Archiwum

150 lat „Zwiastuna Ewangelickiego”

21 maja odbyło się spotkania katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego pt. „150 lat z czytelnikami, z Kościołem, z Polską”. W sali parafialnej przy ul. Warszawskiej 18 z zainteresowanymi spotkali się ks. Jerzy Below, redaktor naczelny „Zwiastuna Ewangelickiego” oraz redaktor Magdalena Legendź, a tematem tego szczególnie uroczystego popołudnia było świętowane przez redakcję i czytelników 150-lecie istnienia założonego przez ks. Leopolda Otto w 1863 roku „Zwiastuna Ewangelicznego” (obecnie „Zwiastuna Ewangelickiego”).

Ks. Jerzy Below przedstawił słuchaczom historię czasopisma, które jest najdłużej ukazującym się w Polsce czasopismem, z uwzględnieniem wszystkich okresów i miejsc jego powstawania (Warszawa, Cieszyn, Bytom, Bydgoszcz, Bielsko-Biała) oraz kolejnych zmian w nazwie. Zaprezentował również ewolucję cieszącej się dużą popularnością gazety ewangelickiej – od 16-stronicowego, biało-czarnego pisemka w 1863 roku po obecne profesjonalne, ilustrowane (od stycznia 2013 r. w kolorze) czasopismo. Redaktor podkreślił, że podobnie jak 150 lat temu, tak również i obecnie „Zwiastun Ewangelicki” ma przede wszystkim charakter misyjno-edukacyjny; podobnie jak kiedyś, tak i współcześnie dociera ze Słowem Bożym do rozproszonych w kraju, ale i poza nim ewangelików. Ks. Jerzy Below podzielił się również z zebranymi planami na przyszłość, które dotyczą m.in. internetowej prenumeraty „Zwiastuna”, aby docierać w ten sposób do coraz młodszych, posługujących się biegle nowinkami technologicznymi czytelników. Prelekcja ilustrowana była prezentacją multimedialną, co pozwoliło słuchaczom dokładnie zapoznać się z przedstawioną historią czasopisma.

W drugiej części spotkania wywiązała się rozmowa pomiędzy gośćmi a zebranymi, którzy interesowali się zarówno bieżącymi sprawami „Zwiastuna”, jak i planami redakcji. Redaktor Below podkreślał, iż rozmowy z czytelnikami są szczególnie ważne i inspirujące dla osób współtworzących pismo. Obecni na spotkaniu ks. biskup Tadeusz Szurman wraz z małżonką podkreślili wagę i znaczenie dla społeczności ewangelików ich własnego czasopisma; dodatkowo biskup Szurman zaznaczył, że ważne są również książki religijne, które „Augustana” także wydaje, oferując czytelnikom wiele tematów, zarówno historycznych, teologicznych, jak i współczesnych.

Aneta Sokół

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>