Archiwum

Prace zdobywców nagród głównych konkursu fotograficznego PTEw „Ewangelicyzm w Obiektywie”


19 czerwca 2024 r. ogłosiliśmy publicznie wyniki konkursu fotograficznego Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw) „Ewangelicyzm w Obiektywie”. Teraz prezentujemy prace, które zdobyły nagrody główne w obu kategoriach: „Człowiek” i „Obiekt”.Maciej Kiełbasiński, Artystki


Nagrodę główną w kategorii „Człowiek” otrzymał:
Maciej Kiełbasiński za pracę „Artystki”.

Autor o sobie:

Jestem członkiem parafii ewangelickiej w Tychach, ale od 20 lat mieszkam w USA, w stanie Illinois. Tutaj pracuję jako analityk inwestycyjny i doradca finansowy w Thrivent – korporacji non-profit o luterańskich korzeniach. W wolnych chwilach, nurkuję, biegam, chodzę po górach, no i oczywiście robię zdjęcia. Fotografią zajmuję się od prawie 15 lat. Najbardziej lubię fotografować naturę, w szczególności góry. W mojej parafii ewangelickiej w Schaumburgu (St. Peter Lutheran Church) promuję Polskę i naszą kulturę narodową. Od 2017 r. organizuję parafialne wyjazdy misyjne do Polski dla amerykańskich wolontariuszy. W każde wakacje przylatujmy na Śląsk, uczymy języka angielskiego oraz prowadzimy zajęcia z religii.

Stąd też pochodzi nagrodzone w konkursie zdjęcie. Zrobiłem je w 2022 r. na placu parafii ewangelicko-augsburskiej apostołów Piotra i Pawła w Tychach, w trakcie Wakacyjnej Szkoły Biblijnej z Językiem Angielskim. Dwie z naszych wspaniałych tyskich wolontariuszek – Zosia i Aga, znalazły w trakcie przerwy obiadowej kredy przeznaczone dla dzieci z najmłodszej grupy wiekowej. Szybko zaczęły kreślić linie na kostce brukowej i po paru minutach zaczęły się wyłaniać kształty koła, róży, serca i krzyża. Po około kwadransie pracy, ukazała się wszystkim uczestnikom Róża Lutra w pełnej krasie. W tym momencie postanowiłem uwiecznić tę chwilę i zrobiłem zdjęcie dronem unoszącym się nad naszymi Artystkami.


Joanna Zawadzka, Nr 2


Nagrodę główną w kategorii „Obiekt” otrzymała:
Joanna Zawadzka za pracę „Nr 2”.

Autorka o sobie:

Joanna Zawadzka – fotograf amator, plastyk i animator kultury w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku. Kociara, miłośniczka książek i lokalnej turystyki. Od 2022 r. jestem członkiem Klubu Miłośników Fotografii „Pstryknięci” w Płońsku. Moje ulubione tematy fotografii to detal, architektura oraz krajobraz.

Zdjęcie zostało zrobione podczas krótkiej wycieczki z mężem. Staramy się jak najczęściej wybierać na takie jedno-dwudniowe wycieczki, podczas których zaglądamy w mniej znane zakątki Polski, poznajemy, ludzi, historię, ciekawostki. A przy okazji łączę te podróże z pasją do fotografii.

Zdjęcie przedstawia ruiny zdewastowanego rodzinnego cmentarza ewangelickiego rodziny Aleksandra Oehlricha oraz pracowników wyznania ewangelickiego przy kościele w Białutach w okolicach Mławy (województwo warmińsko-mazurskie). W 1922 r. Białuty włączono do Polski, co nie spodobało się właścicielowi terenu, na którym znajdował się kościół i cmentarz. Sprzedał rodzinny majątek Józefowi i Helenie Draheim. Nowi właściciele doprowadzili gospodarstwo do upadku i rozparcelowali posiadłość. Obecnie teren całej posiadłości wraz z kościołem i cmentarzem popada w ruinę.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>