk fragmentów biblijnych w językach polskim, niemieckim i ukraińskim.
Tekst: Jan Szturc, zdjęcia: Zbigniew Gruszka
Wysłane 29 października 2023 przez: J.Szturc Honorowy Członek PTEw, prof. dr hab. Henryk Panusz
13 maja 2023 r. Walne Zebranie Delegatów Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw) na wniosek Oddziału PTEw w Łodzi, jednomyślne przyjęło uchwałę o przyznaniu prof. dr. hab. Henrykowi Panuszowi tytułu Honorowego Członka PTEw.
Od lewej: Z. Gruszka, A. Bednarek-Drath, ks. M. Makula, prof. H. Panusz, J. Król i M. Jadwiszczok
Kilka miesięcy później, w niedzielę 29 października 2023 r. podczas nabożeństwa niedzielnego w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi, oficjalnie wręczono prof. Henrykowi Panuszowi dyplom Honorowego Członka PTEw.
Dyplom wręczyli przedstawiciele Zarządu Głównego PTEw: prezes dr Michał Jadwiszczok, wiceprezes Józef Król, sekretarz dr Zbigniew Gruszka i członek zarządu Anna Bednarek-Drath. Następnie prof. Henryk Panusz opowiedział krótko o swoich doświadczeniach zdobytych w Warszawie, Łodzi oraz w trakcie pobytu naukowego w Stanach Zjednoczonych.
Czytaj dalej »
Wysłane 08 maja 2023 przez: J.Szturc Od lewej: Szymon Pawlas, Aneta Sokół, Łukasz Ostruszka, Andrzej Weigle i Marcin Iskrzycki
W dniach 22-23 kwietnia 2023 r. w Łodzi odbyło się seminarium „Media ewangelickie czy ewangelicy w mediach?” zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Ewangelickie. Poniżej zamieszczamy krótką informację o tym ważnym wydarzeniu w oczekiwaniu na publikację wybranych materiałów i głosów w dyskusji na tematy poruszane na seminarium.
Seminarium odbyło się w pierwszej części w kaplicy Mateusik w kościele tamtejszej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, a w drugiej części w pobliskim domu Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. Podczas sesji w sobotę 22 kwietnia wygłoszono następujące referaty:
- ks. Halina Radacz, Misja i wizja tradycyjnych mediów ewangelickich,
- Marcin Iskrzycki, Multimedia i technologia w kościele. Dlaczego warto być nowoczesnym kościołem?
- dr hab. Małgorzata Grzywacz (odczytał dr Michał Jadwiszczok), Przemiany na rynku prasy ewangelickiej na przykładzie „Słowa i Myśli”,
- Andrzej Weigle, Czy potrzebujemy ewangelickiej telewizji?
- dr Szymon Pawlas, Ewangelickie media społecznościowe na przykładzie facebookowej grupy „Luteranie w Polsce”,
- dr Aneta Sokół, Przyszłość książki ewangelickiej,
- ks. Łukasz Ostruszka, Obecność ewangelików w przestrzeni publicznej.
Na zakończenie odbyła się dyskusja panelowa z udziałem prelegentów, którą moderował dr Zbigniew Gruszka.
Czytaj dalej »
Wysłane 24 kwietnia 2023 przez: redakcja
Za nami twórcze i angażujące seminarium. Warto rozmawiać, warto dostrzegać nie tylko wady, ale i szanse płynące z wykorzystania „nowych” mediów. Chodzi bowiem nie tylko o to, co publikujemy, ale gdzie, dla kogo i z jakim efektem.
Z pewnością Kościół Ewangelicko-Augsburski czyli Luterański (nad odbiorem społecznym tej nazwy również mówiliśmy) potrzebuje jeszcze liczniejszych i lepszych działań w przestrzeni cyfrowej, takich, które jak najlepiej przekażą szerokiej społeczności wspomniane podczas spotkania podstawowe przymioty konfesji augsburskiej, ale i szerzej: ewangelickiej. Szczegółowe informacje i materiały z seminarium wkrótce będziemy udostępniać.
Drodzy prelegenci – ogromnie dziękujemy za twórczo spędzony czas!
* * *Tekst i zdjęcia: Zbigniew Gruszka
Wysłane 13 kwietnia 2023 przez: J.Szturc
Już w przyszłą sobotę odbędzie się seminarium Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego pt. „Media ewangelickie czy ewangelicy w mediach?”!
Komitet Organizacyjny dokonał jeszcze ostatnich, drobnych zmian w programie seminarium, dotyczących sobotniego wieczoru i koncertu, oraz wycieczki w niedzielę po nabożeństwie.
Zaktualizowany program można przeczytać na stronie:
— https://www.ptew.org.pl/inicjatywy/konferencja-2023/
lub pobrać w pliku PDF:
— program seminarium.
Do zobaczenia podczas seminarium!
Komitet Organizacyjny
Wysłane 13 marca 2023 przez: Zbigniew Gruszka
16 marca 1973 roku niewielka miejscowość Leuenberg koło Bazylei była świadkiem niezwykłego wydarzenia. Zgromadzeni tu przedstawiciele Kościołów luterańskich, reformowanych i ewangelicko-unijnych z całej Europy uchwalili w tym dniu porozumienie doktrynalne, które wkrótce stało się powszechnie znane jako Konkordia leuenberska. Na mocy tego porozumienia Kościoły uznające Konkordię służą sobie wzajemnie wspólnotą Stołu Pańskiego i ambony, co obejmuje także wzajemne uznawanie ordynacji oraz współusługiwanie duchownych.
Na temat Konkordii leuenberskiej rozmawiać będą: ks. bp Semko Koroza (KER), ks. Krzysztof Kłusek (KEM) i ks. Michał Makula (KEA).
