Archiwum

„Panie szofer gazu!” – relacja z udziału w charytatywnym rajdzie „Złombol”

Tomasz Marek - prelegent

„Wartburgiem przez Europę na 500-lecie Reformacji” – to temat grudniowego spotkania Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Żorach, podczas którego wspomnieniami z niezwykłej podróży podzielił się Tomasz Marek, współorganizator i uczestnik charytatywnego rajdu „Złombol”. Celem tej eskapady było propagowanie idei Reformacji, a także zdobycie funduszy na wsparcie dzieci z domów dziecka. W związku z tym zespół inicjatorów wyprawy zakupił leciwego wartburga (to marka samochodu), który po kapitalnym remoncie i wizualnej kosmetyce stał się jeżdżącą reklamą jubileuszu 500-lecia Reformacji.

Tak wyposażony wehikuł zyskał miano ReMobil500, a jego ekipę stanowili: ks. Marek Michalik, Tomasz Marek, Bogusław Pękała i ks. Łukasz Stachelek. Po przydzieleniu odpowiednich zadań każdemu z uczestników, rajdowy samochód z numerem startowym 501 wyruszył z Katowic 2 września 2017 r. z determinacją dotarcia do mety w hiszpańskim Noja w Kraju Basków najpóźniej do 6 września 2017 r. Czas krótki, trasa długa – wiodła ona przez Czechy, Austrię, Włochy, Monako, Francję i Hiszpanię, nie szczędząc załodze przygód i niespodzianek, mimo których ReMobil500 dotarł do mety w wyznaczonym czasie i otrzymał pamiątkową pieczątkę potwierdzającą odbycie rajdu.

W drodze powrotnej, po przejechaniu przez Francję załoga zaliczyła wizytę na zamku Wartburg w Eisenach, gdzie tak, jak w wielu miejscach postoju, nagrała kolejny odcinek filmu oraz czytali fragmenty „Drogowskazów chrześcijanina” Marcina Lutra. Podziw wzbudzała wiernie oddana makieta zamku Wartburg, która przebyła całą trasę na masce samochodu.

Po opuszczeniu Eisenach wyprawa dojechała do Wittenbergi, skąd 500 lat temu zainaugurowano dzieło Reformacji. Relacja Tomasza Marka z szczęśliwie przebytego rajdu „Złombol”, ubogacona ciekawymi ujęciami fotograficznymi, dostarczyła słuchaczom wielu pozytywnych wrażeń i wiary w realizację podjętych planów, zadań i celów.

Tekst: Elżbieta Sitek, zdjęcia: Andrzej Żabka

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>