Archiwum

Najbliższe występy Kolegium Muzyki Ewangelickiej: 22 marca (Poznań), 24 marca (Kraków)


Z wielką radością ogłaszamy, że przed nami dwa koncerty Kolegium Muzyki Ewangelickiej (szczegóły na plakatach obok):

  • 22 marca o godz. 19:00 wystąpi w kościele ewangelickim w Poznaniu,
  • 24 marca o godz. 17:00 w kościele ewangelickim w Krakowie.

Tym razem w jazzowym stylu – tak, właśnie tak! Zaśpiewa Blanka Dembosz-Tondera, a towarzyszyć jej będzie Szymon Wojnarowicz Trio: Szymon Wojnarowicz – fortepian, Krzysztof Mysona – kontrabas, Piotr Szałajko – perkusja.

Na oba wydarzenia wstęp wolny! Dziękujemy naszym sponsorom – gdyby nie oni, żaden z tych koncertów by się nie odbył!

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych!


Kolegium Muzyki Ewangelickiej od 2018 r. występuje pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego.
Zob. o Kolegium Muzyki Ewangelickiej (link).

Dni Biblijne w Małopolsce 2022: Kraków, 27 maja – 5 czerwca 2022


Od 27 maja do 5 czerwca 2022 r. w Krakowie odbędą się doroczne Dni Biblijne w Małopolsce organizowane przez Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Krakowie.

Program Dni, w szczegółach przedstawiony na dołączonym plakacie (wystarczy kliknąć na jego miniaturkę obok), obejmuje referat „Hymny biblijne”, wystawę „Biblia w zbiorach parafii krakowskiej”, koncert Blanki Dembosz-Tondera (śpiew) i Jakuba Woszczalskiego (organy), spacer po biblijnym Krakowie, a także warsztaty wokalne „Pieśni biblijne” i prezentację pieśni z warsztatów podczas niedzielnego nabożeństwa.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. Serdecznie zapraszamy!

O współczesnej literaturze protestanckiej: Kraków 24 kwietnia

Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Krakowie zaprasza w niedzielę 24 kwietnia br. o godz. 11:15 do sali diakonii, przy ul. Grodzkiej 62 w Krakowie, na spotkanie dyskusyjne poświęcone współczesnej literaturze protestanckiej.

Informujemy także, że również 24 kwietnia br. o godzinie 18:00 w naszym kościele parafialnym przy ul. Grodzkiej 58 w Krakowie odbędzie się współorganizowany przez Polskie Towarzystwo Ewangelickie i Polskie Towarzystwo Bachowskie koncert, na którym usłyszymy utwory skrzypcowe Jana Sebastiana Bacha.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Odwołano koncert pasyjny w Krakowie…

Coroczny koncert pasyjny zapowiadany na 27 marca br. w kościele ewangelickim w Krakowie, współorganizowany przez Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Krakowie i Polskie Towarzystwo Bachowskie, został niestety odwołany z powodów technicznych – czasowego zamknięcia budynku kościelnego.

Za zaistniałą sytuację przepraszamy wszystkich zainteresowanych.

Muzyka w zborze: Kraków, 20 marca

Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Krakowie zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 20 marca br. o godz. 11:15 w sali Diakonii przy ul. Grodzkiej 62 w Krakowie.

Tematem spotkania będzie „Muzyka w zborze”, zaś gośćmi będą muzycy zaangażowani w zborowe życie, m.in. Blanka Dembosz-Tondera oraz Łukasz Laxy. Poruszymy też sprawę chóru parafialnego oraz aktywności muzycznej dzieci i młodzieży. Możliwe będą zapisy do zespołów.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Zapraszamy równocześnie na koncert współorganizowany przez Polskie Towarzystwo Bachowskie i Polskie Towarzystwo Ewangelickie, który odbędzie się w naszym kościele 27 marca br. (niedziela), o godz. 18:00.

Skarby krakowskiego archiwum parafialnego: Kraków, 27 lutego

Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Krakowie zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 27 lutego br. w sali diakonii w Krakowie przy ul. Grodzkiej 62, o godzinie 11:15.

