Archiwum

Pomoc dla powodzian: Poznań

Młodzież pakuje dary


12-16 września 2024 r. nad południowo-zachodnimi województwami Polski przeszły potężne ulewy, przynosząc w niektórych miejscach opady na poziomie przewidywanym w normalnych warunkach dla kilku miesięcy, a nawet roku. W następstwie wiele miejscowości zostało poważnie zalanych, a tysiące ludzi straciło często dobytek całego życia. W odpowiedzi wielu Polaków postanowiło wesprzeć powodzian i rozpoczęło zbiórki potrzebnych produktów.

Do tego oddolnego ruchu postanowiły przyłączyć się społeczności XV Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Wiktora Degi oraz żłobek Krecik w Poznaniu wraz z miejscowym Oddziałem Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. W trakcie kilku dni zbiórki udało się zapełnić chemią domową ponad 20 kartonów, a ponadto zgromadzić środki pozwalające na zakup trzech agregatów prądotwórczych. Agregaty są niezwykle potrzebne na zalanych obszarach, gdzie często brakuje energii elektrycznej. Rodzice dzieci ze żłobka Krecik dostarczyli wiele różnych ubranek dla najmłodszych.

Czytaj dalej »

III Ewangelicki Dzień Kultury: Poznań, 21 września 2014 r.

Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Poznaniu zaprasza na III edycję

Ewangelickiego Dnia Kultury „Kurs na Skandynawię. Rejs Pierwszy”

Program:

11:00 - 11:15 Przywitanie gości przez prof. Małgorzatę Grzywacz
11:15 - 12:00 Wernisaż wystaw fotograficznych: „Kurs na Skandynawię” autorstwa
              Romualda Długosza oraz pokonkursowa „Ewangelicyzm w Obiektywie”               – prezes PTEw dr Michał Jadwiszczok
12.00 - 12.45 dr Przemysław Czarnecki (Poznań): Kolebka Skandynawii: Islandia dawniej
              i dziś – religia, polityka, kultura

12.45 - 13.30 dr Łukasz Kaczmarek (Lublin, Radom): Wymiar duchowy i psychologiczny
              muzyki na przykładzie twórczości szwedzkiego kompozytora Tommiego Haglunda

13.30 - 14.15 prof. Małgorzata Grzywacz: Dynastia Wazów w dziejach Polski. Wybrane
              konteksty i przykłady

14.15 - 14.30 Zakończenie: dr Michał Jadwiszczok

Kiedy: 21 września 2024 r., godz. 11:00 – 14.30.
Gdzie: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu, ul. Obozowa 5.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Nowy, specjalny numer „Słowa i Myśli” 2/2022 – 1/2023: „Psalmy mówią”!

Zapraszamy do lektury kolejnego wydania naszego czasopisma „Słowo i Myśl”. Tym razem jest to specjalny numer podwójny, poświęcony psalmom, wydany w ramach międzynarodowego projektu „Psalmy mówią – Psalmen sprechen – Псалми говорять”. Stąd jest to zeszyt trójjęzyczny: polsko-niemiecko-ukraiński.

Z artykułu redakcyjnego red. Małgorzaty Grzywacz: W dniu 22 marca 2022 r. do Poznania przybyła grupa uchodźców wojennych z Ukrainy, którą zaopiekowała się poznańska parafia ewangelicko-augsburska (luterańska). W wyniku współpracy z poznańskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego powstał klub dla dzieci i młodzieży „Zielony domek”. Po roku pracy przyjęliśmy nową formułę działania – bardziej kreatywną, wspierającą i rozwijającą. 25 lutego 2023 r. przekształciliśmy się w Polsko-Ukraińskie Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży. Z tych aktywności wyrósł projekt edukacyjno-muzyczny, zatytułowany Psalmy mówią – Psalmen sprechen – Псалми говорять. Cieszymy się, że możemy się z Państwem podzielić efektami naszej wspólnej pracy i zaprosić do udziału w niezwykłym wydarzeniu muzycznym. W Kościele ewangelickim Łaski Bożej w Poznaniu 17 czerwca 2023 r. odbędą się prawykonania czterech utworów, których autorem jest Andrii Merkhel – ukraiński kompozytor, kurator projektów teatralnych i artystycznych oraz wykonawca. Jego muzyczne rozmyślania – oparte o wybrane teksty z Księgi Psalmów (102, 63, 90 i 34) wykonają soliści – muzycy z Ukrainy, związani z formacjami Nova Opera oraz Sed Contra Ensemble. Wraz ze znamienitymi artystami wystąpi polsko-ukraińska grupa młodzieży, którą tworzą uczennice XV Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu wraz ze związanymi z naszym Centrum dziewczętami z Ukrainy, które także uczęszczają do poznańskich szkół. Zmierzyliśmy się z Księgą Psalmów i cieszymy się, że mogą one wybrzmieć – wyśpiewane, przeczytane, opowiedziane w łączności z najbardziej uniwersalną ze sztuk – muzyką!


