Archiwum

Po Ewangelickim Dniu Kultury w Poznaniu

Małgorzata Grzywacz


Polskie Towarzystwo Ewangelickie, Oddział w Poznaniu realizując swoją misję statutową popularyzacji kultury ewangelickiej postanowiło zorganizować w podwojach parafii poznańskiej Ewangelicki Dzień Kultury. Zebranych W kościele Łaski Bożej w Poznaniu przywitała prof. UAM Małgorzata Grzywacz.

Denis Karachevtsev

W pierwszej części zaprezentował się wiolonczelista z Ukrainy Denis Karachevtsev. Absolwent Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego w Kijowie. Po najeździe rosyjskim na naszego wschodniego sąsiada zasłynął koncertem na ruinach zniszczonego Charkowa, upublicznionym na ogólnodostępnej platformie internetowej. Jego wiolonczela rozbrzmiewała pośród budynków zniszczonych przez agresorów. W Poznaniu dla zebranych wykonał utwory Bacha, Dall’Abaco, Rekalo oraz własne improwizacje. Podczas momentów ciszy można było usłyszeć deszcz uderzający o dach świątyni, który dodawał atmosfery tajemniczości całemu koncertowi. W pewnym momencie instrument zabrzmiał jak syrena wyjąca, wzywająca ludność do schronu w czasie nalotu. To utwór ukraińskiego autora Victora Rekalo dobrze oddający wrażenie jakie mogła odczuwać ludność bombardowanego Charkowa i innych miast zaatakowanej Ukrainy. Prócz współczesnych autorów wybrzmiał również J.S. Bach tak dobrze oddający nastrój ducha reformacyjnych kompozytorów.

Czytaj dalej »

6 maja: Ewangelicki Dzień Kultury w Poznaniu!

Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Poznaniu zaprasza na II edycję

Ewangelickiego Dnia Kultury „Żywe dziedzictwo – ludzie, dzieła i opowieści”

Program:

 9.15 -  9:30 Przywitanie gości przez prof. Małgorzatę Grzywacz
 9:30 - 10.30 Poranek muzyczny: koncert wiolonczelowy, Denys Karachevtsev (Berlin,
              Charków). W programie utwory Jana Sebastiana Bacha oraz Wiktora Rekały
10.30 - 11.00 Przerwa na kawę
11.00 - 11.45 Artur Michalski i Anna Seemann-Majorek: Dziedzictwo Matki Ewy
11.45 - 12.30 Władysława Magiera: O Zofii Kirkor-Kiedroniowej
12.30 - 13.15 Beata Kalińska: Cieszyńskie impresje poetyckie
13.15 - 14.00 Jacek Romankow: Z karty wielkopolskiej PTEw. Wspomnienia…

Kiedy: 6 maja 2023 r., godz. 9.15 – 14.00.
Gdzie: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu, ul. Obozowa 5.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Poznański Oddział PTEw pracuje intensywnie!

Wspieramy obrońców: przygotowania materiałów opatrunkowych i świec


„Zielony domek”: od klubu dla dzieci uchodźców do polsko-ukraińskiego centrum rozwoju dzieci i młodzieży

Cz. 1. Minął rok

22 marca 2022 r. do Poznania przybyła grupa uchodźców wojennych z Ukrainy, którą zaopiekowała się Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu. W wyniku współpracy z Polskim Towarzystwem Ewangelickim oddział w Poznaniu, powstał klub dla dzieci i młodzieży „Zielony domek”, który od początku prowadzi prof. Małgorzata Grzywacz (Instytut Kulturoznawstwa UAM, przy współpracy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu, PTEw). Opiekę znajdują tu dzieci i młodzież do 18. roku życia. Zajęcia edukacyjne, sportowe, wycieczki i inne aktywności (w tym intensywna nauka języka polskiego) trwają nieprzerwanie od początku działań wojennych i nie przewiduje się ich zawieszenia. Spotyka się regularnie ok. 10-15 osób, przynajmniej raz w tygodniu.

Stepan zasłuchany w historię poznańskich koziołków

Wsparcia merytorycznego udzieliły tej działalności prof. Izabela Skórzyńska (Wydział Historii UAM) oraz doktorantka Szkoły Nauk Humanistycznych, Katarzyna Witek-Dryjańska. Całość projektu i jego realizacja nie byłyby do pomyślenia bez pomocy osób prywatnych, instytucji oraz kościelnych osób prawnych. Wspierają nas cały czas Kiwanis – Club Lörrach (Niemcy), First Church Marlborough (USA), Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu oraz Diakonia Polska. Całość środków pozyskanych od sponsorów wydajemy na bieżące funkcjonowanie – aktywności kulturalne, sportowe, rekreacyjne. Większość z naszych podopiecznych mówi już dobrze w języku polskim, włączając się w tworzenie nowej jakości i wspólnej przestrzeni dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Gdy przed rokiem, w marcu 2022 r. przybył do nas Vlad Oryshych, na krótko przed osiemnastymi urodzinami, uchodząc z mamą z bombardowanego Charkowa, nie wiedzieliśmy, że za chwilę urządzimy mu przyjęcie urodzinowe i w ten sposób zainaugurujemy działalność klubu. Tort, wsparcie finansowe, no i gromko zaśpiewane 100 lat towarzyszyły naszym pierwszym wspólnym chwilom.

