Archiwum

Mozaikowa Rawenna rzymska i bizantyjska

Prof. dr hab. Elżbieta Jastrzębowska


19 lutego 2024 r. na spotkaniu warszawskiego oddziału PTEw prof. dr hab. Elżbieta Jastrzębowska przedstawiła niezwykle interesujący wykład „Mozaikowa Rawenna rzymska i bizantyjska”.

Prof. Elżbieta Jastrzębowska jest archeolożką klasyczną, historyczką sztuki wczesnochrześcijańskiej. Jest autorką wielu publikacji naukowych. W swoim wykładzie wykazała, jak architektura i wystój wnętrz różnych budowli ściśle związany jest z historią. Rawenna trzykrotnie miała status stolicy: w l. 402-476 była stolicą Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, potem na przełomie V i VI w. za panowania Teodoryka, a następnie w l. 568-751 n.e. za czasów panowania bizantyjskiego. W czasach tych powstawały liczne obiekty zdobione przepięknymi mozaikami.

Prelegentka szczegółowo omówiła niezwykłe budowle i zdobiące ich wnętrza mozaiki, m.in. w mauzoleum Galii Placydii, bazylice Sant’a Appollinare Nuovo, Baptysterium Arian, Baptysterium Ortodoksów i in. Wykład był bogato ilustrowany slajdami.

Mozaika w Mauzoleum Gallii Placydii

Bazylika St. Apollinare Nuovo
Następne spotkanie warszawskiego oddziału PTEw planowane jest 18 marca, na którym dr Magdalena Szczypiorska-Chrzanowska przedstawi prelekcję „Karol Beyer i jego dzieło na tle historii i techniki XIX-wiecznej fotografii”.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>