Archiwum

„Jak możemy pomóc Ukrainie” – spotkanie z Mikołajem Rykowskim, prezesem Fundacji Wolne Miejsce

Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce
- prelegent


15 marca w sali parafialnej odbyło się spotkanie Oddziału PTEw w Katowicach, którego gościem był prezes Fundacji Wolne Miejsce, Mikołaj Rykowski. Gościa przedstawiła słuchaczom Bożena Polak podkreślając jego działania na rzecz ubogich i potrzebujących, m.in. jako organizatora śniadań wielkanocnych czy Wigilii dla samotnych na Śląsku. Fundacja, której przewodzi Mikołaj Rykowski, jest także założycielem sklepów socjalnych działających w Katowicach, które nie tylko pełnią swoją podstawową rolę, ale są także miejscem spotkania człowieka z człowiekiem.

Tematem spotkania była pomoc dla ofiar wojny w Ukrainie. Gość przedstawił działania Fundacji, która włączyła się w niesienie wsparcia potrzebującym na granicy polsko-ukraińskiej. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać bezpośredniej relacji organizatora i uczestnika tej pomocy, który zaznaczył, że z inicjatywą wyjazdu na granicę wyszli sami wolontariusze biorący udział w pracach Fundacji. Prelegent opowiedział, jak od strony organizacyjnej wyglądają wyjazdy do Medyki, gdzie Fundacja Wolne Miejsce jako jedyna prowadzi punkt pomocy dla Ukraińców. Jak podkreślał, do najbardziej potrzebnych środków czy produktów potrzebnych na granicy, dowożonych przez Fundację, należą m.in. koce termiczne, środki medyczne czy jedzenie szczelnie opakowane, jednorazowe; bardzo przydatne są także powerbanki, zabawki dla dzieci – misie i wszelkie pluszaki.

Mikołaj Rykowski opowiadał również, jak wolontariusze przygotowują ciepłe posiłki dla uchodźców przy pomocy innych, także wolontariuszy czy fundacji z przybyłych z zachodu. Jak się okazuje, w dzieło pomocy mogą włączyć się wszyscy chętni, a prowadzone przez Fundację sklepy socjalne (na os. Tysiąclecia i na Ligocie) są punktami informacyjnymi, gdzie można uzyskać informacje na temat potrzeb czy możliwości niesienia pomocy Ukraińcom. Gość zachęcał również, abyśmy przyjmowali uchodźców godnie, z serdecznością, abyśmy traktowali ofiary wojny w Ukrainie tak, jak sami chcielibyśmy być potraktowani. Podkreślał również traumę, która towarzyszy tysiącom osób uciekających przed wojną.

Słuchacze mieli okazję usłyszeć, jak wielkim zaangażowaniem wykazują się wolontariusze Fundacji Wolne Miejsce, którzy dojeżdżają na granicę by prowadzić punkt pomocy. Mikołaj Rykowski podkreślił, że organizacja tej pomocy to w pewien sposób przekraczane swoich możliwości, co jest możliwe tylko dzięki Bożej pomocy i Bożemu powołaniu do tego trudnego zadania.

Po zakończeniu prelekcji wywiązała się dyskusja. Słuchacze zadawali gościowi pytania dotyczące szczegółów akcji prowadzonej przez Fundację na rzecz uchodźców. W uzupełnieniu obecny na spotkaniu biskup ks. Marian Niemiec mówił także o inicjatywach i działaniach Kościoła ewangelickiego w tej trudnej sytuacji, przedstawiając również udział parafii katowickiej. Spotkanie z naocznym świadkiem i organizatorem punktu pomocowego w Medyce pozwoliło uczestnikom na uzyskanie bezpośredniej wiedzy na temat atmosfery, zaangażowania i pomocy niesionej bezinteresownie ofiarom wojny.

Tekst: Aneta Sokół, zdjęcia: Aneta Sokół i Marzena Golicz

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>