Archiwum

O kursie oficerskim oczami ewangelickiego duchownego

Ks. Zbigniew Obracaj - prelegent


Czerwcowe spotkanie katowickiego Oddziału PTEw miało charakter szczególny. W sali parafialnej przy kościele ewangelickim 20 czerwca 2023 r. odbyło się spotkanie z ks. Zbigniewem Obracajem, katowickim wikariuszem, który zechciał podzielić się ze słuchaczami swoimi wrażeniami z kursu oficerskiego, w którym uczestniczył w 2022 r. we Wrocławiu. Spotkanie prowadziła prezes Oddziału prof. Grażyna B. Szewczyk.

Prelekcja zatytułowana „Kurs oficerski oczami ewangelickiego duchownego”, przybliżyła mało znany wymiar doświadczeń księży, którzy zdecydowali się na pełnienie służby duchowej wśród żołnierzy, w tym doświadczeń nie tylko ewangelickich duchownych. W prezentowanym przez prelegenta kursie uczestniczyli w większości księża katoliccy, ale znalazło się wśród nich także dwóch ewangelickich duchownych oraz ksiądz prawosławny. Jak mieli okazję dowiedzieć się słuchacze, żołnierska codzienność, której zostali poddani uczestnicy kursu, połączyła reprezentantów różnych Kościołów. Przedstawiając swoje wrażenia ks. Obracaj przybliżył ekumeniczny charakter kursu, w tym współpracę i wzajemne relacje księży, którzy przez kilka tygodni przeżywali te same trudy, wyzwania, ale i żołnierskie przyjemności. Dzięki niezwykle interesującym opowieściom, urozmaiconym licznymi zdjęciami, jak i nagraniami filmowymi, zaprezentowane zostały różne odcienie życia żołnierskiego – ćwiczenia w terenie, zajęcia na strzelnicy, poranne marsze, po inne codzienne obowiązki żołnierzy, także warunki bytowe związane z wyżywieniem czy odpoczynkiem.

Kurs oficerski, w którym uczestniczył ks. Obracaj, odbywał się przy Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, składał się z dwóch części – po podstawowym szkoleniu praktycznym uczestnicy przeszli także szkolenie teoretyczne w salach wykładowych, co także zostało zaprezentowane za pośrednictwem zdjęć, filmów, jak i opowiadanych anegdot, ciekawostek oraz osobistych wrażeń. Ks. Obracaj zaznaczył, że księża dbali o aspekt duchowy kursu, w tym przedstawiciele trzech różnych Kościołów uczestniczyli wspólnie w nabożeństwach i modlitwach. Po kilkutygodniowym szkoleniu praktycznym przyszedł czas na przysięgę. Ks. Obracaj opowiedział słuchaczom także o tym ważnym dla kursantów wydarzeniu, z udziałem najbliższych, rodzin i znajomych. Liczne zdjęcia i filmiki przybliżyły atmosferę tego wydarzenia i jego przebieg.

Kurs zakończył się dla katowickiego wikariusza sierpniowym egzaminem oficerskim, a tym samym ks. Zbigniew Obracaj dołączył do grona ewangelickich duchownych uprawnionych do pełnienia posługi wśród żołnierzy ewangelickich w Polsce.

Po zakończonej prelekcji wywiązała się tradycyjnie dyskusja dotycząca zaprezentowanego tematu. Ks. Obracaj podzielił się dodatkowo wieloma spostrzeżeniami i doświadczeniami nie tylko z kursu, ale także z późniejszej nominacji oficerskiej w Warszawie. Jak zaznaczył na początku, już jako duchowny mógł spełnić swoje dawne marzenie o służbie wojskowej, które towarzyszyło mu od wczesnych lat młodzieńczych. Dzięki prelekcji uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, a nawet zobaczyć dzięki licznym zdjęciom, jak wygląda życie żołnierzy, szkolenia, a także wymiar duchowy tej służby.

Tekst: Aneta M. Sokół, zdjęcia: Marzena Golicz

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>