Archiwum

„Sztuka ponad wszystko” – o londyńskich muzeach

Anna Flaga - prelegentka
i Józef Chmiel (prezes Oddziału)

„Sztuka ponad wszystko – londyńskie muzea”, to był temat spotkania PTEw w Żorach w sobotę 25.05.2019 r. Prelegentem była Anna Flaga – absolwentka wydziału malarstwa ASP w Krakowie, a zarazem doktorantka w dziedzinie sztuk plastycznych. Autorka spotkania przedstawiła nam pięć wybranych prze siebie muzeów w Londynie, które sama zwiedziła w ekspresowym tempie dwóch dni. Londyńskie muzea są ogromne, a te wielkie przestrzenie wypełnione są największymi dziełami światowej sztuki. Ciekawostką jest to, że muzea w Londynie zwiedza się za darmo, a jedynie wystawy czasowe są płatne.

Muzeum Historii Naturalnej jest jedną z największych atrakcji Londynu. W muzeum tym znajdziemy eksponaty zwierząt prehistorycznych oraz współczesnych w ich naturalnych rozmiarach. Stanowią one największą atrakcję dla zwiedzających, a w szczególności dzieci.

Kolejnym muzeum przedstawionym przez panią Annę było Muzeum Wiktorii i Alberta, stworzone przez królów Anglii. Jest to największe muzeum sztuki, rzemiosła artystycznego i użytkowego w Londynie. Zbiory pochodzą z całego świata, m.in. jest tam kopia rzeźby „Dawid” Michała Anioła, meble, tkaniny, stroje, w tym np. japońskie kimona, ceramika, wyroby ze szkła, metalu, biżuteria, itp. Spore zainteresowanie wzbudza oryginalny notes Leonardo da Vinci, jak również malarstwo i sztuka pochodzące z XVIII wieku aż po dzisiaj. Są tam zgromadzone dzieła takich artystów jak Vincent van Gogh, John Constable, Rafael Santi czy Francisco Goya.

Trzecim pokazanym obiektem było Muzeum Nauki i Techniki, w którym przedstawione są takie unikatowe eksponaty, jak oryginalny statek Apollo 10, lokomotywa Stephensona, maszyny parowe oraz samoloty z początku XX w.

W drugim dniu zwiedzane prelegentka była w muzeum narodowym – National Gallery, prezentującym mnóstwo kolekcji dzieł malarstwa zachodnioeuropejskiego z lat 1250-1900, w tym zbiór obrazów sławnych francuskich impresjonistów, takich jak Claude Monet, Paul Gauquin, Henri Rousseu, aż po Vincentego van Gogha, który zdobył sławę dopiero po śmierci. Znajdują się tam również płótna malarzy renesansu, takich jak Rembrandt, Rafael (znany z licznych przedstawień Madonny), a także Carl Grivella. W muzeum tym organizowane są także warsztaty dla amatorów malarstwa.

Tate Britain to muzeum sztuki brytyjskiej prezentujące dzieła datowane od 1500 r. do czasów współczesnych, od malarstwa poprzez zdjęcia, aż po ogromne instalacje. Na wystawie stałej prezentowane są dzieła takich artystów jak William Blake, John Constable, William Turner, Francis Bacon, Paul Gauguin, natomiast w wystawie czasowej pokazywane są dzieła Vincenta van Gogha.

Ostatnim muzeum odwiedzonym przez prelegentkę spotkania było Tate Modern. To najmłodsze muzeum sztuki nowoczesnej w Londynie, które powstało w 1992 r. To nie tylko muzeum sztuki współczesnej i nowoczesnej, z punktem widokowym na miasto, ale także centrum spotkań z dużym wyborem opcji kulinarnych. Na parterze budynku mieści się księgarnia. Galeria Tate Modern powstała w niedziałającym już od wielu lat budynku elektrowni. Jej ogromne wnętrza wypełniają obrazy i instalacje największych współczesnych artystów, takich jak Pablo Picasso, Salvadore Dali oraz Rene Margritte. Znajdują tu się również prace polskich artystów, takich jak Wilhelm Sasnal.

Dzięki temu spotkaniu mieliśmy okazję zobaczyć dzieła wielkich mistrzów malarstwa oraz sztuki, lecz największym Artystą i Kreatorem naszego życia jest Bóg, którego warto podziwiać jako Stwórcę.

Tekst: Daniela Wiśniewska, zdj. ks. Bartosz Cieślar

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>