Archiwum

Lipiec 2022 r. w jaworzańskim PTEw: relacja z podróży po Australii

Urszula i Witold Gibiec - prelegenci

W jaworzańskim Oddziale PTEw spotkania odbywają się również w okresie wakacyjnym, wówczas temat zwykle jest związany z podróżowaniem i zwiedzaniem. Tak też było na spotkaniu 4 lipca 2022 r., na którym swoimi wrażeniami z podróży do Australii podzielili się państwo Urszula i Witold Gibcowie z Bielska-Białej.

Australia – formalnie Związek Australijski, to państwo demokratyczne, położone na półkuli południowej, obejmujące kontynent Australia, wyspę Tasmania i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Stolicą kraju jest Canberra, a największym miastem jest Sydney. Jest szóstym pod względem powierzchni państwem świata i jedynym państwem na świecie obejmującym cały kontynent. Jest zamieszkiwana przez ponad 25 mln osób, z czego 2/3 populacji mieszka w pięciu największych australijskich metropoliach. Australia jest krajem wysoko rozwiniętym, z wielokulturowym społeczeństwem. Miasta australijskie są w światowej czołówce w dziedzinie życia kulturalnego.

Australia jest najstarszym zamieszkałym kontynentem. Jego rdzenni mieszkańcy, Aborygeni, zamieszkiwali kontynent już około 65 000 lat temu. Początki zasiedlania kontynentu przez ludność europejską, głównie pochodzenia brytyjskiego, datuje się na 1788 r. Nieliczna rdzenna ludność do dziś odgrywa w społeczeństwie australijskim marginalną rolę. Wciąż wysoka imigracja ma swoje odzwierciedlenie w fakcie, że co czwarty mieszkaniec urodził się poza granicami Australii.

Urszula i Witold Gibcowie do Australii wyruszyli w marcu 2019 roku w odwiedziny do córki, która tam mieszka już od 2006 r. W Australii wyszła ona za mąż, tam razem z mężem kupili farmę wielkości 52 ha, ale z zawodu jest matematyczką i pracuje w Brisbane. W ciągu 5 tygodni państwo Gibcowie zwiedzili wiele ciekawych miejsc, które starali się nam pokazać przy pomocy prezentacji multimedialnej.

Australia wywarła na nich bardzo duże wrażenie, spotykali tam wielu bardzo życzliwych ludzi, wszędzie był porządek i spokój, a ogromne przestrzenie i piękne widoki pozostawiły niesamowite wspomnienia. Dzięki wielkości kraju Australia oferuje różnorodne krajobrazy z tropikalnymi lasami deszczowymi, pasmami górskimi, pustynią, która stanowi zdecydowanie największą część lądu, a także znajduje się tam największa na świecie rafa koralowa. Również plaże w Australii uznawane są za najpiękniejsze na świecie.

Prelekcja była bardzo ciekawa i spotkała się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza, że ze względu na odległość i wysokie koszty wyjazd na urlop do Australii dla większości z nas nie jest łatwy.

Tekst: Danuta Kubala, zdjęcia: Ryszard Stanclik

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>