Nowy 2023 rok w jaworzańskim Oddziale PTEw rozpoczął się spotkaniem 9 stycznia. Temat „Stres i depresja – choroby współczesnej cywilizacji” przedstawiła Małgorzata Malinowska – dyrektor Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej.
Obecnie depresja to bardzo poważny problem dotyczący coraz młodszych ludzi. Na depresję chorują już nastolatki, a nawet dzieci. Częściowo spowodowane jest to nową rzeczywistością, w której przyszło nam żyć: rozwój pandemii koronawirusa i związana z tym konieczność kwarantanny sprzyjała nasileniu się nieprzyjemnych emocji. Ponadto brak u nas lekarzy psychiatrów, w związku z czym na wizytę, zwłaszcza z dziećmi, trzeba czekać czasami i kilka miesięcy.
Do Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej może zgłosić się każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji. Ośrodek udziela pomocy bezpłatnie o każdej porze przez 7 dni w tygodniu. W razie potrzeby Ośrodek udziela krótkoterminowego schronienia w hostelu oraz prowadzi poradnictwo psychologiczne, mediacje rodzinne, konsultacje małżeńskie oraz poradnictwo socjalne i prawne.
Kryzys wywołany przez krytyczne wydarzenia życiowe może dotyczyć każdego z nas w każdym momencie naszego życia. Zdarzają się sytuacje, z którymi nie możemy sobie poradzić, np. przemoc w rodzinie, utrata kogoś bliskiego, uczestniczenie w wypadku, problemy w relacji z bliskimi lub utrata sensu życia.
Szybka, specjalistyczna interwencja pozwala zapobiec poważnym konsekwencjom, np. samobójstwu, depresji czy dezintegracji rodziny. W Ośrodku pracują psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, dyżury pełnią również prawnicy, funkcjonariusze policji oraz Policyjnej Izby Dziecka. Funkcjonuje telefon dla osób doznających przemocy, tzw. Niebieska Linia.
Tekst: Danuta Kubala, zdjęcia: Ryszard Stanclik
Odpowiedz