Archiwum

Sierpień w jaworzańskim PTEw: wycieczka do Raciborza i okolic oraz spotkanie z ks. Mirosławem Czyżem

Zamek piastowski w Raciborzu

Sierpień 2021 r. w jaworzańskim Oddziale PTEw rozpoczął się w 19 sierpnia jednodniową wycieczką do Raciborza i okolic. Dawno nie było tak dużego zainteresowania wyjazdem, gdyż już po kilku dniach od ogłoszenia mieliśmy komplet uczestników wycieczki.

Kaplica ewangelicka (cmentarna) w Raciborzu

Racibórz jest obok Opola jedną z historycznych stolic Górnego Śląska, gdzie rezydowali książęta opolsko-raciborscy. Do dzisiaj zachowało się wiele cennych zabytków. Zwiedzanie Raciborza rozpoczynamy od zamku piastowskiego. Pierwsza wzmianka o grodzie pochodzi z 1108 r. Z Kroniki Galla Anonima wiadomo, że został on wówczas odbity z rąk Morawian przez wojska księcia Bolesława Krzywoustego. Po nim rezydowali tu kolejni książęta górnośląscy. Z II wojny światowej zamek wyszedł bez szwanku, lecz po wojnie władze komunistyczne dopuściły do zaniedbań i dawna siedziba Piastów górnośląskich popadła w ruinę.

Ruiny kościoła ewangelickiego w Rozumicach

Dopiero w 2009 r. z inicjatywy władz powiatu raciborskiego, przy wsparciu Unii Europejskiej, rozpoczęto remont zamku. Obecnie na zamku organizowanych jest szereg wystaw stałych i czasowych. Dużą frekwencją cieszą się takie imprezy jak Zamkowa Noc z Duchami, Intro Festiwal czy Międzynarodowe Spotkania Artystyczne Śląsk – Kraina Wielu Kultur. Koncerty i imprezy plenerowe na dziedzińcu ściągają gości z kraju jak i z zagranicy.

Kościół ewangelicki w Ściborzycach Wielkich

Następnie wraz z przewodnikiem udajemy się do Rozumic. Znajdują się tam ruiny kościoła ewangelickiego wybudowanego w latach 1804-1807 na miejscu wcześniejszej świątyni z 1430 r., a zniszczonego podczas II wojny światowej. Niestety, nie udało się go odbudować.

W kościele

Później jedziemy do Ściborzyc Wielkich. Jest to wieś, która z trzech stron graniczy z Czechami. Zwiedzamy tam kościół ewangelicki i poznajemy jego historię. Przed wojną Rozumice miały parafię, a Ściborzyce Wielkie były jej filiałem. Na 1077 mieszkańców 1047 było wyznania ewangelickiego, jednak po wojnie nastąpiła fala emigracji do Niemiec. Obecnie parafia w Ściborzycach liczy 15 wiernych. Następnie wracamy do Raciborza, gdzie zwiedzamy kościół na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Starowiejskiej (dawniej kaplica ewangelicka), w którym obecnie odbywają się nabożeństwa, w parafii liczącej zaledwie kilkanaście osób.

Powoli wycieczka dobiega końca. Zwiedzamy jeszcze z przewodnikiem rynek w Raciborzu i udajemy się w drogę powrotną. Jesteśmy pełni podziwu dla naszych współwyznawców, którzy w tak małej liczbie wiernych potrafią funkcjonować i dbać o swoje kościoły.

* * *

Ks. Mirosław Czyż - prelegent

Gościem spotkania 30 sierpnia br. był ks. Mirosław Czyż, proboszcz parafii w Pszczynie, który zaprezentował temat „Włoskie smaczki”. Była to relacja z wycieczki parafialnej do Włoch, która odbyła się w czerwcu ubiegłego roku. Ponieważ było to wkrótce po otwarciu granic i obowiązywały jeszcze niektóre obostrzenia sanitarne związane z pandemią, podczas zwiedzania nie było tłoku ani tradycyjnych kolejek.

