Archiwum

120-lecie założenia Stowarzyszenia Młodzieży Ewangelickiej w Ustroniu

Siedzi Urszula Wantuła-Rakowska - prelegentka, obok Danuta Pilch - prezes Oddziału

Temat „120-lecie założenia Stowarzyszenia Młodzieży Ewangelickiej w Ustroniu” zaprezentowała w Oddziale PTEw w Ustroniu Urszula Wantuła-Rakowska, wnuczka Jana Wantuły. Z jego „Pamiętnika” prelegentka przytoczyła tekst: „Mając około 20 lat objawiłem wobec (nauczyciela) Hławiczki moją ochotę do założenia Stowarzyszenia Ewangelickiej Młodzieży, takiego jakie w tych miesiącach założono m.in. w Bystrzycy. Hławiczka mojej myśli przyklasnął i wnet omówiliśmy plan, w jaki sposób te myśl zrealizować. Pozyskałem dla tej sprawy kilku rówieśników z huty.”

Według dokumentów jakie się zachowały, zebranie założycielskie Stowarzyszenia odbyło się w szkole ewangelickiej w listopadzie 1898 r. Uczestniczyło w nim 50 młodzianów i kilku prezbiterów. Zebrania członków odbywały się co dwa tygodnie. Na spotkaniach tych w pierwszej części wygłaszano pogadanki, a w drugiej części była próba chóru.

W 1900 roku z inicjatywy Jana Wantuły założona została biblioteka – była to pierwsza publiczna biblioteka w Ustroniu. Po 25 latach działalności liczyła ona już ponad 500 egzemplarzy.

Działalność w okresie międzywojennym była bardzo szeroka i nastawiona na dokształcanie młodzieży. Członkowie SME uczestniczyli nie tylko w uroczystościach parafialnych, ale organizowali także imprezy o charakterze regionalnym, wystawiano sztuki teatralne, organizowano zawody sportowe. Od roku 1927 członkowie SME byli organizatorami dożynek. Aktywnie uczestniczyli w uroczystości otwarcia Domu Młodzieży Ewangelickiej, tam po jego otwarciu mieli swoją siedzibę.

Stowarzyszenie działało aktywnie do wybuchu wojny. Po jej zakończeniu młodzież ewangelicka skupiona była w Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”, który działał do 1984 roku.


Tekst i zdjęcia: Michał Pilch

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>