Spotkanie przybliży nam „Skarby krakowskiego archiwum parafialnego”, a ich prezentacji dokonają Aleksandra Rzońca i Igor Kuranda.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Nowy zarząd Oddziału PTEw w Krakowie

W ostatnią niedzielę, 21 listopada 2021 r., odbyło się w Krakowie zebranie sprawozdawczo-wyborcze tamtejszego Oddziału PTEw. Wybrano na czteroletnią kadencję nowe władze krakowskiego Oddziału:

Zarząd Oddziału:

prezes – Bogusław Tondera
wiceprezes – Igor Kuranda
sekretarz – Krzysztof Rzońca
członek – Kamil Losiak

Komisja Rewizyjna:

przewodniczący – Paweł Lipowczan
członek – Iwona Czajka
członek – Sebastian Szpil

Krakowski PTEw w Zamku Królewskim na Wawelu

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze w Krakowie: 21 listopada

Oddział PTEw w Krakowie zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 21 listopada, po porannym nabożeństwie, w parafialnym punkcie diakonijnym. Spotkanie będzie miało charakter sprawozdawczo-wyborczy. Poza kwestiami organizacyjnymi porozmawiamy o planowanych spotkaniach oraz organizowanych wycieczkach.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Wycieczka na Słowację: 30.10 – 1.11.2021 (wyjazd z Krakowa)

Przedstawiamy program wyjazdu na Słowację (także do pobrania w pliku Word):

Wyjazd na Słowację
Termin 30.10 – 01.11.2021

Dzień 1.: 30.10 – sobota
Zbiórka w Krakowie w godzinach porannych, przejazd w kierunku Słowacji. Przyjazd do miejscowości Kezmarok około południa, wizyta w kościele artykularnym. Następnie przejazd do Lewoczy, spacer po mieście: kościół ewangelicki, gotycki kościół pw. św. Jakuba, ratusz, mury obronne. W godzinach popołudniowych przejazd do Preszowa, zakwaterowanie, obiadokolacja, czas wolny, nocleg.

Dzień 2.: 31.10 – niedziela
Śniadanie, po śniadaniu udział w nabożeństwie ewangelickim. Czas wolny, następnie przejazd do miejscowości Medzilaborce, zwiedzanie Muzeum Andy Warhola. Następnie przejazd do miejscowości Svidnik, zwiedzanie Skansenu Kultury Ukraińskiej. W godzinach popołudniowych powrót do Preszowa. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3.: 1.11 – poniedziałek
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. W godzinach porannych spacer po Preszowie oraz wizyta w Muzeum Wina i Pałacu Rakoczego. Następnie przejazd do Bardejowa, spacer po starówce wpisanej na Listę Swiatowego Dziedzictwa UNESCO, czas wolny na lunch. Następnie przejazd do miejscowości Bardejovskie Kupele, spacer po uzdrowisku. W godzinach popołudniowych wyjazd w drogę powrotną do Krakowa. Przyjazd do Krakowa w godzinach wieczornych.

Cena: 995 zł od osoby

Świadczenia zawarte w cenie: transport, zakwaterowanie, wyżywienie, realizacja programu wycieczki wraz z niezbędnymi rezerwacjami oraz opieką pilota, opłaty drogowe, parkingi, ubezpieczenie NNW, KL, choroby przewlekłe, bagaż.

Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów ok. 25 euro. W niektórych obiektach dodatkowo płatne jest również fotografowanie.

Niezbędny jest „paszport covidowy” – wydruk potwierdzający zaszczepienie.

Czytaj dalej »

Zmarła śp. Irena Kolano (1929-2021) – honorowy członek PTEw,
była prezes Oddziału PTEw w Krakowie

Irena Kolano (1929-2021)


Uwaga: pogrzeb śp. Ireny Kolano odbędzie się w poniedziałek 22 lutego o godz. 13:40 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Z ogromnym żalem informujemy, że w piątek 12 lutego 2021 r. zmarła Irena Kolano – honorowy członek Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego i była prezes Oddziału w Krakowie, zasłużona dla Oddziału w najtrudniejszym momencie jego działalności. Łączymy się w wielkim smutku z rodziną i przyjaciółmi Zmarłej…

Irena Kolano z domu Prymus urodziła się w 1929 r. w Krakowie, ukończyła tamtejszą szkołę ewangelicką. Bardzo aktywna w swojej parafii i środowisku, należała również do najaktywniejszych działaczy Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego: w 1990 r. brała udział w zakładaniu Oddziału PTEw w Krakowie, a potem w jego zarządzie pełniła funkcje skarbnika, sekretarza i członka komisji rewizyjnej. W latach 1992-1995 była przewodniczącą Oddziału.

Wyjście na koncert „Melodie na czas jesienny”, Kraków 11 października


Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego zaprasza na wspólne wyjście na koncert „Melodie na czas jesienny”, który odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie przy ul. Zakopiańskiej 62.

Wykonawcami będą Blanka Dembosz-Tondera (sopran) oraz Agnieszka Dajcz (fortepian).

Data koncertu: niedziela 11 października 2020 r., godz. 17.