Czytaj dalej »

Nowy numer „Słowa i Myśli” 1/2022: „Globalnie i lokalnie”!

Zapraszamy do lektury kolejnego wydania naszego czasopisma „Słowo i Myśl”. Temat wiodący najnowszego numeru brzmi „Globalnie i lokalnie”.

Z artykułu redakcyjnego red. Małgorzaty Grzywacz: Hasztagiem na 2023 r. będzie dla większości Kościołów wyrosłych z wittenberskiej Reformacji Trzynaste Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej. Na jego miejsce wybrano nasz kraj, a konkretnie – Stołeczne Królewskie Miasto Kraków. Warto przypomnieć, że ów tytuł grodu Kraka, zapisany w wielowiekowej tradycji i dokumentach państwowych, używany jest po dziś dzień, wskazuje na ciągłość i wielowątkowość polskiej historii. Od 13 do 19 września przyszłego roku odwiedzą Polskę, Kraków i wiele innych miejscowości goście z całego świata i przez kilka dni, przyciągniemy uwagę – historią, doświadczeniem i codziennością polskiego luteranizmu, jaki darzy się w trzeciej dekadzie XXI w. Niezwykle ważna to okazja, z której wyrasta idea, aby wprowadzić nas w rzeczywistość Światowej Federacji Luterańskiej.


Zeszyt można pobrać ze strony „Słowa i Myśli”: https://drive.google.com/file/d/17046y9IQsHYLFvj4FfuqD2zYcosuXtco/view

Nowy numer „Słowa i Myśli” 2/2021 „Przemyśleć kulturę”!

Zapraszamy do lektury kolejnego wydania naszego czasopisma „Słowo i Myśl”. Tematem wiodącym obecnej edycji jest kultura opatrzona przymiotnikiem „ewangelicka”.

Z artykułu redakcyjnego red. Małgorzaty Grzywacz: Oś refleksji tworzą w tym wydaniu teksty, których autorzy, sięgając do fundamentów, pozwalają chwycić to, co najistotniejsze. Kultura ewangelicka, oparta o reformacyjne przesłanie, wyrasta zawsze z troski o Kościół i obecność Chrystusa w naszym życiu. Takie przemyślenia przekazuje nam ks. Grzegorz Brudny, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie. Towarzyszy temu namysłowi kolejny artykuł dr. Łukasza Barańskiego, poświęcony luterańskiej tożsamości wyznaniowej, widzianej z perspektywy drugiej dekady XXI stulecia. Kultura, będąc nośnikiem wartości zbudowanych na Chrystusowym fundamencie, umożliwia tworzenie wspólnoty, kreuje ją i wzmacnia. Takie odczytanie zjawiska proponuje nam Artur Michalski, dzieląc się doświadczeniami związanymi z Ewangelickim Stowarzyszeniem Kultury. Nieustannie mierzymy się z dziedzictwem historii, często bardzo trudnej, lecz takie wyzwania okazują się twórczo bardzo efektywne. (…)

Czytaj dalej »

Nowy numer „Słowa i Myśli” 1/2021 „O służbie diakona”!


Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

Zapraszamy do lektury kolejnego wydania naszego czasopisma „Słowo i Myśl”. Tematem wiodącym obecnej edycji jest służba diakona w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce. Prezentujemy ciekawe teksty dokumentujące pracę duchownych zaangażowanych w działania na rzecz Kościoła i naszych wspólnot.

W numerze 1/2021 znajdziecie Państwo artykuły o bardzo różnorodnym charakterze, m.in. zapraszamy do odwiedzin parafii luterańskiej w Lublinie, na wycieczkę do Danii i Wielkiej Brytanii.

Dobrej lektury w imieniu Rady Redakcyjnej życzy
prof. UAM, dr hab. Małgorzata Grzywacz, redaktor naczelna


Zeszyt można pobrać ze strony „Słowa i Myśli”: https://drive.google.com/file/d/1OHyMZ6dbHXdoVZXz_-MPdDabuqWagvgf/view

Nowy numer „Słowa i Myśli” 2/2020 „Wymiary wolności”!


