17 czerwca 2024 r. odbyło się ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie warszawskiego oddziału PTEw. Spotkanie poświęcone były głównie wrażeniom z wycieczki do Żychlina i Konina, którą 25 maja zorganizował warszawski oddział PTEw. Spotkanie było ilustrowane filmem zmontowanym ze zdjęć z wycieczki i przygotowanym przez pp. Elżbietę i Wojciecha Baranów. W Żychlinie gościliśmy w najstarszej parafii ewangelicko-reformowanej, która istnieje tu nieprzerwanie od czasów Reformacji!
Pierwszy drewniany zbór powstał w Żychlinie w 1610 r., a obecny kościół zbudowany został w latach 1821-1822. Z historią parafii zapoznał uczestników wycieczki jej proboszcz, ks. Tadeusz Jelinek, który też oprowadził nas po założonym w latach 80/90. XX wieku wokół kościoła lapidarium, które powstało z płyt i pomników nagrobnych z pochodzących ze likwidowanych lub pozbawionych opieki cmentarzy ewangelicko-reformowanych z terenu całego kraju. Zwiedziliśmy też mauzoleum dawnych właścicieli Żychlina – Bronikowskich oraz pobliski cmentarz ewangelicko-reformowany założony w 1811 r.
Na koniec jeszcze obejrzeliśmy na jednej z głównych ulic Ścianę Reformacji – mural na budynku w pobliżu pałacu Bronikowskich o długości 33 m i 7 m wysokości! Umieszczono na nim sylwetki przedstawicieli Reformacji od Jana Husa począwszy.
W Koninie odwiedziliśmy parafię ewangelicko-augsburską. W kościele powitał uczestników wycieczki jej proboszcz – ks. Waldemar Wunsz. Przedstawił historię parafii i samego kościoła, z historią osadnictwa olęderskiego na tym terenie zapoznał nas dyrektor Biblioteki Miejskiej p. Damian Kruczkowski. Na początku XIX w. coraz liczniej przybywający do miasta i okolic osadnicy wyznania ewangelicko-augsburskiego zakupili w 1821 r. drewniany kościół przyszpitalny, parafię erygowano w 1826 r., a w 1840 r. poświęcono plebanię. W latach 1854-1856 konińscy luteranie wybudowali nowy kościół, dzwonnica powstała w 1872 r. a obecny wygląd kościół zyskał po przebudowie na początku XX wieku.
Ostatnim punktem programu był spacer po Koninie. Na placu przed gotyckim kościołem św. Bartłomieja stoi najstarszy w tym regionie Europy znak drogowy – słup koniński z 1151 r. Z zewnątrz obejrzeliśmy XIX-wieczną synagogę otoczoną oryginalnym kutym płotem z zachowanymi elementami symboliki judaistycznej oraz klasycystyczny ratusz z przełomu XVIII i XIX w.
Kolejne spotkanie warszawskiego oddziału PTEw planowane jest 16 września 2024 r.
Odpowiedz