Archiwum

Zmarł śp. Profesor Karol Karski (1940-2025) – Honorowy Członek PTEw

Śp. Profesor Karol Karski


Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dzisiaj, 5 kwietnia 2025 r., w wieku 84 lat zmarł prof. dr hab. Karol Karski, Honorowy Członek Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego.

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 14 kwietnia. Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godz. 13 w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie przy pl. Małachowskiego. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie przy ul. Młynarskiej 54/56/58.

Zamiast kwiatów i wieńców Rodzina Zmarłego prosi o wsparcie Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa. Dane do przelewu: Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa, ul. Pileckiego 105, 02-781 Warszawa. Nr konta: 68 1240 5963 1111 0000 4799 9077. Więcej o fundacji: https://fho.org.pl/.

Prof. dr hab. Karol Karski (1940-2025) urodził się w Katowicach. Absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT). Po ukończeniu studiów przez trzy lata pracował jako publicysta. W latach 1970-1982 był pracownikiem Polskiej Rady Ekumenicznej. Równocześnie w 1972 r. podjął studia w Instytucie Ekumenicznym w Bossey k. Genewy, a w 1978 r. uzyskał doktorat w ChAT. W 1983 r. został zastępcą redaktora naczelnego półrocznika „Studia i Dokumenty Ekumeniczne”, a później redaktorem naczelnym. Prowadził wykłady na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1991 r. rozpoczął pracę naukową na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W 1992 r. uzyskał habilitację z teologii ekumenicznej na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2002 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. W latach 2007-2011 był członkiem Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Jest jednym z najaktywniejszych ekumenistów w Polsce. Był prezesem Zarządu Fundacji Ekumenicznej „Tolerancja” i redaktorem naczelnym periodyku „Studia i Dokumenty Ekumeniczne” do 2019 r. W latach 1986-1999 oraz 2009-2017 był prezesem warszawskiego oddziału PTEw. Laureat nagrody św. Brata Alberta w zakresie ekumenizmu. Opublikował ponad 700 artykułów naukowych oraz m.in. następujące książki: Dążenia ekumeniczne we współczesnym świecie (1974, 1986), Symbolika. Zarys wiedzy o Kościołach i wyznaniach chrześcijańskich (1994, 2003), Protestanci i ekumenizm. Wkład spadkobierców Reformacji w dzieło jedności (2001), Od Edynburga do Porto Alegre. Sto lat dążeń ekumenicznych (2007), Credo. Symbol naszej wiary (współautor, 2009).

Jan Pelar i Nina Górniak – wkład ewangelików w rozwój Rzeszowa i Rzeszowszczyzny

Kilka słów o Janie Andrzeju Pelarze i Ninie Górniak – wkład ewangelików w rozwój Rzeszowa i Rzeszowszczyzny (w uzupełnieniu wykładu 21 stycznia 2025 r. w Katowicach podczas spotkania tamtejszego oddziału PTEw)

Trudno byłoby nie wspomnieć o dwóch osobach, ewangelikach rodem ze Śląska Cieszyńskiego, które związały się z Rzeszowem i Rzeszowszczyzną na zawsze. Oboje tu zmarli i tu, na tym samym cmentarzu spoczywają, a pierwsza z nich tu przez lata pracowała, a jej trwałe dzieło przynosi owoce do dzisiaj.

To Jan Andrzej Pelar, urodzony 18 sierpnia 1822 r. w Bobrku (dziś to część Cieszyna na polskim brzegu Olzy), zmarły w Rzeszowie 8 czerwca 1894 r., wybitny księgarz, drukarz, wydawca, bibliotekarz. Bardzo krótko: ten absolwent Gimnazjum Ewangelickiego w Cieszynie przybył do Lwowa na praktykę u znanego też ewangelickiego księgarza Jana Milikowskiego (rodem z Oldrzychowic), po czym stanął na czele stanisławowskiej filii jego księgarni. Odbywszy w Wiedniu 3 semestry studiów i naukę języków obcych, powrócił do Stanisławowa z nadzieją na założenie własnej księgarni, nie zezwoliły mu na to jednak władze zaborcze.