Ukazał się najnowszy numer „Słowa i Myśli”: 2/2020. Zachęcamy do zajrzenia i pobrania: slowoimysl-blog.pl.

Przekazując Państwu kolejny, 135. numer naszego periodyku „Słowo i Myśl. Przegląd ewangelicki 2.0”, składamy najlepsze życzenia świąteczne!

Niech Chrystus – “Droga, prawda i życie” (J 14, 6), dar Boga Ojca – będzie nam zawsze najbliższy, najcenniejszy i obyśmy się z nim już nigdy nie rozstawali, ani go lekkomyślnie nie porzucali!, ks. Tadeusz Raszyk (zm. 2012).

Niech się darzy w 2021 roku!

prof. UAM, dr hab. Małgorzata Grzywacz, redaktor naczelna

Upamiętnienie poznańskich działaczy PTEw oraz duchownych

Na początku listopada w związku z możliwością nieodpłatnego pozyskania chryzantem z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, złożono wniosek o przyznanie 40 sztuk doniczkowych i 200 ciętych. Kwiaty te były dostępne w ramach akcji odszkodowań dla producentów za zamknięcie cmentarzy przez rząd w dniach 31 października do 2 listopada z powodu waliki z pandemią Covid 19.

Następnego dnia uzyskano wiadomość potwierdzającą możliwość odbioru chryzantem. Dokonano tego 11 listopada, a 12 listopada 2020 r. członkowie Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego Oddział w Poznaniu rozstawili je na kwaterze ewangelickiej cmentarza Miłostowo w Poznaniu. Kwiaty trafiły głównie na mogiły zapomniane, opuszczone, ale także osób, które aktywnie działały na niwie Oddziału PTEw w Poznaniu, jak Bernard Rozwałka czy Anna Romankow-Żmudowska. Ponadto na terenie Parafii kwiaty postawiono pod pomnikami poznańskich proboszczów: ks. Gustawa Manitiusa i ks. Tadeusza Raszyka oraz pod tablicą upamiętniającą ks. Samuela Dambrowskiego.

Chociaż taką aktywnością pragniemy podkreślić ciągłość pracy Oddziału w Poznaniu, w czasach gdy tradycyjne spotkania stały się niemożliwe.

Czytaj dalej »

Żegnamy śp. Bernarda Rozwałkę

Bernard Rozwałka (1951-2020)

Pogrążona w smutku i żałobie wdowo, dzieci, najbliższa rodzino, przyjaciele, Parafio!

Z wielkim żalem i bólem przyjęliśmy wiadomość o niespodziewanym odejściu bliskiego Wam, a także bliskiego dla całej rzeszy członków Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, śp. mecenasa Bernarda Rozwałki – długoletniego kuratora miejscowej Parafii w Poznaniu, a przede wszystkim wielce zasłużonego działacza Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego i jego honorowego członka. W 100-letniej historii naszego stowarzyszenia Bernard Rozwałka postawił milowy krok w jego rozwoju, powodując rozszerzenie działalności na cały kraj poprzez możliwość tworzenia oddziałów terenowych. Wybrany został wtedy pierwszym prezesem Zarządu Głównego ogólnopolskiego stowarzyszenia, którą to funkcję pełnił przez dwie kadencje.

W imieniu całej społeczności PTEw, wszystkich oddziałów w kraju oraz Zarządu Głównego, pragniemy podziękować Tobie Bernardzie, za Twój wielki wkład w dzieło znane jako PTEw. W dowód uznania za Twój wtedy włożony wysiłek i rozwój PTEw, Walne Zebranie Delegatów PTEw nadało Ci w 2007 roku godność honorowego członka.

Śp. mecenas Bernard brał udział w ubiegłorocznych obchodach jubileuszu 100-lecia naszego stowarzyszenia, gdzie w wygłoszonej prelekcji przypomniał o początkach działania PTEw oraz o trudnościach i problemach przy rozszerzeniu działalności, które zapoczątkował przed 37 laty.

Drogi nam Bernardzie, opuściłeś rzeszę naszych członków w krajowych oddziałach. Pamiętamy, że istniejemy, bo otworzyłeś nam drogę do działania, za co dziś jesteśmy Ci szczególnie wdzięczni. Dziękując Ci za wszystko, co dla nas i innych środowisk uczyniłeś, nie zapominamy dziękować naszemu Stwórcy, że postawił Ciebie między nami, byśmy mogli być Tobą ubogacani. Zaś jako wierzący w Zwycięzcę nad śmiercią, Jezusa zmartwychwstałego, żegnamy Cię z nadzieją spotkania w wieczności, mówiąc „Do widzenia”! Odpoczywaj w Bożym pokoju!

