Archiwum

Nowy, specjalny numer „Słowa i Myśli” 2/2022 – 1/2023: „Psalmy mówią”!

Zapraszamy do lektury kolejnego wydania naszego czasopisma „Słowo i Myśl”. Tym razem jest to specjalny numer podwójny, poświęcony psalmom, wydany w ramach międzynarodowego projektu „Psalmy mówią – Psalmen sprechen – Псалми говорять”. Stąd jest to zeszyt trójjęzyczny: polsko-niemiecko-ukraiński.

Z artykułu redakcyjnego red. Małgorzaty Grzywacz: W dniu 22 marca 2022 r. do Poznania przybyła grupa uchodźców wojennych z Ukrainy, którą zaopiekowała się poznańska parafia ewangelicko-augsburska (luterańska). W wyniku współpracy z poznańskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego powstał klub dla dzieci i młodzieży „Zielony domek”. Po roku pracy przyjęliśmy nową formułę działania – bardziej kreatywną, wspierającą i rozwijającą. 25 lutego 2023 r. przekształciliśmy się w Polsko-Ukraińskie Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży. Z tych aktywności wyrósł projekt edukacyjno-muzyczny, zatytułowany Psalmy mówią – Psalmen sprechen – Псалми говорять. Cieszymy się, że możemy się z Państwem podzielić efektami naszej wspólnej pracy i zaprosić do udziału w niezwykłym wydarzeniu muzycznym. W Kościele ewangelickim Łaski Bożej w Poznaniu 17 czerwca 2023 r. odbędą się prawykonania czterech utworów, których autorem jest Andrii Merkhel – ukraiński kompozytor, kurator projektów teatralnych i artystycznych oraz wykonawca. Jego muzyczne rozmyślania – oparte o wybrane teksty z Księgi Psalmów (102, 63, 90 i 34) wykonają soliści – muzycy z Ukrainy, związani z formacjami Nova Opera oraz Sed Contra Ensemble. Wraz ze znamienitymi artystami wystąpi polsko-ukraińska grupa młodzieży, którą tworzą uczennice XV Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu wraz ze związanymi z naszym Centrum dziewczętami z Ukrainy, które także uczęszczają do poznańskich szkół. Zmierzyliśmy się z Księgą Psalmów i cieszymy się, że mogą one wybrzmieć – wyśpiewane, przeczytane, opowiedziane w łączności z najbardziej uniwersalną ze sztuk – muzyką!


Zeszyt można pobrać ze strony „Słowa i Myśli”: https://drive.google.com/file/d/1xnuRa78HWWkjbvh7yRRuhr-a3C6cGlW2/view

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>