Archiwum

Karol Beyer i jego dzieło na tle historii i techniki XIX-wiecznej fotografii

Dr Magdalena Szczypiorska-Chrzanowska

Karol Beyer (1818-1877)


18 marca 2024 r. na spotkaniu warszawskiego oddziału PTEw dr Magdalena Szczypiorska-Chrzanowska przedstawiła wykład „Karol Beyer i jego dzieło na tle historii i techniki XIX-wiecznej fotografii”. Prelegentka jest literaturoznawczynią i historyczką sztuki, pracuje w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się teorią literatury, poetyką i teorią tekstu literacko-fotograficznego, antropologią i filozofią fotografii.

Dr Magdalena Szczypiorska-Chrzanowska w czasie prelekcji przedstawiła sylwetkę warszawskiego fotografa – Karola Beyera i wykazała jak historia i rozwój techniki fotografii w XIX w. wpłynęły na wybór jego zawodu i jak doskonalił on swój fotograficzny warsztat wprowadzając wszelkie nowości i zdobycze techniki w tej dziedzinie. Dzięki jego pracom mamy bogatą dokumentację fotograficzną dziewiętnastowiecznej Warszawy, portrety znanych osób z epoki, a także przedstawicieli różnych środowisk, również przedstawicieli ziemiaństwa i chłopstwa.

Jeden z prezentowanych slajdów

Zdjęcie Delegacji Miejskiej – komitetu powstałego w 1861 roku, jest prawdopodobnie najwcześniejszym przykładem fotomontażu. Beyer był autorem pośmiertnych zdjęć pięciu poległych, którzy zginęli podczas manifestacji patriotycznej na Krakowskim Przedmieściu w 1861 r.

Panorama Warszawy w kierunku placu Saskiego z latarni kościoła św. Trójcy, fot. Karol Beyer

Z latarni kopuły Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie wykonał serię zdjęć tworząc panoramę ówczesnej Warszawy. Fotografował też widoki innych miast: Krakowa, Częstochowy i Łodzi, Gdańska. Prelekcja była ilustrowana slajdami.

Ze spotkania…Następne spotkanie przewidziane jest 15 kwietnia, podczas którego Krzysztof Bandoła-Skierski przedstawi prelekcję: „Adolf Loewe, wybitny architekt, autor projektu i budowniczy kościoła ewangelicko-reformowanego w Warszawie”.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>