Archiwum

Wspominamy Ligię Jasiok

Przypominamy dzisiaj śp. Ligię Jasiok, wieloletnią działaczkę PTEw, szczególnie oddziału w Bielsku. Udostępniamy Państwu wspomnienie napisane przez jej przyjaciółkę Janinę Szeruda-Goszyk z Bielska, a także zdjęcia udostępnione przez Aldonę Karską z Warszawy oraz Romualda Długosza z Koszalina.

Ligia Jasiok (1944-2020)


Ligia Jasiok – prezes zarządu oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Bielsku w latach 2011-2015, długoletnia członkini oddziału, urodziła się 27 stycznia 1944 r. w Kozach k. Bielska, natomiast odeszła do Pana po długiej chorobie 25 lutego, a została pożegnana 2 marca 2020 r. przez członków bielskiego Oddziału, znajomych oraz grono delegacji zarządów oddziałów PTEw z Jaworza, Cieszyna i Ustronia. Ceremonię pogrzebową poprowadzili ks. bp senior Jan Szarek oraz ks. Krzysztof Cienciała. Przez ponad 30 lat była aktywną działaczką oddziału, do stycznia 2020 r. jego wiceprezesem oraz do 2019 r. była członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej PTEw. Ponadto przez jedną kadencję pełniła funkcję członka Rady Parafialnej parafii w Bielsku.

Ligia z zawodu była architektem – studia na kierunku architektury i urbanistyki ukończyła na Politechnice Wrocławskiej. Życie zawodowe spędziła w większości w Bielsku-Białej. Zdobywając uprawnienia projektanta pracowała w latach 70. ubiegłego wieku w byłym Kombinacie Budownictwa Ogólnego „Beskid”, w biurach kierowników budów Jana Goszyka i Henryka Lorka, osób związanych później z budową Ośrodka Wydawniczego „Augustana”. Później założyła własną pracownię architektury.

Działając aktywnie w zarządzie oddziału PTEw w Bielsku, po śmierci dwóch sędziwych, honorowych członkiń bielskiego PTEw Marii Wegert oraz Marty Rożańskiej, pomagała ówczesnemu Zarządowi w pozyskiwaniu nowych członków.

Interesując się zagadnieniami ewangelickiego etosu pracy i szkolnictwem ewangelickim, brała udział w kilku zjazdach Forum Ewangelickiego, m.in. w Sopocie (2009), Ligotce Kameralnej (2010) oraz w Koszalinie (2013). Udział Ligii w tych spotkaniach zaowocował kontaktami z Gdańskim oddziałem PTEw z siedzibą w Sopocie, przede wszystkim z Marią Drapellą, redaktor „Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego”.

Korzystając z zaproszenia oddziału w Jaworzu, inicjowała wyjazdy kilkuosobowej grupki członków bielskiego oddziału na coroczne wycieczki, m.in. do Pienin, Czeskiego Cieszyna i na Zaolzie. W ostatnich miesiącach życia, z powodu choroby nie uczestniczyła już w wycieczkach czy spotkaniach organizowanych przez bielski oddział, ale nadal wykonywała dla oddziału plakaty ogłaszające comiesięczne spotkania.

Janina Szeruda-Goszyk
PTEw Bielsko


.
Ze zbiorów Aldony Karskiej:

Na obozie młodzieży ewangelickiej w Jerutkach (1966). Ligia pierwsza z lewej

Na rejsie Mikołajki - Ruciane podczas obozu w Jerutkach (1966). Ligia u góry

W Jerutkach, zjazd byłych obozowiczów (2007). Ligia pierwsza z lewej

.
W obiektywie Romualda Długosza:

Podczas Walnego Zebrania Delegatów PTEw w Katowicach

Podczas Walnego Zebrania Delegatów PTEw w Koszalinie

Podczas Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie przy stoisku 'Słowa i Myśli'

Ligia Jasiok blisko współpracowała z redakcją strony internetowej PTEw i należała do grona najaktywniejszych korespondentów. Przygotowała łącznie 145 krótkich informacji oraz relacji ze spotkań oddziału w Bielsku. Ostatnią informację przesłała w grudniu 2019 r.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>