Archiwum

Wspominano ks. bp. Tadeusza Szurmana


20 lutego 2024 r. odbyło się spotkanie katowickiego Oddziału PTEw poświęcone postaci ks. Tadeusza Szurmana, proboszcza parafii ewangelickiej w Katowicach i zwierzchnika diecezji katowickiej. Spotkanie zorganizowano w 10. rocznicę Jego śmierci i zgromadziło w katowickiej sali parafialnej liczne grono uczestników. Przybyłych powitała prezes Oddziału prof. Grażyna Szewczyk zaznaczając, że jest to nie tylko wspomnienie niezwykłego człowieka, jakim był ks. Szurman, ale również upamiętnienie jego różnorodnej działalności, poprzez którą potrafił połączyć różne środowiska, wyznania i kultury. Udział w tym szczególnym wydarzeniu wzięła rodzina ks. Szurmana – pastorowa Danuta Szurman i córka – dr Miriam Szurman-Zubrzycka, obecny proboszcz i biskup – ks. Marian Niemiec, a także wieloletnia dyrygentka chóru Largo Cantabile dr Aleksandra Maciejewska.

Kadr z filmy Wiesława Głowacza 'U źródeł'

Gościem spotkania był red. Wiesław Głowacz, twórca filmów dokumentalnych o ewangelikach, w tym z udziałem ks. Szurmana. Podczas tego wspomnieniowego popołudnia zaprezentowany został film red. Głowacza zrealizowany w świętochłowickim okresie posługi zmarłego proboszcza – jego wyjazd wraz z młodzieżą na nabożeństwo przy kamieniu na Równicy na Śląsku Cieszyńskim. Była to niezapomniana okazja, aby wysłuchać nagranych wypowiedzi ks. Szurmana, które popłynęły z ekranu w 10. rocznicę Jego śmierci. Były to wypowiedzi dotyczące ewangelickiej tożsamości i potrzeby jej pielęgnowania przez diasporalną wspólnotę mieszkająca na Górnym Śląsku.

Antoni Gryzik

Szczególnym gościem był także aktor Teatru Śląskiego im. T. Wyspiańskiego w Katowicach Antoni Gryzik, który zaprezentował wiersze zmarłego Duszpasterza. Poezja ks. Szurmana, dobrze znana w środowisku ewangelików, towarzyszyła projekcji filmu uzupełniając go swoim poetyckim przekazem. Antoni Gryzik przedstawił słuchaczom utwory z wydanych trzech tomików Tadeusza Szurmana – „Malowane niezdarnie” (2004), „Świeże powietrze” (2005) oraz „Z więzienia wolności. Wiersze zakazane” (2010). Były to m.in. utwory” „Na początek”, „Najlepsze”, „Półprawda”, „Kamienna róża”, „Głębia”, „Słowo ocalone”. Myśli i słowa Biskupa i Poety wybrzmiały w głębokiej interpretacji zaprezentowanej uczestnikom.

Wiesław Głowacz

Drugą część spotkania stanowiły wspomnienia uczestników. Red. Wiesław Głowacz opowiedział, jak doszło do powstania filmów ukazujących dziedzictwo ewangelików na Górnym Śląsku, podkreślając jednocześnie przyjaźń, która połączyła go z ks. Szurmanem.

Prof. Michał Skop

Zaproszony na spotkanie prof. Michał Skop przedstawił, jak na przestrzeni lat w prasie ukazywano laureatów „Śląskiego Szmaragdu”, nagrody zainicjowanej przez ks. Szurmana, przyznawanej przez katowicką diecezję Kościoła także osobom spoza tego środowiska.

Nie zabrakło głosów podkreślających zasługi Zmarłego dla ewangelickiej działalności wydawniczej – powstania „Myśli Protestanckiej” (1997-2004) czy parafialnego wydawnictwa „Głos Życia”. Wspominano działalność „Słonecznej Krainy”, która powstała dzięki ks. Tadeuszowi Szurmanowi. Na zakończenie ks. bp Marian Niemiec podkreślił potrzebę wydania publikacji wspomnieniowej o swoim poprzedniku, w której zachowane zostałyby zaprezentowane wspomnienia i refleksje.

Ks. bp Tadeusz Szurman (1954-2014) pozostawił trwały ślad nie tylko w świadomości parafialnej, ale również w środowisku ewangelików na Śląsku.Tekst: Aneta M. Sokół, zdjęcia: Marzena Golicz

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>