|
Wysłane 13 stycznia 2025 przez: Zbigniew Gruszka
11 stycznia 2025 r. w gościnnych progach parafii w Katowicach obradował Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w składzie: Anna Bednarek-Drath, Halina Czaderna, dr Zbigniew Gruszka, dr Michał Jadwiszczok, Józef Król i dr hab. Jan Szturc.
W czasie spotkania omówiono przebieg zakończonego konkursu fotograficznego „Ewangelicyzm w obiektywie”. Prezes Michał Jadwiszczok podsumował jego organizację stwierdzając, że była to ciekawa inicjatywa, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Konkurs zakończył się warsztatami fotograficznymi dla nagrodzonych uczestników, które odbyły się w Łodzi. Finalnym efektem konkursu było przygotowanie siedmiu roll-upów, które obecnie wędrują po oddziałach PTEw. Zbigniew Gruszka omówił przebieg i wyniki zorganizowanych w Łodzi warsztaty. Podsumowując cały konkurs zgodzono się, że organizacja konkursu powinna być kontynuowana.
Ogłoszenie nowego konkursu oraz opublikowanie plakatu promującego to wydarzenie, odbędzie się w okolicach marca i kwietnia 2025 r., a termin nadsyłania prac do końca października. Portal PTEw będzie szeroko informował o szczegółach konkursu.
Ponadto omówiono organizację tegorocznego Walnego Zebrania Delegatów PTEw. Zaproponowano 6-8 albo 13-15 czerwca jako prawdopodobne terminy przeprowadzenia w poszerzonej formule, z udziałem wszystkich chętnych członków PTEw. Szczegóły zostaną ustalone w najbliższym czasie.
Wysłane 17 grudnia 2024 przez: Danuta Kubala
Ks. Władysław Wantulok
Spotkanie 9 grudnia 2024 r. miało charakter wieczoru adwentowo-wigilijnego. W rodzinnej atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, przy świątecznie ustrojonych stołach, wysłuchano rozważania adwentowo-świątecznego wygłoszonego przez ks. Władysława Wantuloka. Józef Niesyt „Josieniczanin” w gwarze Śląska Cieszyńskiego przedstawiał folklor, tradycyjne życie i wigilijne opowieści naszego regionu, ks. Andrzej Mendrok podzielił się wspomnieniami z parafii w Koninie, a Edward Weiss mówił o święcie Świateł Chanuka obchodzonym w religii żydowskiej w okresie naszych Świąt Bożego Narodzenia.
Czytaj dalej »
Wysłane 01 grudnia 2024 przez: Jacek Drath
W sobotę 28 września 2024 r. na terenie parafii św. Mateusza w Łodzi odbył się kurs fotografii przy użyciu telefonów komórkowych ( https://www.ptew.org.pl/konkurs_2024/). Kurs był zwieńczeniem konkursu fotograficznego ogłoszonego przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego pod nazwą „Ewangelicyzm w obiektywie”.
Uczestnictwo w kursie stanowiło główną nagrodę dla zwycięzców wyłonionych przez jury tego konkursu.
Zdjęcia: Elżbieta Ogrodzka
Czytaj dalej »
Wysłane 24 listopada 2024 przez: Aneta Sokół
19 listopada 2024 r. odbyło się spotkanie katowickiego Oddziału PTEw, którego gościem była dr Wisława Bertman, starszy kustosz w Bibliotece Śląskiej, a jednocześnie badaczka prasy ewangelickiej. Prelegentkę licznie przybyłym uczestnikom przedstawiła prezes Oddziału, prof. Grażyna Szewczyk, zaznaczając, że spotkanie poświęcone zostało polskiemu ewangelickiemu czasopismu ukazującemu się w okresie przedwojennym. Dr Wisława Bertman zaprezentowała wykład „»Ewangelik Górnośląski«. Czasopismo polskich ewangelików na Górnym Śląsku (1932-1939)”. Wykład wzbogacony został prezentacją multimedialną ukazującą również w sposób wizualny przedwojenne czasopismo.