Czytaj dalej »

Boże Narodzenie 2024


Niech światło Betlejemskiej gwiazdy prowadzi Was,
A maleńki Jezus Chrystus nie szczędzi Wam łask.
Niech Boży Syn zwróci ku Was oblicze swoje
niech Was obdarzy zdrowiem, miłością i pokojem!

W nadchodzących Świętach Narodzenia Pańskiego
życzę Wam wszystkiego co najlepsze,
ale przede Wszystkim spokoju i rodzinnej atmosfery.


Michał Jadwiszczok
– prezes Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego

Prace zdobywców wyróżnień w konkursie fotograficznym PTEw „Ewangelicyzm w Obiektywie” w kategorii „Obiekt”, cz. 2


19 czerwca 2024 r. ogłosiliśmy wyniki konkursu fotograficznego Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw) „Ewangelicyzm w Obiektywie”. Teraz prezentujemy te prace, które decyzją jury zdobyły wyróżnienia w kategorii „Obiekt”. Ze względu na dużą liczbę wyróżnień w tej kategorii, podzieliliśmy prezentację prac na dwie części – obecnie prezentujemy część drugą. Wszystkie wyróżnienia są równorzędne, a poniższa kolejność wynika z porządku alfabetycznego.

Czytaj dalej »

Prace zdobywców wyróżnień w konkursie fotograficznym PTEw „Ewangelicyzm w Obiektywie” w kategorii „Obiekt”, cz. 1


19 czerwca 2024 r. ogłosiliśmy wyniki konkursu fotograficznego Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw) „Ewangelicyzm w Obiektywie”. Teraz prezentujemy te prace, które decyzją jury zdobyły wyróżnienia w kategorii „Obiekt”. Ze względu na dużą liczbę wyróżnień w tej kategorii, podzieliliśmy prezentację prac na dwie części. Wszystkie wyróżnienia są równorzędne, a poniższa kolejność wynika z porządku alfabetycznego.

Czytaj dalej »

Prace zdobywców wyróżnień w konkursie fotograficznym PTEw „Ewangelicyzm w Obiektywie” w kategorii „Człowiek”


19 czerwca 2024 r. ogłosiliśmy wyniki konkursu fotograficznego Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw) „Ewangelicyzm w Obiektywie”. Teraz prezentujemy wszystkie te prace, które decyzją jury zdobyły wyróżnienia w kategorii „Człowiek”. Wyróżnienia są równorzędne, a poniższa kolejność wynika z porządku alfabetycznego.

Czytaj dalej »

Prace zdobywców nagród głównych konkursu fotograficznego PTEw „Ewangelicyzm w Obiektywie”


19 czerwca 2024 r. ogłosiliśmy publicznie wyniki konkursu fotograficznego Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw) „Ewangelicyzm w Obiektywie”. Teraz prezentujemy prace, które zdobyły nagrody główne w obu kategoriach: „Człowiek” i „Obiekt”.



Maciej Kiełbasiński, Artystki


Nagrodę główną w kategorii „Człowiek” otrzymał:
Maciej Kiełbasiński za pracę „Artystki”.

Autor o sobie:

Jestem członkiem parafii ewangelickiej w Tychach, ale od 20 lat mieszkam w USA, w stanie Illinois. Tutaj pracuję jako analityk inwestycyjny i doradca finansowy w Thrivent – korporacji non-profit o luterańskich korzeniach. W wolnych chwilach, nurkuję, biegam, chodzę po górach, no i oczywiście robię zdjęcia. Fotografią zajmuję się od prawie 15 lat. Najbardziej lubię fotografować naturę, w szczególności góry. W mojej parafii ewangelickiej w Schaumburgu (St. Peter Lutheran Church) promuję Polskę i naszą kulturę narodową. Od 2017 r. organizuję parafialne wyjazdy misyjne do Polski dla amerykańskich wolontariuszy. W każde wakacje przylatujmy na Śląsk, uczymy języka angielskiego oraz prowadzimy zajęcia z religii.