Zeszyt można pobrać ze strony „Słowa i Myśli”: https://drive.google.com/file/d/1xnuRa78HWWkjbvh7yRRuhr-a3C6cGlW2/view

Koncert „Psalmy mówią – Psalmen sprechen – Псалми говорять”: Poznań 17 czerwca


Polskie Towarzystwo Ewangelickie, Oddział w Poznaniu, zaprasza serdecznie na koncert:

Psalmy mówią – Psalmen sprechen – Псалми говорять

Kiedy: 17 czerwca 2023 r. (sobota), godz. 18.
Gdzie: Poznań, kościół Łaski Bożej, ul. Obozowa.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

W trakcie wydarzenia zabrzmią – po raz pierwszy – medytacje do czterech psalmów, nr 102, 90, 63 oraz 34. Autorem kompozycji jest Andrii Merkhel.

Wystąpią – oprócz młodzieży XV LO w Poznaniu – muzycy ukraińscy: Andrii Koshman (baryton) Serhii Vilka (flet), Dmytro Pashynskyi (klarnet) oraz Denys Karachevtsev (wiolonczela).

Zob. zaproszenie i bardziej szczegółowe informacje na stronie „Słowa i Myśli”: https://slowoimysl-blog.pl/zaproszenie-na-koncert/.

Projekt jest współfinansowany w ramach linii projektowej „Mosty przyszłości. Polska i Niemcy dla Ukrainy”, ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Po Ewangelickim Dniu Kultury w Poznaniu

Małgorzata Grzywacz


Polskie Towarzystwo Ewangelickie, Oddział w Poznaniu realizując swoją misję statutową popularyzacji kultury ewangelickiej postanowiło zorganizować w podwojach parafii poznańskiej Ewangelicki Dzień Kultury. Zebranych W kościele Łaski Bożej w Poznaniu przywitała prof. UAM Małgorzata Grzywacz.

Denis Karachevtsev

W pierwszej części zaprezentował się wiolonczelista z Ukrainy Denis Karachevtsev. Absolwent Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego w Kijowie. Po najeździe rosyjskim na naszego wschodniego sąsiada zasłynął koncertem na ruinach zniszczonego Charkowa, upublicznionym na ogólnodostępnej platformie internetowej. Jego wiolonczela rozbrzmiewała pośród budynków zniszczonych przez agresorów. W Poznaniu dla zebranych wykonał utwory Bacha, Dall’Abaco, Rekalo oraz własne improwizacje. Podczas momentów ciszy można było usłyszeć deszcz uderzający o dach świątyni, który dodawał atmosfery tajemniczości całemu koncertowi. W pewnym momencie instrument zabrzmiał jak syrena wyjąca, wzywająca ludność do schronu w czasie nalotu. To utwór ukraińskiego autora Victora Rekalo dobrze oddający wrażenie jakie mogła odczuwać ludność bombardowanego Charkowa i innych miast zaatakowanej Ukrainy. Prócz współczesnych autorów wybrzmiał również J.S. Bach tak dobrze oddający nastrój ducha reformacyjnych kompozytorów.

Czytaj dalej »

6 maja: Ewangelicki Dzień Kultury w Poznaniu!

Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Poznaniu zaprasza na II edycję

Ewangelickiego Dnia Kultury „Żywe dziedzictwo – ludzie, dzieła i opowieści”

Program:

 9.15 -  9:30 Przywitanie gości przez prof. Małgorzatę Grzywacz
 9:30 - 10.30 Poranek muzyczny: koncert wiolonczelowy, Denys Karachevtsev (Berlin,
              Charków). W programie utwory Jana Sebastiana Bacha oraz Wiktora Rekały
10.30 - 11.00 Przerwa na kawę
11.00 - 11.45 Artur Michalski i Anna Seemann-Majorek: Dziedzictwo Matki Ewy
11.45 - 12.30 Władysława Magiera: O Zofii Kirkor-Kiedroniowej
12.30 - 13.15 Beata Kalińska: Cieszyńskie impresje poetyckie
13.15 - 14.00 Jacek Romankow: Z karty wielkopolskiej PTEw. Wspomnienia…

Kiedy: 6 maja 2023 r., godz. 9.15 – 14.00.
Gdzie: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu, ul. Obozowa 5.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Poznański Oddział PTEw pracuje intensywnie!

