Archiwum

Zmarł Józef Chmiel – prezes Oddziału PTEw w Żorach i członek Zarządu Głównego PTEw

Józef Chmiel (1947-2021)


17 grudnia 2021 r. zmarł śp. Józef Chmiel – wieloletni działacz Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw), współzałożyciel Oddziału w Żorach oraz członek Zarządu Głównego.

Zmarły był wieloletnim nauczycielem, m.in. w latach 1980-2002 dyrektorem Technikum im. Mikołaja Kopernika w Żorach. Jako aktywny działacz społeczny był członkiem Rady Muzeum Miejskiego w Żorach, współautorem albumu „Żory moje, twoje, nasze” (Żory 2010).

W 2013 r. należał do założycieli Oddziału PTEw w Żorach na Górnym Śląsku i został jego prezesem, pełniąc tę funkcję do śmierci. W 2015 r. został wybrany zastępcą członka, a w 2019 r. członkiem Zarządu Głównego PTEw.

Był członkiem Rady Parafialnej w Żorach, śpiewał w chórze parafialnym.

Pożegnanie śp. Józefa Chmiela odbyło się 23 grudnia w kościele ewangelickim w Żorach.

Józef Chmiel (2017)

Józef Chmiel (ur. 17 września 1947 r. w Cieszynie, zm. 17 grudnia 2021 r.) był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Żory w latach 1994-1998, dyrektorem Zespołu Szkół Budowlano-Usługowych w latach 1980-2002, przewodniczącym Komisji Edukacji, Kultury i Informacji oraz członkiem Zarządu Miasta Żory w latach 1998-2002. Od 2002 r. był przewodniczącym Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Od 2001 r. był wiceprzewodniczącym Rady Muzeum Miejskiego w Żorach. Brał udział w rozwoju szkolnictwa ponadpodstawowego w mieście: III Liceum Ogólnokształcącego, Technikum Odzieżowego, zespołu Mażoretki, Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Żory”, Szkoły Muzycznej II stopnia.

Józef Chmiel i prof. Jerzy Buzek (2019)

Był współtwórcą „Kalendarza Żorskiego”, albumu „Żory”, „Ecclesia nostra św. Filip i Jakub w Żorach”, „Ślad naszych pasji” (pomysł i współredakcja), albumu fotograficznego „Żory moje, twoje, nasze”. Brał udział we współpracy z węgierską miejscowością Mezőkövesd, był przewodniczącym Komisji Edukacja, Kultura, Sport. Brał tez udział w rozwoju szkolnictwa wyższego w Żorach: Politechnika Śląska i Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa.


Zdjęcia: Andrzej Żabka

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>