|
|
Wysłane 19 czerwca 2023 przez: Halina Czaderna
Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie zaprasza wszystkich na spotkanie pt. „Józef Buzek – twórca GUS”. Prelekcję wygłosi Stefan Król.
Spotkanie odbędzie się w czwartek 22 czerwca 2023 r. o godz. 15 w sali w budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przy placu Kościelnym 6.
Serdecznie zapraszamy!
Wysłane 19 czerwca 2023 przez: Łukasz Sitek 
Polskie Towarzystwo Ewangelickie, Oddział w Ustroniu, zaprasza na spotkanie: „Historia i dzieło Diakonatu Eben-Ezer w jego 100. rocznicę powstania” – prelekcja ks. Marka Londzina.
Uwaga: wyjątkowo to spotkanie odbędzie się w poniedziałek 19 czerwca o godzinie 16.
Po spotkaniu możliwe będzie nabycie pozycji książkowej: ks. Emil Gajdacz, „Okruchy, które sycą”.
Serdecznie zapraszamy!
Wysłane 18 czerwca 2023 przez: Danuta Kubala
Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Jaworzu zaprasza na dwudniową wycieczkę do Zamościa i Lublina, która odbędzie się 24-25 sierpnia (czwartek-piątek) 2023 r.
W programie: Zwierzyniec, Zamość, Bełżc i Lublin. Zwiedzanie obiektów historycznych z przewodnikiem. Zapewniony nocleg, wyżywienie i przejazd autokarem.
Koszt 400 zł obejmuje przejazd, ubezpieczenie, wstępy, przewodnik, wyżywienie i nocleg. Wyjazd z Jaworza k. Bielska-Białej o godz. 5:30 (spod Szlauerówki).
Zapisy i wpłaty do 15 sierpnia br. w kancelarii parafialnej parafii w Jaworzu lub pod nr tel. 600 406 176. Zapraszamy wszystkich chętnych!
Wysłane 15 czerwca 2023 przez: Marcin Szarek
Oddział PTEw w Bielsku zaprasza na wykład i wystawę „Pionierki profesjonalnego pielęgniarstwa ze Śląskiego Ewangelickiego Domu Sióstr w Cieszynie i Bielsku. Zapomniane ewangelickie i kobiece dziedzictwo.”
Wystawę przygotowała prof. dr hab. Grażyna Kubica-Heller z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która wygłosi wykład wprowadzający.
Zapraszamy w czwartek 22 czerwca 2023 r. o godz. 17 w sali Ośrodka „Augustana” w Bielsku-Białej przy pl. ks. M. Lutra.
Wysłane 13 czerwca 2023 przez: Małgorzata Grzywacz
Polskie Towarzystwo Ewangelickie, Oddział w Poznaniu, zaprasza serdecznie na koncert:
Psalmy mówią – Psalmen sprechen – Псалми говорять
Kiedy: 17 czerwca 2023 r. (sobota), godz. 18.
Gdzie: Poznań, kościół Łaski Bożej, ul. Obozowa.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
W trakcie wydarzenia zabrzmią – po raz pierwszy – medytacje do czterech psalmów, nr 102, 90, 63 oraz 34. Autorem kompozycji jest Andrii Merkhel.
Wystąpią – oprócz młodzieży XV LO w Poznaniu – muzycy ukraińscy: Andrii Koshman (baryton) Serhii Vilka (flet), Dmytro Pashynskyi (klarnet) oraz Denys Karachevtsev (wiolonczela).
Zob. zaproszenie i bardziej szczegółowe informacje na stronie „Słowa i Myśli”: https://slowoimysl-blog.pl/zaproszenie-na-koncert/.
Projekt jest współfinansowany w ramach linii projektowej „Mosty przyszłości. Polska i Niemcy dla Ukrainy”, ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
Wysłane 08 czerwca 2023 przez: Danuta Kubala  Władysława Magiera - prelegentka
Spotkanie Oddziału PTEw w Jaworzu 5 czerwca 2023 r. odbyło się u państwa Steklów w Gościńcu Szumnym w Jaworzu, i tradycyjnie połączone było ze smażeniem jajecznicy. Ciągle kultywujemy ten stary zwyczaj istniejący na Śląsku Cieszyńskim, który związany jest z drugim dniem Świąt Zesłania Ducha Świętego.
