Archiwum

Angelika Milli o konnej wyprawie przez Argentynę

Angelika Milli - prelegentka


5 lipca 2021 r. w jaworzańskim Oddziale PTEw odbyło się kolejne spotkanie. Jak przystało na okres wakacyjny, temat prelekcji związany był z podróżami i zwiedzaniem najdalszych zakątków świata. Wrażeniami z wędrówki „Końmi przez Argentynę” podzieliła się Angelika Milli.

Argentyna to kraj ogromny pod względem powierzchni (drugi w Ameryce Południowej i ósmy na świecie). Liczy on 2.780.400 km², a zamieszkuje go zaledwie 44 mln ludzi. Stolicą państwa jest Buenos Aires, walutą peso argentyńskie, a językiem urzędowym jest hiszpański. Argentyna nazywana jest również krajem koni.

Z prezentacji...

Przed przybyciem Europejczyków terenem obecnej Argentyny władali Indianie. Hiszpańska kolonizacja rozpoczęła się w 1512 r. i trwała aż do 9 lipca 1816 roku, gdy Argentyna zyskała niepodległość. Obecnie Argentyna jest republiką, a głową państwa jest prezydent wybierany w wyborach powszechnych. Pod względem rozwoju społecznego Argentyna wg statystyk Banku Światowego zajmuje wysokie miejsce.

Swoją prelekcję Angelika Milli rozpoczęła od wyświetlenia krótkiego filmiku przedstawiającego widoki i krajobrazy Argentyny. Następnie omawiała ogromne problemy związane ze zorganizowaniem swojej wyprawy. Najpierw trzeba było kupić konie, co wcale nie było proste. Mając dwójkę małych dzieci postanowili z mężem kupić jeszcze motor z przyczepką, w której jechały dzieci oraz było trochę miejsca na bagaże. Zatrudnili do pomocy dwóch wolontariuszy i wyruszyli w drogę. Nieraz odległość między miejscowościami wynosiła kilkaset kilometrów. Żeby przygotować posiłki rozpalali ognisko, na którym gotowali.

Przyjeżdżając do małych miejscowości zwykle spotykali bardzo miłych i życzliwych ludzi. Zdarzało się jednak, że w wiosce nie było sklepu by kupić żywność. Z czasem zdobywali coraz więcej wiedzy i doświadczenia. Kupili używany samochód kamper, który często miewał awarie. Pewnego razu spotkali na trasie swojej wędrówki parę turystów z Francji, którzy z taką samą pasją wędrowali przez Argentynę. W ten sposób upłynęły im bardzo ciekawe dwa lata życia.

Angelika Milli

Niestety, pandemia dotarła również do Argentyny. Przed opuszczeniem tego kraju kupili 30-arową działkę i wykopali dół pod fundament domu, w którym chcą w przyszłości zamieszkać i przyjmować turystów. Dla bezpieczeństwa Angelika z dziećmi wróciła do Jaworza i dzięki temu chętnie podzieliła się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Życzymy jej sił i dalszej determinacji w osiągnięciu swojego celu.Tekst: Danuta Kubala, zdjęcia: Ryszard Stanclik

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>