Archiwum

Wydarzenia festiwalu Cithara Sanctorum 2023: relacja druga

Szanowni Państwo, dołączam poniżej krótką relację, także w linkach zdjęciową, z ostatnich wydarzeń festiwalu Cithara Sanctorum Silesia 2023:

Od lewej: Rafał Monita i polsko-szkocki zespół Celtic Triangle

22 października odbyło się zakończenie tegorocznej edycji festiwalu Cithara Sanctorum Silesia. W kościele ewangelickim Świętej Trójcy w Skoczowie, w programie zatytułowanym „Hymny z kraju Celtów”, wystąpił polsko-szkocki zespół Celtic Triangle, który zabrał słuchaczy w muzyczną podróż na Wyspy. Program został przygotowany specjalnie dla festiwalu, a tematem przewodnim była nie tylko Reformacja w Szkocji, ale także kancjonały, pieśni duchowe wyrosłe z tradycji celtyckiej i anglosaskiej. Zostaliśmy oczarowani zarówno starymi, tradycyjnych pieśniami, jak i współczesnymi utworami na harfę, dudy i głos, wśród których znalazły się ciekawe kompozycje dudziarza zespołu, a jednocześnie kompozytora – Lindsaya Davidsona. To był wieczór inny niż wszystkie!

Przewodnik Jan Borowski i spacer historyczny po Cieszynie

Dzień wcześniej 21 października w Cieszynie odbył się drugi spacer historyczny. Tym razem cieszyńskimi śladami Jerzego Trzanowskiego poprowadził historyk z Muzeum Śląska Cieszyńskiego Jan Paweł Borowski. Ta prawie trzygodzinna przy pięknej jesiennej pogodzie wędrówka pozwoliła zobaczyć zakątki Cieszyna z zupełnie innej perspektywy, uzmysławiając słuchaczom jakże skomplikowane i dramatyczne były wydarzenia wojny trzydziestoletniej w XVII w. i w jak fatalny sposób wpływały na ludzkie losy. Dziękujemy za szalenie barwny i cudownie wielowątkowy wykład!

Mamy wielką nadzieję, że spotkamy się na szlakach Jerzego Trzanowskiego na jesieni przyszłego 2024 roku, do zobaczenia!

Więcej na naszej stronie: citharasanctorum.eu oraz na profilu na FB (https://www.facebook.com/profile.php?id=100057214789271).

Serdecznie pozdrawiam,
Rafał Monita | wiceprezes | Fundacja Kulturalny Szlak

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>