Archiwum

Zwiedzanie willi Sixta w Bielsku-Białej: Bielsko, 22 września

Oddział PTEw w Bielsku zaprasza wszystkich członków i sympatyków na spotkanie 22 września 2022 r. o godzinie 17 do willi Sixta przy ul. Mickiewicza 24 w Bielsku-Białej. Tematem będzie „Zwiedzanie willi Sixta oraz historia jego życia”.

Theodor Sixt w testamencie zapisał willę miastu z klauzulą zakazującą komukolwiek ją odsprzedawać, oraz by zawsze zwano ją „willą Sixta”. Pozostały majątek Sixt przekazał żonie Annie z domu Zipser oraz bratu, który miał rozdzielić 10 tysięcy fl. dla ubogich w mieście Bielsku oraz dla parafii ewangelickiej i Ewangelickiego Związku Kobiet – za te pieniądze powstał męski sierociniec. W 1900 r. jedną z nowo wytyczonych ulic na Dolnym Przedmieściu nazwano imieniem Theodora Sixta – nosi ona tę nazwę do dziś.

Po II wojnie światowej zarówno okazały nagrobek jak i willa, będąca wówczas siedzibą konserwatora zabytków, niszczały. Grobowiec wyremontowano w latach 90., natomiast willi przywrócono pierwotny wygląd, gdy w 2002 r. stała się siedzibą rektoratu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. W listopadzie 2006 r. na deskach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej wystawiono sztukę pod tytułem „Testament Teodora Sixta” w reżyserii Roberta Talarczyka, której treścią jest życie tytułowego bohatera.

Tekst opracowano na podstawie artykułu „Willa Theodora Sixta w Bielsku-Białej” w Wikipedii, zdjęcia: Kamil Czaiński.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>