Archiwum

Nowy numer „Słowa i Myśli” 2/2021 „Przemyśleć kulturę”!

Zapraszamy do lektury kolejnego wydania naszego czasopisma „Słowo i Myśl”. Tematem wiodącym obecnej edycji jest kultura opatrzona przymiotnikiem „ewangelicka”.

Z artykułu redakcyjnego red. Małgorzaty Grzywacz: Oś refleksji tworzą w tym wydaniu teksty, których autorzy, sięgając do fundamentów, pozwalają chwycić to, co najistotniejsze. Kultura ewangelicka, oparta o reformacyjne przesłanie, wyrasta zawsze z troski o Kościół i obecność Chrystusa w naszym życiu. Takie przemyślenia przekazuje nam ks. Grzegorz Brudny, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie. Towarzyszy temu namysłowi kolejny artykuł dr. Łukasza Barańskiego, poświęcony luterańskiej tożsamości wyznaniowej, widzianej z perspektywy drugiej dekady XXI stulecia. Kultura, będąc nośnikiem wartości zbudowanych na Chrystusowym fundamencie, umożliwia tworzenie wspólnoty, kreuje ją i wzmacnia. Takie odczytanie zjawiska proponuje nam Artur Michalski, dzieląc się doświadczeniami związanymi z Ewangelickim Stowarzyszeniem Kultury. Nieustannie mierzymy się z dziedzictwem historii, często bardzo trudnej, lecz takie wyzwania okazują się twórczo bardzo efektywne. (…)

Przykładów nie brakuje. Wystarczy, że sięgną Państwo do artykułu Marty T. Małkus o Wschowie, Marii Chmiel o fascynującej książce do słuchania, która powstała w studiu Lutheraneum działającym przy parafii Trójcy Świętej w Warszawie. Swoją wiedzą podzieliła się z nami Aneta M. Sokół, przypominając dokonania wydawnictwa Głos Życia oraz omawiając tematykę powieści Lidii Czyż, chyba najbardziej rozpoznawalnej dziś autorki o ewangelickiej proweniencji. Zupełnie nową tematykę proponuje w swoich tekstach Władysława Magiera, przybliżając wątki muzyczne czy też inspiracje krajoznawcze. Z tych ostatnich wyrastają przecież nasze stałe rubryki – Luterańska Polska i Protestanckie światy. Warto zajrzeć do Wołczyna, aby – dzięki ks. Marcinowi Liberackiemu – odkryć Śląsk Opolski i fascynujące witraże. Po raz pierwszy na łamach SiM-u zapraszamy na Bałkany i zachęcamy do odwiedzin w Bułgarii. Najważniejsze wątki z dziejów protestantyzmu bułgarskiego przybliża nam Aleksandra Michalska, znawczyni tamtejszych kontekstów religijnych. Zamykamy numer historyczną klamrą, odnosząc się do bliskiego nam (nie tylko topograficznie!) Koszalina. Dzięki uprzejmości Iwony Sławińskiej, autorki artykułu o diakonisach w dawnym Köslin, dowiadujemy się także, jak lokalna społeczność, dzięki zaangażowaniu dzisiejszych koszalinian, przywraca pamięć o ewangeliczkach i diakonacie na Pomorzu Zachodnim.


Zeszyt można pobrać ze strony „Słowa i Myśli”: https://drive.google.com/file/d/1JcBRMHqtFaJLGd6QP6bzmhAeXwk4v9L9/view

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>