Archiwum

Dr hab. Małgorzata Manteuffel-Cymborowska o Heurichach na spotkaniu PTEw w Warszawie

Dr hab. Małgorzata Manteuffel-Cymborowska o Heurichach na spotkaniu PTEw w Warszawie

Dr hab. Małgorzata Manteuffel-Cymborowska o Heurichach na spotkaniu PTEw w Warszawie

Warszawskie spotkanie PTEw w 2. dzień Świąt Zesłania Ducha Świętego zgromadziło około 50 osób. Spotkanie poświęcone było ewangelickiej rodzinie Heurichów, a prelegentką była potomkini w prostej linii – po kądzieli – pani dr hab. Małgorzata Manteuffel-Cymborowska, córka Tadeusza Manteuffla i Marii z domu Heurich. Spotkanie było bogato ilustrowane prezentacją multimedialną.

Emilia ze Szwarców Heurichowa z córkami Teodorą, Heleną, Julią i Emilią

Emilia ze Szwarców Heurichowa z córkami Teodorą, Heleną, Julią i Emilią

W pierwszej połowie XIX w. Heurichowie utworzyli fabrykę mebli artystycznych. Ale najbardziej znani to architekci: Jan Kacper Heurich (1834-1887) i jego syn Jan Fryderyk Heurich (1873-1925). Ich dzieła: kościoły, okazałe kamienice, szkoły, pałace, dwory, rezydencje, dworce, mosty, pozostały do dzisiaj. Działali w wielu stowarzyszeniach, towarzystwach naukowych, w odpowiednich wydziałach warszawskiego magistratu, nawet w ministerstwie. Wydawali podręczniki architektoniczne, przewodniki dla cieśli, stolarzy, które do dziś są cenione! Bardzo aktywnie udzielali się także w parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie, uczestnicząc w pracach wydziału budowlanego ówczesnego Kolegium Kościelnego.

Ale to była nie tylko rodzina architektów, artystów i inżynierów – to także działacze patriotyczni, a właściwie działaczki: w historii Polski szczególnie zapisały się pani Emilia Heurich i jej córki: Teodora, Emilia, Julia i Helena: w ich domu odbywały się przed Powstaniem Styczniowym spotkania Centralnego Komitetu Narodowego, istniała tajna drukarnia, a także przechowywane było archiwum CKN. Gdy matka Emilia została aresztowana i uwięziona, nieletnie córki z narażeniem życia uratowały archiwum.

Następne spotkanie warszawskiego oddziału PTEw planowane jest 17 czerwca. Temat: „Kondycja polskiego ewangelicyzmu w świetle przeprowadzonej ankiety” przedstawią prof. Juliusz Gardawski i kurator parafii Świętej Trójcy, Andrzej Weigle.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>