Na początku prelegentka przybliżyła słuchaczom wizerunek Ewangelickiego Kościoła Unijnego na Polskim Górnym Śląsku, który powstał w nowoutworzonym po pierwszej wojnie światowej państwie polskim. Kościół unijny na Śląsku, obejmujący w większości niemieckojęzycznych wiernych, utworzony został w 1922 r. na mocy Konwencji Górnośląskiej, która gwarantowała tej mniejszości samodzielność funkcjonowania w warunkach Rzeczypospolitej. Przedstawiona została także niełatwa sytuacja grupy polskich wiernych w strukturach parafii unijnych, którzy domagali się równouprawnienia pod względem językowym i narodowym w Kościele zdominowanym przez wyznawców niemieckich. W dalszej kolejności Wisława Bertman omówiła, jak doszło do powołania w 1932 r. polskiego czasopisma ewangelickiego w tej części Śląska, jako inicjatywy Towarzystwa Polaków Ewangelików, działającego na rzecz polskości ewangelicyzmu.
Czytaj dalej »
Wysłane 16 listopada 2024 przez: Danuta Kubala Kwesta cmentarna w Jaworzu
Tradycyjnie już 1 listopada 2024 r., w dzień Pamiątki Umarłych członkowie Oddziału PTEw w Jaworzu wraz z członkami Rady Parafialnej przeprowadzili kwestę cmentarną. Uzyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczone są na renowację zabytkowych pomników, nagrobków i ścieżek cmentarnych na cmentarzu ewangelickim w Jaworzu. Wszystkim kwestującym i ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!
Jan Kliber - prelegent
Na spotkaniu 4 listopada 2024 r. temat „Jak żyli parafianie Jaworzańscy – czyli co zawierają księgi metrykalne parafii ewangelickiej”, przedstawił wiceprezes jaworzańskiego oddziału, Jan Kliber, który szczegółowo je czyta i indeksuje już od kilku lat w programie komputerowym. Zapoznał on licznie zebranych członków i sympatyków oddziału z zawartością I tomu Księgi Chrztów za lata 1782-1810. Po raz pierwszy w taki sposób został przedstawiony temat, który był urozmaicony prezentacją multimedialną. Niewykluczone, że temat zostanie w przyszłości kontynuowany.
Czytaj dalej »
Wysłane 21 października 2024 przez: Aneta Sokół
17 października 2024 r. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyła się sesja poświęcona pamięci ks. bp. Tadeusza Szurmana (1954-2014), proboszcza parafii w Katowicach, od 2002 r. aż do śmierci biskupa Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, duchownego, który pełnił również wiele innych funkcji w swoim Kościele. Wydarzenie zorganizowano dla uczczenia 10. rocznicy Jego śmierci. Był również przyjacielem Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego – na jego zaproszenie na katowickiej plebani siedzibę znalazł Zarząd Główny PTEw.
Ks. bp Tadeusz Szurman (1954-2014)
Sesja „Sześć spojrzeń na osobę ks. bp. Tadeusza Szurmana” odbyła się w ramach cyklu Akademia Ekumeniczna w Katowicach, której inicjatorem i organizatorem jest ks. dr Adam Palion, duchowny Kościoła rzymskokatolickiego, delegat arcybiskupa ds. ekumenizmu w swoim Kościele oraz sekretarz Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego.
W sześciu wystąpieniach prelegenci zaprezentowali zmarłego Duchownego jako inicjatora i organizatora działalności wydawniczej, twórcę diecezjalnej nagrody „Śląski Szmaragd”, mecenasa życia muzycznego w swojej wspólnocie, człowieka Kościoła niezwykle oddanego posłudze, duchownego otwartego na relacje i kontakty ekumeniczne. Przypomniana została także poezja Biskupa Szurmana, która pozostała po nim w trzech wydanych tomikach poetyckich (Malowane niezdarnie, 2004; Świeże powietrze, 2005; Z więzienia wolności, 2010). Wydarzeniu przewodniczył jego inicjator i organizator – ks. dr Adam Palion.