Stąd też pochodzi nagrodzone w konkursie zdjęcie. Zrobiłem je w 2022 r. na placu parafii ewangelicko-augsburskiej apostołów Piotra i Pawła w Tychach, w trakcie Wakacyjnej Szkoły Biblijnej z Językiem Angielskim. Dwie z naszych wspaniałych tyskich wolontariuszek – Zosia i Aga, znalazły w trakcie przerwy obiadowej kredy przeznaczone dla dzieci z najmłodszej grupy wiekowej. Szybko zaczęły kreślić linie na kostce brukowej i po paru minutach zaczęły się wyłaniać kształty koła, róży, serca i krzyża. Po około kwadransie pracy, ukazała się wszystkim uczestnikom Róża Lutra w pełnej krasie. W tym momencie postanowiłem uwiecznić tę chwilę i zrobiłem zdjęcie dronem unoszącym się nad naszymi Artystkami.


Joanna Zawadzka, Nr 2


Nagrodę główną w kategorii „Obiekt” otrzymała:
Joanna Zawadzka za pracę „Nr 2”.

Autorka o sobie:

Joanna Zawadzka – fotograf amator, plastyk i animator kultury w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku. Kociara, miłośniczka książek i lokalnej turystyki. Od 2022 r. jestem członkiem Klubu Miłośników Fotografii „Pstryknięci” w Płońsku. Moje ulubione tematy fotografii to detal, architektura oraz krajobraz.

Zdjęcie zostało zrobione podczas krótkiej wycieczki z mężem. Staramy się jak najczęściej wybierać na takie jedno-dwudniowe wycieczki, podczas których zaglądamy w mniej znane zakątki Polski, poznajemy, ludzi, historię, ciekawostki. A przy okazji łączę te podróże z pasją do fotografii.

Zdjęcie przedstawia ruiny zdewastowanego rodzinnego cmentarza ewangelickiego rodziny Aleksandra Oehlricha oraz pracowników wyznania ewangelickiego przy kościele w Białutach w okolicach Mławy (województwo warmińsko-mazurskie). W 1922 r. Białuty włączono do Polski, co nie spodobało się właścicielowi terenu, na którym znajdował się kościół i cmentarz. Sprzedał rodzinny majątek Józefowi i Helenie Draheim. Nowi właściciele doprowadzili gospodarstwo do upadku i rozparcelowali posiadłość. Obecnie teren całej posiadłości wraz z kościołem i cmentarzem popada w ruinę.

Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty!

Drodzy uczestnicy Konkursu Fotograficznego Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw) „Ewangelicyzm w Obiektywie”,

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Konkursie, gdyż wszyscy włożyliście w nadesłane prace czas i wiele serca – to wyraźnie widać na większości nadesłanych prac. Jury Konkursu złożone z artystów fotografików, stanęło przed bardzo trudnym zadaniem wyboru prac najlepszych. Ostatecznie Jury uzgodniło swój werdykt, który poniżej ogłaszamy:

Nagrodę główną w kategorii „Człowiek” otrzymuje:

  • Maciej Kiełbasiński za pracę pt. „Artystki”

Nagrodę główną w kategorii „Obiekt” otrzymuje:

  • Joanna Zawadzka za pracę pt. „Nr 2”

Równorzędne wyróżnienia w kategorii „Człowiek” otrzymują:

  • Anita Borkowska za pracę pt. „3-AMB227-2”
  • Ireneusz Kotas za dwie prace pt. „Ks. Marcin Ratka-Matejko”
  • Antonina Szczerba za pracę pt. „Światło nadziei”

Równorzędne wyróżnienia w kategorii „Obiekt” otrzymują:

  • Elżbieta Dorighi za pracę pt. „Dom1654 2”
  • Marcin Fijak za pracę pt. „Errtg (5)”
  • Sławomir Kołtuński za pracę pt. „Sokt2156_03”
  • Filip Kozieł za pracę pt. „DJI_20231021093244_0009_D”
  • Elżbieta Ogrodzka za pracę pt. „Skoczów 2021”
  • Antonina Szczerba za pracę pt. „Trwanie w próbach”

Czytaj dalej »

Konkurs fotograficzny „Ewangelicyzm w obiektywie” – upłynął termin nadsyłania prac

Komunikat

Zarząd Główny PTEw informuje, że upłynął termin nadsyłania prac na konkurs fotograficzny „Ewangelicyzm w obiektywie”. Otrzymaliśmy zgłoszenia od 26 uczestników, którzy nadesłali łącznie 83 prace, w tym 59 w kategorii „Obiekt” oraz 24 w kategorii „Człowiek”. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w naszym konkursie!

