Archiwum

Lipiec w jaworzańskim Oddziale PTEw

Dr Małgorzata Łuczyna

Miesiące letnie, wakacyjne, Oddział w Jaworzu postanowił spędzić z lżejszymi tematami. I tak 6 lipca zaproponowaliśmy temat „Rajskie ogrody w sztuce”, który przedstawiła dr Małgorzata Łuczyna. W swej prelekcji wspomaganej prezentacją multimedialną zaprezentowała ona zebranym w sali parafialnej członkom i sympatykom miejscowego oddziału PTEw wyobrażenia biblijnego raju – rajskiego ogrodu jaki namalowali następujący malarze: Hieronim Bosch, Lucas Cranach, Jan Brueghel, Bracia Limbourg, Ramon de Mur, Giovanni di Paolo.

Prelegentka omawiając poszczególne obrazy zwracała uwagę na niektóre szczegóły namalowane przez malarzy – ich interpretację i wyobrażenie raju. I tak np. na większości obrazów ogród Eden jest na drugim planie, a na pierwszym przedstawiano Adama i Ewę w momencie kuszenia lub wygnania z raju. Prelegentka zaprezentowała także wyobrażenie raju według religii islamskiej. Stąd w tytule „rajskie ogrody” w liczbie mnogiej.

Pierwszą czynnością odnośnie ogrodu Eden, którą Bóg wykonał, było jego zasadzenie, następnie stworzył On człowieka, by umieścić go w ogrodzie Eden, celem jego uprawy i nadzorowania. Taki ogród wiecznej szczęśliwości w wyobrażeniach był odgrodzony od świata i niedostępny. Był on obiektem ludzkiej tęsknoty i wierzono, że gdzieś istnieje na Ziemi. Dlatego ustalano jego lokalizację, a niektórzy zapaleńcy wierząc, że już za życia mogą znaleźć się w raju, organizowali wyprawy w celu jego poszukiwań, które nie odniosły sukcesu. To marzenie o idealnym, cudownym ogrodzie inspirowało bogatych tego świata, by rękoma architektów i ogrodników tworzyć wspaniałe ogrody w wielu posiadłościach. Mając na myśli zupełną doskonałość, dziś niektórzy właściciele przydomowych ogrodów i ogródków działkowych tworzą bajkowe ogrody pełne pięknej roślinności, w których znajdują ciszę i wypoczynek, które są dla nich prawdziwym rajem.

To letnie spotkanie miało także charakter grillowy, a więc oprócz kiełbasek, nasze panie serwowały smażone paprykę i grzybki oraz kilka rodzajów sałatek, nie wspominając już o cieście, za co należy się im uznanie. Od tak zastawionych stołów trudno było odejść i jeszcze długo wymieniano się poglądami i zastanawiano nad najbliższymi planami wyjazdowymi, traktując je jako odpowiedź na kilka zaproszeń skierowanych do Oddziału.

Grupa z Oddziału w Jaworzu w Cieszynie na promocji książki W. Sosny

11 lipca grupa członków oddziału uczestniczyła w Cieszynie w promocji książki „Barwy luteranizmu na Śląsku Cieszyńskim” Władysława Sosny. Swoją obecnością na tej uroczystości chcieliśmy dzielić z nim radość z wydanej książki i potwierdzić więzy jakie łączą Oddział PTEw w Jaworzu z Oddziałem w Cieszynie, a szczególnie z jego prezesem, inż. Władysławem Sosną, który okazał się wypróbowanym przyjacielem naszego oddziału i wielu jego członków, którzy darzą go wielką sympatią. Władysław Sosna w naszym oddziale w ciągu 30 lat wygłosił wiele prelekcji, a w ciągu minionych 10 lat był przewodnikiem większości wycieczek. Jesteśmy wdzięczni za te ponad trzydziestoletnie więzi, a na przyszłość życzymy wiele zdrowia, sił i natchnienia w pracy twórczej – „Ad multos Annos”!

Tekst: Jan Kliber, zdjęcia: Jan Kliber i Beata Macura

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>