Czytaj dalej »
Wysłane 19 października 2024 przez: Danuta Kubala
W niedzielę 13 października 2024 r. jaworzański oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego świętował 40 lat swojej działalności.
Z tej okazji odbyło się dziękczynne nabożeństwo w jaworzańskim kościele. W nabożeństwie uczestniczyli zaproszeni goście z Zarządu Głównego PTEw: prezes Towarzystwa dr Michał Jadwiszczok, sekretarz dr Zbigniew Gruszka i skarbnik Halina Czauderna. W uroczystości uczestniczyły delegacje z oddziałów PTEw z Bielska, Ustronia i Cieszyna.
W czasie nabożeństwa członkowie PTEw w Jaworzu Maria Miarka i Józef Król zostali uhonorowani przez Zarząd Główny PTEw tytułami „Honorowych Członków PTEw”. Natomiast Zarząd Oddziału PTEw w Jaworzu uhonorował okolicznościowymi dyplomami pięć osób, które są członkami Oddziału w Jaworzu od 40 lat. Dyplomami zostali uhonorowani: Maria Miarka, Józef Król, Roman Rucki, Ryszard Klima, oraz pośmiertnie Marceli Wiśniewski (jego pogrzeb odbył się w poniedziałek 8 października).
Czytaj dalej »
Wysłane 28 września 2024 przez: Danuta Kubala Paweł Stalmach (1824-1891)
Na spotkaniu jaworzańskiego oddziału PTEw 2 września 2024 r., temat „Paweł Stalmach – przywódca ruchu narodowego na Śląsku Cieszyńskim w 200. rocznicę urodzin” przedstawił Stefan Król z Cieszyna.
Stefan Król - prelegent
Paweł Stalmach był polskim działaczem społecznym i narodowym, dziennikarzem oraz publicystą działającym na Śląsku Cieszyńskim. Urodził się 13 sierpnia 1824 r. w Bażanowicach koło Cieszyna jako syn niższego urzędnika arcyksiążęcego Jana oraz Zuzanny z domu Cichy. Ukończył ewangelicką szkołę powszechną i gimnazjum ewangelickie w Cieszynie, gdzie w 1842 r. wraz z kolegami jeszcze jako uczeń gimnazjum założył Stowarzyszenie Uczących się Języka Polskiego. W 1843 r. podjął naukę w ewangelickim liceum w Bratysławie, gdzie spotkał wybitnego działacza słowackiego odrodzenia narodowego Ludowita Stura, pod wpływem którego ugruntowało się u niego poczucie polskiej tożsamości narodowej. Następnie podjął studia teologiczne w Wiedniu, gdzie poznał wielu Polaków z Galicji.
Czytaj dalej »
Wysłane 26 września 2024 przez: Michał Jadwiszczok Młodzież pakuje dary
12-16 września 2024 r. nad południowo-zachodnimi województwami Polski przeszły potężne ulewy, przynosząc w niektórych miejscach opady na poziomie przewidywanym w normalnych warunkach dla kilku miesięcy, a nawet roku. W następstwie wiele miejscowości zostało poważnie zalanych, a tysiące ludzi straciło często dobytek całego życia. W odpowiedzi wielu Polaków postanowiło wesprzeć powodzian i rozpoczęło zbiórki potrzebnych produktów.
Do tego oddolnego ruchu postanowiły przyłączyć się społeczności XV Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Wiktora Degi oraz żłobek Krecik w Poznaniu wraz z miejscowym Oddziałem Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. W trakcie kilku dni zbiórki udało się zapełnić chemią domową ponad 20 kartonów, a ponadto zgromadzić środki pozwalające na zakup trzech agregatów prądotwórczych. Agregaty są niezwykle potrzebne na zalanych obszarach, gdzie często brakuje energii elektrycznej. Rodzice dzieci ze żłobka Krecik dostarczyli wiele różnych ubranek dla najmłodszych.