Spotkanie odbędzie się 29 marca 2023 r. o godzinie 18.00 w kaplicy Mateusik Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi (ul. Piotrkowska 283).
Serdecznie zapraszamy!
Wysłane 05 marca 2023 przez: J.Szturc
Z powodów technicznych Komitet Organizacyjny dokonał drobnych zmian w programie seminarium „Media ewangelickie czy ewangelicy w mediach?”. Dotyczą one zmiany miejsca przeprowadzenia drugiej części seminarium oraz drobnych przesunięć czasowych.
Zaktualizowany program można przeczytać na stronie:
— https://www.ptew.org.pl/inicjatywy/konferencja-2023/
lub pobrać w pliku PDF:
— program seminarium.
Komitet Organizacyjny
Wysłane 14 lutego 2023 przez: J.Szturc
Polskie Towarzystwo Ewangelickie (PTEw) zaprasza wszystkich zainteresowanych na seminarium pt. Media ewangelickie czy ewangelicy w mediach?, które odbędzie się 22 i 23 kwietnia 2023 r. w Łodzi. Miejscem obrad będzie sala Mateusik w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 283 (zob. Google Maps).
Organizatorzy seminarium wyszli z założenia, że w działalności medialnej środowisk ewangelickich chodzi nie tylko o komunikację wewnątrz naszego własnego środowiska, ale też o to, by promować w ogólnodostępnej przestrzeni wartości, które są nam bliskie. Tytuł seminarium zawierający przeciwstawienie: „media ewangelickie” – „ewangelicy w mediach”, stanowi oczywiście duże uproszczenie problemu. Najogólniej, będzie nam chodziło o styk „my-ewangelicy” i „społeczeństwo” przewijający się przez całe seminarium, które będzie dotyczyło różnych aspektów naszej obecności w mediach różnego rodzaju, zwłaszcza tych nazywanych nowymi. Ale nie można przy tym zapomnieć o miejscu dla mediów „tradycyjnych”.
Wszystkie szczegóły dotyczące programu seminarium oraz spraw organizacyjnych znajdą Państwo na stronie:
Tam będziemy publikować wszystkie istotnie informacje o seminarium, które na bieżąco będą aktualizowane, tam także znajduje się formularz zgłoszenia, który należy wypełnić i wysłać na adres komitetu organizacyjnego seminarium:
Czytaj dalej »
Wysłane 18 listopada 2022 przez: Zbigniew Gruszka Ks. Arkadiusz Raszka - prelegent
16 listopada 2022 r. rozmawialiśmy w Oddziale PTEw w Łodzi o Światowej Federacji Luterańskiej, a prelekcję na ten temat wygłosił ks. Arkadiusz Raszka. Dziękujemy Księdzu za podzielenie się wiedzą! W spotkaniu uczestniczyło 16 osób.
Tego samego dnia odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Oddziału. W wyniku głosowania prezesem Oddziału na najbliższą kadencję wybrano dr. Zbigniewa Gruszkę. Do Zarządu Oddziału weszli ponadto: Olaf Gwardjan (wiceprezes), Jacek Drath (sekretarz) i Piotr Kronenberg (skarbnik). Komisję Rewizyjną w najbliższej kadencji tworzą: Irena Deczyńska, Andrzej Miller i Michał Sędkowski. Pierwszym zastępcą został prof. Henryk Panusz. Serdecznie gratulujemy!
Czytaj dalej »
Wysłane 13 listopada 2022 przez: Zbigniew Gruszka
Oddział PTEw w Łodzi zaprasza wszystkich członków i sympatyków na prelekcję ks. Arkadiusza Raszki zatytułowaną „Czy luterański Watykan istnieje? O Światowej Federacji Luterańskiej słów kilka”.
Spotkanie odbędzie się w środę 16 listopada 2022 r. o godz. 17:30 w domu parafialnym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Łodzi.
Po spotkaniu odbędzie się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Oddziału.
Serdecznie zapraszamy!
Wysłane 30 października 2021 przez: Zbigniew Gruszka
Wysłane 04 lutego 2021 przez: Zbigniew Gruszka Dariusz Bruncz - prelegent
Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego zorganizował 3 lutego 2021 r. spotkanie-rozmowę z publicystą i ekumenistą Dariuszem Brunczem. Tematem spotkania były „Kościoły ewangelickie w dobie pandemii”. Spotkanie odbyło się online na platformie Zoom.
Gościowi pytania zadawali Violetta Bolek, Zbigniew Gruszka oraz Olaf Gwardian, członkowie Oddziału Łódzkiego PTEw. Dotyczyły one sytuacji Kościoła w czasie obowiązywania rządowych ograniczeń i różnych wynikających z tego trudności związanych z funkcjonowaniem parafii. Poruszone zostały również wątki ekumeniczne i działania Kościoła w przestrzeni cyfrowej.
Wielość poruszonych na spotkaniu wątków sprawia, że je streścić. Rozmówca sformułował szereg dających do myślenia spostrzeżeń, np. że jeśli prześledzimy historię Nowego Testamentu, a wcześniej Starego Testamentu, to okaże się, że uczestnicy tamtych wydarzeń cały czas spotykali się z kryzysem. Powoduje to, że również teraz – w czasie pandemii – nie powinniśmy obawiać się kryzysu Kościoła, mimo że odsłoniły się kwestie, które wcześniej były zapomniane: wykluczenie cyfrowe, powszechne kapłaństwo, społeczny wymiar Kościoła itp. Pandemia nie jest jednak problemem dla Kościoła, tak jak nie jest nim np. sekularyzacja społeczeństwa.
Czytaj dalej »
|