Archiwum

Nowy numer „Słowa i Myśli” (124-125)

Ukazał się kolejny numer „Słowa i Myśli”!


Ze Wstępu redaktora naczelnego:

„Niedziela, ostatnie minuty przed początkiem nabożeństwa, w drzwiach wejściowych pojawia się nieznana twarz. Twarz zdaje się w popłochu szukać czegoś przy wejściu. Jeśli w poszukiwania włącza się też ręka, obcy rozpoznany jest błyskawicznie. Jeśli po zrobieniu paru kroków przyklęknie, obcość jest niemal pewna. A jednak tak w naszym kościele wyglądają pierwsze minuty wielu polskich luteranów. Kiedy więc obcy staje się swój?

W Europie zadajemy to samo pytanie wobec przybywających z całego świata imigrantów, którzy szukają tutaj lepszego życia. W odpowiedzi wyliczamy akceptację naszych wartości, znajomość naszego języka i poczucie więzi ze społeczeństwem (czyt. z nami). Być może to właśnie w kondycji imigranta powinniśmy szukać obrazu naszych konwertytów, luteranów, którzy do naszego Kościoła przyszli z zewnątrz. W ludziach, którzy jak konwertyci robią to, co Szymon Samoraj w swoim tekście nazywa społecznym skokiem na głęboką wodę.

Ich historie są rozmaite. Dla jednych poczucie obcości we własnym Kościele staje się impulsem do poszukiwań na zewnątrz. Dla innych decydujące okazuje się to, co widzą w luteranizmie. Kiedy obcy staje się swój? Z czasem. I nie ma w tym nic dziwnego. Rozumie to chyba każdy, kto zna doświadczenie uczenia się czegoś od nowa, w zupełnie nowym miejscu, kto przez lata uczył się obcego języka, by z czasem poczuć, że mówi nim swobodnie.

Zresztą, skaczą nie tylko oni, konwertyci. Skacze też Kościół, my. Nasze bycie Kościołem to zdolność skoku w nieznane, ukryte w każdym innym. Pierwszy komentarz Lutra w Małym Katechizmie, którego znajomości oczekujemy od na- szych konwertytów, brzmi tak: powinniśmy Boga nade wszystko bać się, miłować Go i ufać Mu. Żeby skoczyć, tyle wystarczy.”

Romuald Długosz
redaktor naczelny

Spis treści:

Temat numeru: Konwersja
„Dziki”, „oswojony”, „swój”? o konwersji słów kilka
 (Szymon Samoraj)
Matka Ewa – kiedy wyznanie staje się wyzwaniem
 (Anna Seemann-Majorek)
Jestem konwertytą…
„Twarde lutry” i konwertyci (
Andrzej Idon)

Historia
:
Klejnoty koszalińskiej katedry (
Krystyna Rypniewska)
Kobiety i reformacja na Pomorzu Zachodnim (Małgorzata Grzywacz)

Społeczeństwo:
Co to jest prawo wyznaniowe? (
Jakub Cupriak)
Czy nadzieja jest nam potrzebna? Teologia nadziei – Jürgen Moltmann (
ks. Karol Niedoba)

Z kroniki Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (Jan Szturc)

Konferencje:
Kobiety i reformacja
 (Małgorzata Grzywacz)
Kobiety w społecznościach Kościołów ewangelickich
 (Maria Drapella)

Warte Polecenia:
Anioł i skrzypce
 (Joanna Rączkowiak)

Felieton
y:
Znieście tolerancję! Pozbądźcie się strachu przed dyskusjami i debatami!
 (Lena Gorelik)

Listy do redakcji

Kolejny numer naszego czasopisma ukarze się w kwietniu bieżącego roku!

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>