Czytaj dalej »
Wysłane 21 września 2024 przez: Aldona Karska Ks. Otton Krenz (1890-1962)
Warszawski oddział PTEw 16 września wznowił działalność po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej. Na tym spotkaniu prof. dr hab. Karol Karski przedstawił działalność ks. Ottona Krenza jako duszpasterza młodzieży i pioniera ruchu ekumenicznego w Polsce.
Z Konfirmantami młodzieży parafii Świętej Trójcy w Warszawie w sali konfirmacyjnej domu parafialnego (obecnie budynek nie istnieje) (1937)
Ks. Otton Krenz urodził się 3 stycznia 1890 r. w Zduńskiej Woli, studia teologiczne ukończył w Dorpacie, po ordynacji i wikariacie w parafii ewangelickiej świętej Trójcy w Łodzi administrował parafie w Grodźcu i Zagórowie, a po pierwszej wojnie światowej został proboszczem parafii ewangelickiej w Nieszawie. Oprócz pracy duszpasterskiej angażował się w organizację szkolnictwa na terenach swojej działalności. W 1930 r. został powołany na stanowisko prefekta w parafii ewangelicko-augsburskiej świętej Trójcy w Warszawie.
Czytaj dalej »
Wysłane 17 września 2024 przez: Danuta Kubala Ks. Jan Badura - prelegent
Na kolejnym spotkaniu PTEw w Jaworzu 5 sierpnia br. temat „Ewangelicy w Toruniu – wybrane zagadnienia” przedstawił ks. Jan Badura z Kozakowic. Temat spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, gdyż związany był z naszą najbliższą wycieczką. Prelegent przedstawił Toruń w perspektywie historycznej. Toruń jest jednym z najstarszych miast Polski, w czasach Rzeczypospolitej Obojga narodów i był jednym z najbogatszych, a zarazem największych miast Królestwa Polskiego.
Toruń szybko uległ wpływom protestanckim. Luteranie zjawili się w Toruniu krótko po wygłoszeniu przez Marcina Lutra swoich tez. Oficjalnie miasto przyjęło Wyznanie Augsburskie na mocy przywileju króla Zygmunta II Augusta, a pierwsze publiczne nabożeństwo ewangelickie odbyło się 25 marca 1557 r. W 1568 r. powstaje Ewangelickie Gimnazjum Akademickie, które w 1594 r. z inicjatywy burmistrza Henryka Strobanda (1548-1609) podniesione zostaje do rangi uczelni półwyższej. Wyróżniało się wysokim poziomem nauczania, nowatorstwem poglądów oraz wykształciło wielu wybitnych absolwentów.
Czytaj dalej »
Wysłane 18 lipca 2024 przez: Danuta Kubala Ks. Tomasz Bujok - prelegent
Gościem spotkania 1 lipca 2024 r. był zapalony podróżnik, ks. Tomasz Bujok z Drogomyśla-Pruchnej, który przedstawił relację ze swojej kolejnej podróży. Tym razem była to wycieczka po północno-wschodnich stanach USA. Przy pomocy prezentacji multimedialnej przedstawiał i omawiał zdjęcia zwiedzanych miejscowości.
Prelegent opowieść swoją rozpoczął od Florydy. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Floryda słynie z pięknych plaż, egzotycznej przyrody i uroczych miasteczek. Znajdują się tam najlepsze parki rozrywki, np. park Walt Disney World w Orlando. Ponadto na przylądku Canaveral jest Centrum Kosmiczne Johna F. Kennedyˡego, gdzie znajdują się wciąż działające wyrzutnie rakiet wystrzeliwujące na orbitę satelity oraz statki załogowe lub bezzałogowe.
Czytaj dalej »
|