Republika Włoska to państwo położone w Europie Południowo-Środkowej, na Półwyspie Apenińskim, jest członkiem Unii Europejskiej, należy do siedmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata. Duży udział w gospodarce Włoch ma branża turystyczna. Włochy jako jeden z nielicznych krajów basenu Morza Śródziemnego czerpie dochody z turystyki przez cały rok.

Trasa wycieczki prowadziła przez północną część Włoch. Zwiedzano Wenecję, następnie Bolonię, Rzym, Pizę, Florencję, Mediolan i Weronę.

Wenecja jest bez wątpienia jednym z najbardziej romantycznych i wyjątkowych miast we Włoszech i na świecie. Jest to miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Wokół Wenecji znajduje się Laguna Wenecka wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tego względu jest to miasto kanałów, w większości transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Turystyka stanowi podstawę gospodarki miasta. Bardzo stary, szanowany zawód gondoliera, w czasach współczesnych służy głównie turystom.

Bolonia nazywana była miastem wież, których do dziś zachowało się 20. Dwie najsłynniejsze wieże są lekko przekrzywione i zbiegają się w literę X. U ich stóp gromadzi się każdego dnia masa turystów. Bolonia jest również miastem studentów, znajduje się w niej najstarszy w Europie Uniwersytet. Ponadto Bolonia to ojczyzna tortellini oraz spaghetti bolognese. Sekret smaku tej potrawy podobno tkwi w sposobie i czasie przyrządzania sosu.

Rzym – stolica i największe miasto Włoch kryje tak wiele bogactw i zabytków, że niełatwo zwiedzić wszystkie podczas jednego wyjazdu. Wizytówką Rzymu jest koloseum, czyli antyczna arena, dawny amfiteatr Flawiuszów. Ogromne wrażenie robi również plac i bazylika Św. Piotra.

Piza to jest miasto w Toskanii. Kojarzona jest przede wszystkim ze swoim największym symbolem, słynną krzywą wieżą.

Florencja – stolica Toskanii i jedno z najpiękniejszych miast Włoch. Perła renesansu. Ciekawostką jest florencka piłka nożna – jest to dawna tradycja, która wciąż jest droga sercom kibiców i piłkarzy. Jej korzenie sięgają pierwszych gier tego typu począwszy od antycznych Greków. Zasady gry znacząco różnią się od wersji współczesnej, lecz jest to część lokalnej tradycji i niezwykłe wydarzenie.

Mediolan to stolica Lombardii oraz drugie co do wielkości miasto we Włoszech, które w Polsce kojarzone jest przede wszystkim jako centrum mody oraz siedziba dwóch słynnych klubów piłkarskich. W Mediolanie przez wiele lat mieszkał i tworzył Leonardo da Vinci. To w nim namalował jedno z najsłynniejszych dzieł „Ostatnią Wieczerzę”. W Mediolanie znajduje się również katedra Narodzin św. Marii (bazylika), która należy do największych kościołów na świecie.

Ks. Mirosław Czyż i prezes Leopold Kłoda

Werona każdego roku odwiedzana jest przez setki tysięcy turystów ze względu na swoje bogactwo artystyczne i coroczne atrakcje, np. Festiwal w Weronie. Jednym z zabytków Werony jest amfiteatr z czasów rzymskich, zwany areną. Ciekawostką turystyczną Werony są domy Romea i Julii, bohaterów dramatu Wiliama Szekspira. Każdego dnia na dziedzińcu przed budynkiem gromadzą się niezliczone tłumy turystów, próbujących zbliżyć się do posągu Julii, którego dotknięcie ma według tradycji przynieść szczęście w sprawach sercowych.

We Włoszech działa również Ewangelicki Kościół Waldensów, który liczy około 30 tys. wiernych. Posiada pn seminarium duchowne w Rzymie, prowadzi również własne wydawnictwo, szkoły, szpitale i instytucje socjalne.

Po zakończenie prelekcji rozpoczęła się ciekawa dyskusja i wymiana doświadczeń, gdyż niektórzy członkowie w tych miejscach już byli, a inni planują tam pojechać.Tekst: Danuta Kubala, zdjęcia: Ryszard Stanclik

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>