Wspieramy obrońców: przygotowania materiałów opatrunkowych i świec


„Zielony domek”: od klubu dla dzieci uchodźców do polsko-ukraińskiego centrum rozwoju dzieci i młodzieży

Cz. 1. Minął rok

22 marca 2022 r. do Poznania przybyła grupa uchodźców wojennych z Ukrainy, którą zaopiekowała się Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu. W wyniku współpracy z Polskim Towarzystwem Ewangelickim oddział w Poznaniu, powstał klub dla dzieci i młodzieży „Zielony domek”, który od początku prowadzi prof. Małgorzata Grzywacz (Instytut Kulturoznawstwa UAM, przy współpracy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu, PTEw). Opiekę znajdują tu dzieci i młodzież do 18. roku życia. Zajęcia edukacyjne, sportowe, wycieczki i inne aktywności (w tym intensywna nauka języka polskiego) trwają nieprzerwanie od początku działań wojennych i nie przewiduje się ich zawieszenia. Spotyka się regularnie ok. 10-15 osób, przynajmniej raz w tygodniu.

Stepan zasłuchany w historię poznańskich koziołków

Wsparcia merytorycznego udzieliły tej działalności prof. Izabela Skórzyńska (Wydział Historii UAM) oraz doktorantka Szkoły Nauk Humanistycznych, Katarzyna Witek-Dryjańska. Całość projektu i jego realizacja nie byłyby do pomyślenia bez pomocy osób prywatnych, instytucji oraz kościelnych osób prawnych. Wspierają nas cały czas Kiwanis – Club Lörrach (Niemcy), First Church Marlborough (USA), Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu oraz Diakonia Polska. Całość środków pozyskanych od sponsorów wydajemy na bieżące funkcjonowanie – aktywności kulturalne, sportowe, rekreacyjne. Większość z naszych podopiecznych mówi już dobrze w języku polskim, włączając się w tworzenie nowej jakości i wspólnej przestrzeni dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Gdy przed rokiem, w marcu 2022 r. przybył do nas Vlad Oryshych, na krótko przed osiemnastymi urodzinami, uchodząc z mamą z bombardowanego Charkowa, nie wiedzieliśmy, że za chwilę urządzimy mu przyjęcie urodzinowe i w ten sposób zainaugurujemy działalność klubu. Tort, wsparcie finansowe, no i gromko zaśpiewane 100 lat towarzyszyły naszym pierwszym wspólnym chwilom.

Czytaj dalej »

Nowy numer „Słowa i Myśli” 1/2022: „Globalnie i lokalnie”!

Zapraszamy do lektury kolejnego wydania naszego czasopisma „Słowo i Myśl”. Temat wiodący najnowszego numeru brzmi „Globalnie i lokalnie”.

Z artykułu redakcyjnego red. Małgorzaty Grzywacz: Hasztagiem na 2023 r. będzie dla większości Kościołów wyrosłych z wittenberskiej Reformacji Trzynaste Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej. Na jego miejsce wybrano nasz kraj, a konkretnie – Stołeczne Królewskie Miasto Kraków. Warto przypomnieć, że ów tytuł grodu Kraka, zapisany w wielowiekowej tradycji i dokumentach państwowych, używany jest po dziś dzień, wskazuje na ciągłość i wielowątkowość polskiej historii. Od 13 do 19 września przyszłego roku odwiedzą Polskę, Kraków i wiele innych miejscowości goście z całego świata i przez kilka dni, przyciągniemy uwagę – historią, doświadczeniem i codziennością polskiego luteranizmu, jaki darzy się w trzeciej dekadzie XXI w. Niezwykle ważna to okazja, z której wyrasta idea, aby wprowadzić nas w rzeczywistość Światowej Federacji Luterańskiej.


Zeszyt można pobrać ze strony „Słowa i Myśli”: https://drive.google.com/file/d/17046y9IQsHYLFvj4FfuqD2zYcosuXtco/view

Nowy numer „Słowa i Myśli” 2/2021 „Przemyśleć kulturę”!

Zapraszamy do lektury kolejnego wydania naszego czasopisma „Słowo i Myśl”. Tematem wiodącym obecnej edycji jest kultura opatrzona przymiotnikiem „ewangelicka”.