W imieniu Zarządu Głównego PTEw
Józef Król – prezes

Zob. informację o śmierci mec. Bernarda Rozwałki

Zmarł mec. Bernard Rozwałka – wybitny działacz PTEw

Bernard Rozwałka (1951-2020)

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 29 sierpnia 2020 r. niespodziewanie zmarł mecenas Bernard Rozwałka – honorowy członek Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, w latach 1983-1991 pierwszy prezes Zarządu Głównego PTEw po rozszerzeniu jego działalności na cały kraj. Łączymy się w wielkim smutku z rodziną i przyjaciółmi Zmarłego…

Nabożeństwo żałobne odbędzie się w poniedziałek 7 września 2020 r. o godz. 11 w kościele ewangelicko-augsburskim w Poznaniu przy ul. Obozowej 5. Pogrzeb odbędzie się o godz. 12:45 na cmentarzu Miłostowo (wejście od strony ul. Warszawskiej).

Bernard Rozwałka urodził się w 1951 r. w Szczecinie. Po studiach prawniczych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, związał się z tym miastem na stałe. Tam odbył aplikację sądową, a następnie adwokacką i był adwokatem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Przez wiele lat pracował w samorządzie adwokackim będąc członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, a pełniąc w niej funkcję wicedziekana. Od 1982 r. był członkiem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu i mocno zaangażował się w jej życie. Przez ok. 30 lat był członkiem rady parafialnej oraz jej prezesem. Przez pięć kadencji był członkiem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, w tym przez jedną kadencję wiceprzewodniczącym Rady Synodalnej. Od 1983 r. był członkiem PTEw, w tym czasie przyczynił się do rozszerzenia działalności Towarzystwa na cały kraj. W 1985 r. pierwsze po rozszerzeniu Walne Zebranie Delegatów wybrało go prezesem Zarządu Głównego PTEw, a w 1987 r. Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów wybrało go na tę funkcję na kolejną, drugą kadencję. W okresie jego prezesury wyłonił się współczesny kształt PTEw. Zmarł w 2020 r.

Nowy numer „Słowa i Myśli” 1/2020 „Jednostka. Wspólnota. Tożsamość”!


Ukazał się najnowszy numer „Słowa i Myśli”: 1/2020. Zachęcamy do zajrzenia i pobrania: slowoimysl-blog.pl.

U progu lata zapraszamy wszystkich, PT Czytelniczki i Czytelników czasopisma “Słowo i Myśl. Przegląd ewangelicki 2.0”, do zapoznania się z nowym numerem. Temat wiodący tej edycji stanowią relacje pomiędzy jednostką, wspólnotą i tożsamością (nie tylko konfesyjną). A zwornikiem, łączącym wszystkie elementy tej triady, jest przeszłość i wspólne dziedzictwo. Zachęcamy do lektury i odkrywania śladów ewangelickości! Można nas czytać praktycznie wszędzie! Nie zajmujemy dużo miejsca w plecaku czy w torebce… Gdyby ktoś chciał napisać wakacyjne pozdrowienie – czekamy, jak zawsze pod adresem: slowoimysl2018@gmail.com.

prof. UAM, dr hab. Małgorzata Grzywacz, redaktor naczelna

Nowy numer „Słowa i Myśli” 2/2019 „O duchowości i duszpasterstwie”!

Szanowni Państwo, PT Czytelnicy i Czytelniczki,

Ukazał się najnowszy numer „Słowa i Myśli”: 2/2019. Zachęcamy do zajrzenia i pobrania: slowoimysl-blog.pl.

Cieszymy się, że powstała kolejna edycja naszego czasopisma. Obszerniejszy, liczący osiemdziesiąt cztery strony numer, poświęcamy kwestiom istotnym, lecz często niedocenianym. W codziennym zabieganiu, zaspokajaniu różnych potrzeb, odkrywamy zbyt późno, że nie pozostaje nam czasu na zajrzenie do własnego wnętrza, na modlitwę i refleksję. Oczekujemy, że niedzielne nabożeństwo wystarczy, aby wszystko działało bez zarzutu… Wielokrotnie jest jednak inaczej. Temat duchowości i duszpasterstwa, rozumiany bardzo szeroko, stał się impulsem i okazją do napisania ciekawych tekstów, wyrażenia opinii i poglądów. Zachęcamy do lektury i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

Adres mailowy slowoimysl2018@gmail.com warto zanotować w kontaktach. Napiszcie do nas, dzieląc się uwagami, sugestiami.

prof. UAM, dr hab. Małgorzata Grzywacz, redaktor naczelna