Archiwum

Adolf Loewe, wybitny architekt, autor projektu i budowniczy kościoła ewangelicko-reformowanego w Warszawie

Krzysztof Bandoła-Skierski


15 kwietnia 2024 r. uczestnicy spotkania warszawskiego oddziału PTEw mieli okazję wysłuchać prelekcji Krzysztofa Bandoły-Skierskiego, dyrektora biblioteki Synodu Kościoła-Ewangelicko Reformowanego w Polsce.

Portret zbiorowy dwunastu architektów Królestwa Polskiego, wśród nich Adolf Loewe

Prelegent przedstawił sylwetkę Adolfa Loewe – wybitnego polskiego architekta i budowniczego. Loewe urodził się w 1811 r. w Kaliszu. Studiował w Warszawie, Berlinie i w Monachium. Sprawował funkcję budowniczego powiatu warszawskiego, a w okresie 1855−1867 był członkiem Rady Budowniczej. Był autorem projektów wielu warszawskich budowli, w swoich realizacjach stosował najnowsze rozwiązania technologiczne. Był autorem projektu i budowniczym kościoła ewangelicko-reformowanego na Lesznie w Warszawie (1866-1880), który był budowany z przerwami ze względu na brak funduszy. Kościół został zbudowany w stylu neogotyckim z zastosowaniem modnego wówczas żeliwa.

Zaprojektował także budynek Nowej Oranżerii w Łazienkach Królewskich, rozbudowę pałacu Czapskich i różne siedziby ziemiańskie, a także cukrownie, dworzec kolejowy w Pruszkowie. Był członkiem parafii ewangelicko-reformowanej, gdzie pełnił funkcje prezesa kolegium kościelnego.

Adolf Loewe zmarł w Warszawie w 1885 roku i spoczął na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie.

Kościół ewangelicko-reformowany w Warszawie w 1880 r.

Rysunek Bronisława Podpielskiego z 1880 r. Ambona i ołtarz w kościele ewangelicko-reformowanym (spalona wraz z zakrystią w 1944 r.)

Kościół ewangelicko-reformowany w Warszawie – stan obecny



Następne spotkanie warszawskiego oddziału PTEw planowane jest 20 maja br., na którym prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk opowie o pałacu i placu Saskim w Warszawie.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>