Archiwum

Prof. Stegner o ewangelikach augsburskich w II Rzeczpospolitej

Maria Drapella i prof. Tadeusz Stegner

13 listopada 2018 r. na plebanii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sopocie odbyło się spotkanie Oddziału Gdańskiego PTEw. W spotkaniu uczestniczyło 21 członków i sympatyków Towarzystwa. Otworzył je modlitwą ks. bp Marcin Hintz. Dalej spotkanie „Ewangelicy augsburscy w II Rzeczpospolitej” poprowadził prezes Zarządu Oddziału – Piotr Dolny.

Profesor Tadeusz Stegner z Uniwersytetu Gdańskiego przedstawił, w rozmowie z Marią Drapellą, kustoszem parafialnej biblioteki ETOS, stan Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w zaraniu dziejów II Rzeczpospolitej. Profesor Stegner ze znawstwem oraz dużym darem popularyzatora zakreślił „rachunek otwarcia” Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na dzień uzyskania niepodległości, zaznaczając, że głębokie procesy zmian zaczęły kształtować się bardzo dynamicznie już od czasu wybuchu Wielkiej Wojny. Aktywa i pasywa tego rachunku zmieniały się dramatycznie zarówno z uwagi na turbulencje w składzie narodowościowym, językowym i organizacyjnym Kościoła, jak i na dramatyczną wręcz niepewność, które kresy ewangelickie ostatecznie wejdą w skład Rzeczypospolitej. W kluczowych punktach rozmowy pojawiają się nazwiska wybitnych postaci, w których ogniskują się najbardziej krytyczne dramaty tamtych czasów. Natomiast pytania ze strony słuchaczy wskazywały na duże zróżnicowanie ich zainteresowań w zależności od różnych korzeni członków i sympatyków PTEw osiadłych w Trójmieście.

Nie przedstawię tu streszczenia wykładu, ponieważ jego zapis zostanie opublikowany w czasopiśmie „Słowo i Myśl”. Zapraszam więc na łamy tego ambitnego wydawnictwa, które od 31 października 2018 r. ukazuje się w formie elektronicznej w formacie PDF (http://slowoimysl-blog.pl).

Uczestniczyłem już w kilku konferencjach i spotkaniach na tematy ewangelickie w latach 2016, 2017 i 2018, których tytuł przewodni kończył się: „…w II Rzeczpospolitej”. Najmniej czasu poświęcano… Wielkopolsce, zaznaczając na przykład, że „w Wielkopolsce było nieco inaczej”. A przecież nasza diecezja jest pomorsko-wielkopolska, rozciąga się na północy, od Słupska, Gardnej Wielkiej, Główczyc, Lęborka po południowe krańce Wielkopolski: Kępno, Wieruszów. Myślę, że na kolejnych spotkaniu PTEw moglibyśmy poruszyć problem sytuacji ewangelików w granicach obecnej diecezji pomorsko-wielkopolskiej, budując świadomość naszej wspólnoty diecezjalnej.

Spotkanie, jak zwykle, zakończyliśmy wspólną „kawą i ciastkiem” dzieląc się wrażeniami ze spotkania.


Tekst: dr Bolesław Borzycki, zdjęcia: Piotr Dolny

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>