Na spotkaniu 5 sierpnia 2019 r. w jaworzańskim Oddziale PTEw temat „Piękno stworzenia Ziemi Cieszyńskiej” przedstawił Tomasz Beczała, doktor nauk biologicznych, nauczyciel przyrody i biologii w szkole podstawowej w Goleszowie oraz pasjonat przyrody Śląska Cieszyńskiego.
Dzięki zróżnicowanej budowie geologicznej Ziemi Cieszyńskiej, występuje na niej ogromne bogactwo roślin – zanotowano tu od 1200 do 1300 gatunków roślin. Wysoką wartość przyrodniczą przedstawia góra Tuł w Goleszowie, na której zarejestrowano wiele gatunków rzadkich i chronionych roślin. Prelegent przy pomocy wyświetlanych slajdów pokazywał i omawiał pospolite, ale również rzadkie i unikatowe okazy flory. W bardzo interesujący i ciekawy sposób mówił o poszczególnych roślinach, takich jak: paprotnik kolczasty, skrzyp olbrzymi, przylaszczka, pierwiosnka, goryczka krzyżowa, wawrzynek wilczełyko, mieczyk dachówkowaty, zimowit jesienny, wilcza jagoda, lilia, kruszczyk, szałwia, koniczyna, chaber, kąkol, storczykowate, klon polny, cis pospolity itd.
Byliśmy pod wielkim wrażeniem ogromnej wiedzy Tomasza Beczały. Niektóre z tych roślin były już nam znane, jednak pod wpływem prelekcji spojrzeliśmy na nie zupełnie inaczej, nie jak na zwykłą roślinę, ale jak na wspaniały i unikatowy okaz.
Tekst: Danuta Kubala, zdjęcia: Ryszard Stanclik
Odpowiedz