Archiwum

XIII Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej, refleksje i wrażenia uczestników

Ks. bp Jerzy Samiec, Ewa Śliwka i dr hab. Jerzy Sojka


18 grudnia 2023 r. warszawski oddział PTEw gościł delegatów na XIII Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) oraz członka Rady ŚFL. Zgromadzenie pod hasłem „Jedno Ciało, Jeden Duch, Jedna nadzieja”, odbyło się 13-19 września 2023 r. w Krakowie. Przygotowania do tego spotkania luteranów z całego świata trwały kilka lat.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce reprezentowało dwoje delegatów: ks. bp Jerzy Samiec i dyrektorka biura Konsystorza – Ewa Śliwka. W czasie obrad Zgromadzenia wybierano nowe władze ŚFL, a wśród wybranych członków Rady znalazł się profesor ChAT – dr hab. Jerzy Sojka. Ks bp Jerzy Samiec przypomniał jak doszło do wyboru Polski jako gospodarza XIII Zgromadzenia Ogólnego ŚFL, wspomniał też o trudnościach w przygotowaniach spowodowanych pandemią. Obrady odbywały się w krakowskim Centrum Kongresowym, obradowało ponad trzystu delegatów, ale towarzyszyli im zaproszeni goście, asystenci, chóry. W nabożeństwie inauguracyjnym wzięło udział blisko tysiąc osób, a na powitalnej kolacji w restauracji Stara Zajezdnia w Krakowie gościło ok. 800 osób!

Biskup podkreślił, że uczestnicy zwracali uwagę na aspekt duchowy obrad. Każdy dzień rozpoczynał się krótkim nabożeństwem, rozważaniem, które cieszyły się zawsze dużą frekwencją. Ewa Śliwka przedstawiła dane statystyczne Zgromadzenia, ale też zwróciła uwagę, że w kolejnych Zgromadzeniach zaznacza się coraz większy udział nie tylko kobiet ale i młodzieży. ŚFL określiła odpowiednie parytety. Dr hab. Jerzy Sojka opowiedział o pracach Rady i omówił niektóre rezolucje podjęte podczas obrad. Swoimi wrażeniami z pracy podczas Zgromadzenia podzielili się również obecni na spotkaniu wolontariusze: Marta Wrzosek i Przemysław Florianowicz-Błachut, którzy asystowali uczestnikom obrad na miejscu i podczas wyjazdów, odwiedzin pobliskich parafii, zwiedzania miasta. Służyli pomocą jako tłumacze, przewodnicy, czy nawet medycy. Krakowska parafia luterańska przygotowała dla chętnych specjalny program. Wszyscy zgodnie zwracali uwagę, że zakwaterowanie większości uczestników Zgromadzenia w akademikach AGH w Krakowie służyło integracji, nawiązywaniu kontaktów, nowych znajomości. Spotkanie ilustrowane było przeglądem slajdów.

Następne spotkanie warszawskiego oddziału PTEw odbędzie się 15 stycznia 2024 r. Pierwsza część spotkania poświęcona będzie sprawozdaniom z działalności oddziału w 2023 r., a w drugiej części „O aniołach chrzcielnych na Mazurach i nie tylko”, opowie Aldona Karska.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>