Temat spotkania „Profesor Józef Buzek – ekonomista i polityk, twórca GUS, w 150. rocznicę urodzin” przedstawiła Władysława Magiera z Cieszyna – historyczka i przewodnik beskidzki. Prelegentka zajmuje się promowaniem postaci kobiet zasłużonych dla Śląska Cieszyńskiego, jest autorką pięciu książek biograficznych opisujących dorobek ponad stu Ślązaczek. Jako przewodnik turystyczny opracowała Cieszyński Szlak Kobiet.
Czytaj dalej »
Wysłane 07 czerwca 2023 przez: Bożena Polak
Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Katowicach zaprasza na spotkanie z ks. Zbigniewem Obracajem z Katowic, który wygłosi prelekcję pt. „Kurs oficerski oczami ewangelickiego duchownego”.
Spotkanie odbędzie się we wtorek 20 czerwca 2023 r. o godz. 17, w sali Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach przy ul. Warszawskiej 18.
Serdecznie zapraszamy!
Wysłane 01 czerwca 2023 przez: Danuta Kubala
Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Jaworzu koło Bielska-Białej zaprasza wszystkich zainteresowanych na prelekcję pt. „Prof. Józef Buzek – ekonomista i polityk, twórca GUS, w 150. rocznicę urodzin”, którą wygłosi Władysława Magiera.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 5 czerwca 2023 r. o godz. 18 w Gościńcu Szumnym, ul. Zajęcza w Jaworzu.
Serdecznie zapraszamy!
Wysłane 31 maja 2023 przez: Danuta Kubala  Ks. Marek Londzin - prelegent
O Diakonacie w Dzięgielowie
8 maja 2023 r. w jaworzańskim Oddziale PTEw odbyło się kolejne spotkanie. Temat spotkania „100 lat Diakonatu Żeńskiego Eben-Ezer w Dzięgielowie” przedstawił ks. Marek Londzin, proboszcz parafii w Dzięgielowie oraz duszpasterz w Diakonacie (poprzednio był nim ks. Emil Gajdacz). Prelegent na początku zwrócił uwagę na to, iż 8 maja przypada również 83 rocznica śmierci Karola Kulisza (1873-1940}, założyciela Diakonatu.
Diakonat Żeński Eben-Ezer od początku związany jest z pracą ewangelizacyjno-misyjną. Ruch przebudzeniowy w Kościele na Śląsku Cieszyńskim rozpoczął się na przełomie lat 1904/1905. Na jego czele stanął ks. Karol Kulisz z Ligotki Kameralnej, późniejszy proboszcz parafii w Cieszynie, zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej oraz założyciel Zakładów Opiekuńczych i Diakonatu Eben-Ezer w Dzięgielowie. Początki były bardzo trudne. Najpierw w 1920 r. wydzierżawił 43 ha ziemi (były to niezmeliorowane mokradła), na której znajdowały się zniszczone budynki owczarni, stodoły, szopy na siano oraz chata owczarza. Pierwszy prymitywny przytułek powstał w części byłej owczarni dla pięcioro dzieci i trzech starców, a w części szopy na siano trzy baraki dla bezrobotnych i bezdomnych. W 1922 r. zapadła decyzja o powołaniu samodzielnego Diakonatu, który w 1923 r. został oficjalnie założony wraz z nazwą „Eben-Ezer” co znaczy „Aż dotąd nam pomagał Bóg”. Pierwszą przełożoną była siostra Anna Klimsza (1886-1972) z Diakonatu w Bielsku-Białej.