Z artykułu redakcyjnego red. Małgorzaty Grzywacz: Oś refleksji tworzą w tym wydaniu teksty, których autorzy, sięgając do fundamentów, pozwalają chwycić to, co najistotniejsze. Kultura ewangelicka, oparta o reformacyjne przesłanie, wyrasta zawsze z troski o Kościół i obecność Chrystusa w naszym życiu. Takie przemyślenia przekazuje nam ks. Grzegorz Brudny, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie. Towarzyszy temu namysłowi kolejny artykuł dr. Łukasza Barańskiego, poświęcony luterańskiej tożsamości wyznaniowej, widzianej z perspektywy drugiej dekady XXI stulecia. Kultura, będąc nośnikiem wartości zbudowanych na Chrystusowym fundamencie, umożliwia tworzenie wspólnoty, kreuje ją i wzmacnia. Takie odczytanie zjawiska proponuje nam Artur Michalski, dzieląc się doświadczeniami związanymi z Ewangelickim Stowarzyszeniem Kultury. Nieustannie mierzymy się z dziedzictwem historii, często bardzo trudnej, lecz takie wyzwania okazują się twórczo bardzo efektywne. (…)

Czytaj dalej »

Nowy numer „Słowa i Myśli” 1/2021 „O służbie diakona”!


Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

Zapraszamy do lektury kolejnego wydania naszego czasopisma „Słowo i Myśl”. Tematem wiodącym obecnej edycji jest służba diakona w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce. Prezentujemy ciekawe teksty dokumentujące pracę duchownych zaangażowanych w działania na rzecz Kościoła i naszych wspólnot.

W numerze 1/2021 znajdziecie Państwo artykuły o bardzo różnorodnym charakterze, m.in. zapraszamy do odwiedzin parafii luterańskiej w Lublinie, na wycieczkę do Danii i Wielkiej Brytanii.

Dobrej lektury w imieniu Rady Redakcyjnej życzy
prof. UAM, dr hab. Małgorzata Grzywacz, redaktor naczelna


Zeszyt można pobrać ze strony „Słowa i Myśli”: https://drive.google.com/file/d/1OHyMZ6dbHXdoVZXz_-MPdDabuqWagvgf/view

Nowy numer „Słowa i Myśli” 2/2020 „Wymiary wolności”!


Ukazał się najnowszy numer „Słowa i Myśli”: 2/2020. Zachęcamy do zajrzenia i pobrania: slowoimysl-blog.pl.

Przekazując Państwu kolejny, 135. numer naszego periodyku „Słowo i Myśl. Przegląd ewangelicki 2.0”, składamy najlepsze życzenia świąteczne!

Niech Chrystus – “Droga, prawda i życie” (J 14, 6), dar Boga Ojca – będzie nam zawsze najbliższy, najcenniejszy i obyśmy się z nim już nigdy nie rozstawali, ani go lekkomyślnie nie porzucali!, ks. Tadeusz Raszyk (zm. 2012).

Niech się darzy w 2021 roku!

prof. UAM, dr hab. Małgorzata Grzywacz, redaktor naczelna

Upamiętnienie poznańskich działaczy PTEw oraz duchownych

Na początku listopada w związku z możliwością nieodpłatnego pozyskania chryzantem z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, złożono wniosek o przyznanie 40 sztuk doniczkowych i 200 ciętych. Kwiaty te były dostępne w ramach akcji odszkodowań dla producentów za zamknięcie cmentarzy przez rząd w dniach 31 października do 2 listopada z powodu waliki z pandemią Covid 19.

Następnego dnia uzyskano wiadomość potwierdzającą możliwość odbioru chryzantem. Dokonano tego 11 listopada, a 12 listopada 2020 r. członkowie Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego Oddział w Poznaniu rozstawili je na kwaterze ewangelickiej cmentarza Miłostowo w Poznaniu. Kwiaty trafiły głównie na mogiły zapomniane, opuszczone, ale także osób, które aktywnie działały na niwie Oddziału PTEw w Poznaniu, jak Bernard Rozwałka czy Anna Romankow-Żmudowska. Ponadto na terenie Parafii kwiaty postawiono pod pomnikami poznańskich proboszczów: ks. Gustawa Manitiusa i ks. Tadeusza Raszyka oraz pod tablicą upamiętniającą ks. Samuela Dambrowskiego.

Chociaż taką aktywnością pragniemy podkreślić ciągłość pracy Oddziału w Poznaniu, w czasach gdy tradycyjne spotkania stały się niemożliwe.

Czytaj dalej »