Archiwum

Wycieczka PTEw w Ustroniu do Łodzi

Kościół ewangelicki św. Mateusza

Uczestnicy wycieczki przed kościołem św. Mateusza

Tegoroczna wycieczka PTEw w Ustroniu została zorganizowana do Łodzi 15-16 września 2018 r. Z Ustronia wyjechaliśmy wcześnie rano. Po przyjeździe spotkaliśmy się z przewodnikiem Albrechtem Groezingerem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od cerkwi prawosławnej, niestety wewnątrz odbywały się uroczystości cerkiewne i dlatego informacje o obiekcie przewodnik przekazał nam na zewnątrz świątyni.

Kolejnym punktem zwiedzania była ulica Piotrkowska. Był czas na spacer i degustacje kawy i innych napojów w lokalach przy tej ulicy. Kolejnym zwiedzanym miejscem było zamieszkałe osiedle robotnicze oraz dawne budynki fabryczne obecnie adaptowane na mieszkania. Na dłużej zatrzymujemy się w Muzeum Herbsta zwiedzając pomieszczenia muzealne. Krótki spacer po pięknym ogrodzie kończy wizytę w tym obiekcie.

Wewnątrz kościoła

Przejazd na nocleg do hotelu Polonia Palast kończy pierwszy dzień pobytu. Prawie cała grupa po zakwaterowaniu w hotelu udała się na teren dawnych obiektów przemysłowych – dziś noszący nazwę Manufaktura. Można tam bardzo przyjemnie spędzić czas.

Spotkanie po nabożeństwie

Drugi dzień pobytu w Łodzi rozpoczynamy udziałem w nabożeństwie w kościele ewangelickim. Kościół zbudowany został na początku XX wieku w stylu neoromańskim. Zachwyca pięknym wnętrzem oraz doskonała akustyką. Jest tam organizowanych wiele koncertów muzycznych. Po nabożeństwie uczestniczymy w spotkaniu parafian przy kawie i herbacie.

Brama Jerozolimska na cmentarzu żydowskim

Później udajemy się na zwiedzanie cmentarza żydowskiego. Jest to unikat na europejską skalę. Na powierzchni 42 hektarów pochowanych jest ponad 230 tysięcy osób. Jest on największym żydowskim cmentarzem w Europie. Pochowani są tam między innymi rodzice Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina, a także przedstawiciele łódzkiej inteligencji, rodziny znaczących przemysłowców i ofiary zmarłe w Lizmannstadt Getto. Po cmentarzu oprowadzał nas i informacje przekazywał przewodnik Jan Czeremski.

Odkrywka i elektrownia w Bełchatowie

Kolejnym zwiedzanym obiektem był pałac I. K. Poznańskiego. Na tym zakończyliśmy zwiedzanie poznańskich obiektów. Po obiedzie w obiekcie Manufaktury wyjeżdżamy w drogę powrotną do Ustronia.

W drodze powrotnej zatrzymujemy się w Bełchatowie. Oglądamy tereny odkrywki po wydobyciu węgla brunatnego oraz budynki elektrowni. W późnych godzinach wieczornych przyjeżdżamy do Ustronia.


Tekst i zdjęcia: Michał Pilch

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>