Czytaj dalej »
Wysłane 28 maja 2023 przez: J.Szturc Data Oddział Prelegent, temat
26.05-3.06 Kraków V Dni Biblijne w Małopolsce 2023 "Wokół Biblii Brzeskiej w 460. rocznicę jej
pierwszego wydania"
5 czerwca Jaworze Władysława Magiera, Prof. Józef Buzek - ekonomista i polityk, twórca GUS,
w 150. rocznicę urodzin
15 czerwca Cieszyn Wycieczka na Górę Żar i zwiedzanie Żywca
17 czerwca Poznań Koncert: Psalmy mówią – Psalmen sprechen – Псалми говорять
19 czerwca Ustroń Ks. Marek Londzin, Historia i dzieło Diakonatu Eben-Ezer w jego 100. rocznicę
powstania
19 czerwca Warszawa Prof. dr hab. Wojciech Kriegseisen, 450 lat Konfederacji Warszawskiej
20 czerwca Katowice Ks. Zbigniew Obracaj, Kurs oficerski oczami ewangelickiego duchownego
22 czerwca Bielsko Prof. dr hab. Grażyna Kubica-Heller, Pionierki profesjonalnego pielęgniarstwa
ze Śląskiego Ewangelickiego Domu Sióstr w Cieszynie i Bielsku
22 czerwca Cieszyn Stefan Król, Józef Buzek - twórca GUS
Wysłane 27 maja 2023 przez: Aldona Karska  Ks. dr Mario Fischer wręczył prof. Karolowi Karskiemu pamiątkowy medal
24 maja 2023 r. w gmachu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (ChAT) w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona 50. rocznicy uchwalenia Konkordii Leuenberskiej. Wśród prelegentów byli członkowie Rady WKEE: prezydent – ks. dr John Bradbury z Kościoła Reformowanego Wielkiej Brytanii, sekretarz generalny – ks. dr Mario Fischer, członek Rady – ks. Marcin Brzóska, ks. dr Jorgen Thaarup z duńskiego Kościoła Metodystycznego, dr Krisztián Kovács teolog reformowany z Uniwersytetu w Debreczynie (Węgry) profesorowie ChAT: dr hab. Jerzy Sojka i ks. bp dr hab. Marcin Hintz oraz Krzysztof Bandoła-Skierski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
W czasie konferencji sekretarz generalny WKEE, ks. dr Mario Fischer, wręczył prof. dr. hab. Karolowi Karskiemu medal pamiątkowy z okazji jubileuszu Konkordii. Prelegenci w swoich wystąpieniach wielokrotnie wspominali jego zaangażowanie w propagowanie Konkordii Leuenberskiej w Polsce. Profesor przetłumaczył na język polski większość dokumentów wypracowanych przez WKEE i doprowadził do wydania ich w formie książkowej. Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego i przez wiele lat był prezesem oddziału w Warszawie.
Czytaj dalej »
Wysłane 24 maja 2023 przez: J.Szturc W 2023 r. Walne Zebranie Delegatów PTEw przyznało godność Honorowego Członka Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego profesorowi Henrykowi Panuszowi – wybitnymi naukowcowi i zasłużonemu działaczowi Towarzystwa, oraz Michałowi Pilchowi – zasłużonemu działaczowi Towarzystwa, przez wiele lat prezesowi Oddziału PTEw w Ustroniu. Dzisiaj prezentujemy sylwetkę pierwszego z nich.
 Prof. Henryk Panusz (fot. J. Szuman)
Henryk Panusz
Doc. dr hab. Henryk Panusz urodził się w 1929 r. w Warszawie, gdzie mieszkał do końca II wojny światowej, podczas której kontynuował naukę na tajnych kompletach. Był członkiem AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie zamieszkał z rodziną w Łodzi. Studia chemiczne ukończył na Uniwersytecie Łódzkim (1952), na którym już wcześniej podjął pracę. Następnie pracował na tamtejszej Akademii Medycznej, na której obronił doktorat (1961). Uzyskał wówczas stypendium Fundacji Rockefellera, które umożliwiło mu pracę w Instytucie Rockefellera w Nowym Jorku. W latach 1963-1968 kontynuował pracę w Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie w 1974 r. uzyskał habilitację i objął stanowisko kierownika Zakładu Biochemii. W latach 1983-1993 pracował w USA pracując kolejno na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, w Narodowym Instytucie Zdrowia w Bethesdzie, Sloan-Kettering Cancer Institute w Nowym Jorku, oraz jako kierownik działu badawczego w Steller Biosystems w Columbii. Zajmował się głównie biochemią jądra komórkowego, jest autorem wielu prac badawczych i przeglądowych. Od 1993 r. przebywa na emeryturze, ale pozostał czynny zawodowo jako doradca naukowy, jak i społecznie. Był założycielem i prezesem Łódzkiego Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności, założycielem Instytutu Tolerancji, prezydentem Fundacji Monumentum Judaicum Lodzense oraz prezesem oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Łodzi, brał również aktywny udział w kolejnych Forach Ewangelickich.
Czytaj dalej »
|