Archiwum

Ks. Jan Badura o ks. Lasocie – pastorze w Jaworzu: Jaworze, 2 października


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Jaworzu koło Bielska-Białej zaprasza wszystkich zainteresowanych na prelekcję pt. „Ks. Jan Lasota, pastor w Jaworzu – wspomnienie w 50. rocznicę śmierci”, którą wygłosi ks. Jan Badura.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 2 października 2023 r. o godz. 18 w sali parafialnej w Jaworzu.

Serdecznie zapraszamy!

O generale Władysławie Andersie: Cieszyn, 28 września


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie pt. „Generał Władysław Anders”. Prelekcję wygłosi Stefan Król.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 28 września 2023 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Serdecznie zapraszamy!

Bialskie ratusze – prelekcja i zwiedzane ratusza w Bielsku-Białej: Bielsko, 21 września

Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Bielsku zaprasza 21 września 2023 r. na prelekcję „Bialskie ratusze” połączoną ze zwiedzaniem ratusza w Bielsku-Białej.

Podczas wycieczki Jakub Krajewski – historyk, pracownik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, a wcześniej Starej Fabryki Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, przybliży nam dzieje bialskiego samorządu. Wyjście rozpocznie się spod kościoła ewangelickiego w Białej przy ul. Staszica 2, by przejść przez plac Wojska Polskiego pod ratusz. Następnie zostaną ukazane walory architektoniczne gmachu wraz z jego programem ideowym, a także jego zabytkowe wnętrze. Zachęcamy do udziału i aktywnego uczestnictwa.

Zbiórka 21 września o godz. 17:00 pod parafią ewangelicką w Białej przy ul. Staszica 2, wjazd od ul. Komorowickiej 13, gdzie można będzie dojechać samochodem.

Serdecznie zapraszamy wszystkich członków Oddziału i jego sympatyków!

Najbliższe spotkania PTEw – wrzesień 2023

Data    Oddział  Prelegent, temat 

4 września  Jaworze  Aleksandra Błahut-Kowalczyk, Kubiszowie – ojciec i syn. Jubileusze
14 września Jaworze  Zwiedzanie zamku w Grodźcu Śląskim
19 września Ustroń  40 lat filiału Ustroń Polana. Wspomnienia Leonarda Grenia - opiekuna filiału 
             Polana parafii w Ustroniu
21 września Bielsko  Jakub Krajewski, Bialskie ratusze (prelekcja i zwiedzanie)
28 września Cieszyn  Stefan Król, Generał Władysław Anders
28 września Łódź   Powakacyjne spotkanie Oddziału połączone z grillem
2 paźdz.   Jaworze  Ks. Jan Badura, Ks. Jan Lasota, pastor w Jaworzu - wspomnienie w 50. rocznicę 
             śmierci

Prekursorskie podręczniki Jana Śliwki: Cieszyn, 31 sierpnia


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie pt. „Jan Śliwka – autor prekursorskich polskich podręczników”. Prelekcję wygłosi Marcin Gabryś z Muzeum Protestantyzmu oraz Biblioteka i Archiwum im. B. R. Tschammera.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 31 sierpnia 2023 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Serdecznie zapraszamy!

Aleksandra Błahut-Kowalczyk: Kubiszowie – ojciec i syn (Jaworze, 4 września)


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Jaworzu koło Bielska-Białej zaprasza wszystkich zainteresowanych na prelekcję pt. „Kubiszowie – ojciec i syn. Jubileusze”, którą wygłosi Aleksandra Błahut-Kowalczyk z Cieszyna.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 4 września 2023 r. o godz. 18 w sali parafialnej w Jaworzu.

Serdecznie zapraszamy!

Siostra Marta – czas wojny i czas pokoju: Cieszyn, 17 sierpnia


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie pt. „Siostra Marta – czas wojny i czas pokoju”. Prelekcję wygłosi Władysława Magiera.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 17 sierpnia 2023 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Serdecznie zapraszamy!

Historia odkryć źródeł Wisły: Jaworze, 7 sierpnia


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Jaworzu koło Bielska-Białej zaprasza wszystkich zainteresowanych na prelekcję pt. „Historia odkryć źródeł Wisły”, którą wygłosi Elżbieta Dorithli z Muzeum Regionalnego w Wiśle.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 7 sierpnia 2023 r. o godz. 18 w w sali parafialnej w Jaworzu.

Serdecznie zapraszamy!

Jan Matejko w 185. rocznicę urodzin: Cieszyn, 3 sierpnia


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie pt. „Jan Matejko – 185. rocznica urodzin”. Prelekcję wygłosi Stanisława Ruczko.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 3 sierpnia 2023 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Serdecznie zapraszamy!

„Bethhaus” – drewniany dom modlitwy: uroczyste odsłonięcie pomnika w Ustroniu


Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Ustroniu oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ustroniu zapraszają na uroczyste odsłonięcie pomnika na placu ks. Karola Kotschy’ego, upamiętniającego drewniany dom modlitwy „Bethhaus”, służący od czasu Patentu Tolerancyjnego Zborowi Ustrońskiemu w latach 1785-1838.

Odsłonięcie pomnika nastąpi po nabożeństwach w kościele oraz placu kościelnym w jubileusz 240-lecia samodzielnej parafii oraz 185. pamiątki założenia i poświęcenia kościoła ap. Jakuba Starszego w Ustroniu, tj. 23 lipca (szczegóły na plakacie).

Na placu kościelnym zainstalowana zostanie również tablica informacyjna, opisująca dom „Bethhaus” oraz ówczesne budynki na placu ks. Karola Kotschy’ego.

Kto o przeszłych rzeczach zapomina a na przyszłe nie pamięta; nie wie skąd przychodzi i dokąd idzie” – ks. Jerzy Janik – 100-lecie Zboru Ustrońskiego.

Diakonat wczoraj i dziś: Cieszyn, 20 lipca


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie pt. „Diakonat wczoraj i dziś”. Prelekcję wygłosi prof. dr hab. Grażyna Kubica-Heller.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 20 lipca 2023 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Serdecznie zapraszamy!

Ród Buzków z Końskiej: Cieszyn, 6 lipca


Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie pt. „Ród Buzków z Końskiej”. Prelekcję wygłosi Władysława Magiera.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 6 lipca 2023 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.

Serdecznie zapraszamy!