Teraz do pracy przystąpi konkursowe jury, które dokona analizy i oceny poszczególnych prac oraz zdecyduje o podziale nagród. Poinformujemy Państwa o wynikach ustaleń jury gdy tylko je otrzymamy.

Informacje o konkursie będą pojawiały się na głównej stronie naszego portalu, a także pod adresem: https://www.ptew.org.pl/inicjatywy/konkurs_2024/.

Organizatorzy

Zbliża się termin przyjmowania prac na konkurs fotograficzny PTEw!


Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego
przypomina, że zbliża termin nadsyłania prac na konkurs fotograficzny:

„Ewangelicyzm w obiektywie”

  • Prace można przesyłać w dwóch kategoriach tematycznych: „Obiekt” oraz „Człowiek”.
  • Terminem ostatecznym nadsyłania prac jest 30 kwietnia 2024 r.

Dla zwycięzców Konkursu w każdej kategorii przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł. Ponadto po pięciu najlepszych uczestniczek i uczestników z obu kategorii zostanie zaproszonych na sfinansowane przez organizatorów warsztaty fotografii komórkowej, które będą zrealizowane na terenie Łodzi w terminie ustalonym w późniejszym czasie.

Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące Konkursu, łącznie z regulaminem, znajdują na stronie https://www.ptew.org.pl/inicjatywy/konkurs_2024/.

Prace konkursowe, a także wszelkie pytania prosimy kierować na adres: ewangelicyzmwobiektywie@ptew.org.pl.

Do pobrania:

— organizatorzy konkursu

PTEw ogłasza konkurs fotograficzny „Ewangelicyzm w obiektywie”!


Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego
ogłasza konkurs fotograficzny:

„Ewangelicyzm w obiektywie”

  • Prace można przesyłać w dwóch kategoriach tematycznych: „Obiekt” oraz „Człowiek”.
  • Terminem ostatecznym nadsyłania prac jest 30 kwietnia 2024 r.

Wydarzenie to ma stać się zarówno wyzwaniem artystycznym, jak również stanowić stymulację do głębszego poznania historii i geografii polskiego ewangelicyzmu oraz jego wkładu w kulturę materialną i duchową Polski.

Dla zwycięzców Konkursu w każdej kategorii przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł. Ponadto po pięciu najlepszych uczestniczek i uczestników z obu kategorii zostanie zaproszonych na sfinansowane przez organizatorów warsztaty fotografii komórkowej, które będą zrealizowane na terenie Łodzi w terminie ustalonym w późniejszym czasie.

Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące Konkursu, łącznie z regulaminem, znajdują na stronie https://www.ptew.org.pl/inicjatywy/konkurs_2024/. Tam będą również publikowane wszelkie aktualizacje dotyczące konkursu. Zapraszamy do zapoznania się z zawartymi na tej stronie informacjami oraz do udziału w Konkursie!

Prace konkursowe, a także wszelkie pytania prosimy kierować na adres: ewangelicyzmwobiektywie@ptew.org.pl.

Do pobrania:


— organizatorzy konkursu

Prezentacja Anety Sokół „Przyszłość książki ewangelickiej” z seminarium PTEw „Media ewangelickie czy ewangelicy w mediach?”


W Łodzi 22-23 kwietnia 2023 r. odbyło się seminarium Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego „Media ewangelickie czy ewangelicy w mediach?”.

Jako pokłosie tego seminarium publikujemy prezentację do prelekcji wygłoszonej przez dr Anetę M. Sokół. Tytuł prezentacji: „Przyszłość książki ewangelickiej”.

Do pobrania w pliku PDF:
prezentacja dr Anety M. Sokół.