Archiwum

Zmarł Andrzej „Idon” Wojciechowski…

Śp. Andrzej 'Idon' Wojciechowski (1930-2018)

20 maja 2018 r. w Łodzi po długiej chorobie zmarł Andrzej Wojciechowski (1930-2018), były aktywny działacz Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, członek Zarządu Głównego, redaktor naczelny miesięcznika „Słowo i Myśl”, założyciel Wydawnictwa św. Mateusza w Łodzi oraz pomysłodawca wielu inicjatyw podejmowanych przez PTEw. Jego Małżonka dr Zofia Wojciechowska, honorowy członek PTEw, przez wiele lat była prezesem Zarządu Głównego PTEw oraz prezesem Oddziału w Łodzi.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek 29 maja 2018 r. o godz. 11:30 na części ewangelickiej Starego Cmentarza w Łodzi przy ul. Ogrodowej 43.

Andrzej Wojciechowski w latach 1951-1954 studiował filologię rosyjską na Uniwersytecie Łódzkim, a w 1957 r. ukończył Wydział Organizacji Produkcji Filmu w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Przede wszystkim był znaną postacią środowiska muzyki jazzowej występując pod pseudonimem „Idon”. Od początków istnienia był członkiem założonego w Łodzi legendarnego zespołu jazzowego „Melomani”, w którym początkowo na trąbce grał obok m.in. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza i Witolda Sobocińskiego.

Był także związany ze Studenckim Teatrem Satyry „Pstrąg”. Jednocześnie od lat 50. współpracował z redakcją muzyczną Polskiego Radia, a następnie pracował jako kierownik produkcji w Łódzkim Ośrodku Telewizyjnym. W późniejszym czasie zasiadał m.in. w jury Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy. Współtworzył Polskie Stowarzyszenie Jazzowe oraz Polskie Archiwum Jazzu. Napisał książki o jazzie „To był jazz” (2012) i „Narodziny gwiazdy Komeda” (2013). Za swoją działalność został uhonorowany przez Stowarzyszenie Jazzowe Melomani nagrodą „Jazzowego Oscara”. Wystąpił w filmach „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy i „Był jazz” Feliksa Falka, w których grał samego siebie.

Łącząc się w żałobie i smutku pragniemy Pani Zofii Wojciechowskiej, wdowie po śp. Andrzeju, złożyć kondolencje i wyrazy współczucia w imieniu Zarządu Głównego i wszystkich członków Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Jednocześnie życzymy Pani Zofii powrotu do zdrowia.

2 komentarze Zmarł Andrzej „Idon” Wojciechowski…

  • J.Szturc

    Dziękuję za tę informację księże proboszczu. Wprowadziliśmy ją do zawiadomienia o śmierci p. Andrzeja.

  • Michał Makula

    Pogrzeb śp. Andrzeja Wojciechowskiego odbędzie się we wtorek 29 maja o godz. 11.30 na części ewangelickiej Starego Cmentarza w Łodzi przy ul. Ogrodowej 43.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>