Kolegium Muzyki Ewangelickiej (pierwsza nazwa zespołu to Fabryka Pieśni) zależnie od repertuaru występujące w zmiennym składzie – jednak ze stałym duetem założycieli: sopranistki (Blanka Dembosz) oraz wiolonczelisty i kontratenora (Łukasz Laxy) – to połączenie solistów i kameralistów, z których każdy zajmuje się zarówno muzyką dawną, jak i nową. Duże doświadczenie wykonawcze, niebanalne artystyczne osobowości oraz dobre muzyczne przygotowanie dają członkom zespołu swadę i swobodę twórczą oraz odwagę dokonywania śmiałych interpretacji. Muzycy poszukują nowych brzmień, eksperymentują z formą, ale trzymają się najważniejszego przekazu jakim jest Słowo.
Z programem muzyki pasyjnej „Lamentacje” zespół w składzie sopran, wiolonczela i kontrabas wystąpił w czterech parafiach ewangelickich w Starym Bielsku, Bielsku, Pszczynie oraz w rodzimej parafii dwojga muzyków (Blanki Dembosz i Łukasza Laxy) w Krakowie. Z programem polskiej muzyki religijnej wystąpili również jako Fabryka Pieśni na międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Nysie w 2015 roku.
W 2016 roku zespół wystąpił z następującymi programami: koncertem kolęd w Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Krakowie, programem pieśni pasyjnych „Lamentacje” w Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Klemensa w Wieliczce, w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu oraz w Centrum Kultury w Skawinie. Z programem „Jakub Lubelczyk – Psałterz Dawida” zespół wystąpił w kościele ewangelickim podczas festiwalu Wielokulturowy Lublin w Lublinie oraz w Gnieźnie podczas Królewskiego Festiwalu Artystycznego.
W 2017 roku zespół brał udział m.in. w XVII Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu (wykonanie: „Membra Jesu Nostri” Dietricha Buxtehudego), w Festiwalu Głosu Nagłos(y) w Krakowie (Koncert Pieśni Słowa – prawykonanie utworu „Et quare” Artura Kroschela), w Festiwalu Muzyki Polskiej (Jakub Lubelczyk – „Psałterz i Kancjonał z melodiami – Nadobne Piosneczki Dawida świętego a zacnego króla i proroka oraz piosneczki z Starego i Nowego Zakonu”), w Krakowskich Dniach Biblijnych w kościele ewangelicko-metodystycznym, wystąpił w Grudziądzu podczas otwarcia wystawy o Reformacji oraz w kościele ewangelickim w Pokoju w ramach 14. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.
Kolegium Muzyki Ewangelickiej od 2018 roku występuje pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego
Media:
Adres | Rodzaj pliku | Opis |
---|---|---|
www.youtube.com/watch?v=e-ymhAiNrY0 | audio | Kolegium Muzyki Ewangelickiej – fragmenty nagrania Membra Jesu Nostri D. Buxtehude (27.02.2019) |