Archiwum

Styczeń 2023 r. w jaworzańskim Oddziale PTEw – o stresie i depresji

Małgorzata Malinowska - prelegentka


Nowy 2023 rok w jaworzańskim Oddziale PTEw rozpoczął się spotkaniem 9 stycznia. Temat „Stres i depresja – choroby współczesnej cywilizacji” przedstawiła Małgorzata Malinowska – dyrektor Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej.

Obecnie depresja to bardzo poważny problem dotyczący coraz młodszych ludzi. Na depresję chorują już nastolatki, a nawet dzieci. Częściowo spowodowane jest to nową rzeczywistością, w której przyszło nam żyć: rozwój pandemii koronawirusa i związana z tym konieczność kwarantanny sprzyjała nasileniu się nieprzyjemnych emocji. Ponadto brak u nas lekarzy psychiatrów, w związku z czym na wizytę, zwłaszcza z dziećmi, trzeba czekać czasami i kilka miesięcy.

Do Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej może zgłosić się każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji. Ośrodek udziela pomocy bezpłatnie o każdej porze przez 7 dni w tygodniu. W razie potrzeby Ośrodek udziela krótkoterminowego schronienia w hostelu oraz prowadzi poradnictwo psychologiczne, mediacje rodzinne, konsultacje małżeńskie oraz poradnictwo socjalne i prawne.

Kryzys wywołany przez krytyczne wydarzenia życiowe może dotyczyć każdego z nas w każdym momencie naszego życia. Zdarzają się sytuacje, z którymi nie możemy sobie poradzić, np. przemoc w rodzinie, utrata kogoś bliskiego, uczestniczenie w wypadku, problemy w relacji z bliskimi lub utrata sensu życia.

Szybka, specjalistyczna interwencja pozwala zapobiec poważnym konsekwencjom, np. samobójstwu, depresji czy dezintegracji rodziny. W Ośrodku pracują psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, dyżury pełnią również prawnicy, funkcjonariusze policji oraz Policyjnej Izby Dziecka. Funkcjonuje telefon dla osób doznających przemocy, tzw. Niebieska Linia.

* * *

Tekst: Danuta Kubala, zdjęcia: Ryszard Stanclik

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>