Archiwum

Promocja wspomnień Valeski von Tiele-Winckler

Wystawa poświęcona Matce Ewie
(Evie von Tiele-Winckler)

Październikowe spotkanie katowickiego Oddziału PTEw odbyło się w przeddzień standardowego terminu, a także w innym niż zwykle miejscu – odbyło się w ramach promocji książki „Wspomnienia rodzinne” zorganizowanej 14 października w siedzibie Muzeum Miasta Katowic przy ul. Szafranka. Członkowie Oddziału wzięli udział w prezentacji świeżo wydanych w języku polskim wspomnień Valeski von Tiele-Winckler (1829-1880), matki Ewy von Tiele-Winkler znanej pod imieniem Matki Ewy, założycielki miechowickiego ośrodka „Ostoja Pokoju”. Zaprezentowana książka dotyczy przeszłości regionu w wymiarze obyczajowym, kulturowym i religijnym, przypominając dzieje jednej z najbogatszych i najbardziej znaczących rodzin na Górnym Śląsku. Tiele-Wincklerowie byli współtwórcami górnośląskiego przemysłu związanego z górnictwem, odegrali również znacząca rolę w powstaniu Katowic.

Dr Jack Siebel - dyr. Muzeum Historii Katowic

Spotkanie w Muzeum odbyło się w towarzystwie licznie zgromadzonej publiczności. We wstępnej części dyrektor Muzeum Historii Katowic – dr Jacek Siebel podkreślał znaczenie opublikowanej książki, która powstała przy zaangażowaniu wielu osób – pracowników Muzeum uczestniczących w projekcie. Dyrektor podkreślił, że oryginalne (w jęz. niemieckim) wydanie wspomnień Valeski odnalezione zostało przez zaprzyjaźnioną ofiarodawczynię wśród jej pamiątek rodzinnych. W następnej kolejności przedstawione zostały fragmenty wspomnień Valeski, odczytywane przez Natalię Kruszynę. Pozwoliło to zgromadzonym na wsłuchanie się w teksty przypominające odległe czasy, odsłaniające z jednej strony przeżycia i doświadczenia autorki, z drugiej strony ukazujące rodzinny wizerunek Tiele-Wincklerów, w tym klimat domu rodzinnego Matki Ewy. Odczytywanie wspomnień urozmaicone zostało atrakcjami muzycznymi w wykonaniu Andrzeja Sitko (tenor) i Andrzeja Filipka (fortepian). Zebrani mogli usłyszeć w ich wykonaniu pieśni Roberta Schumanna i Hugo Wolfa do tekstów śląsko-niemieckiego poety Josepha von Eichendorffa. W ten sposób dodatkowo przypomniana została dawna atmosfera, dawny nastrój i repertuar muzyczny. Również aranżacja sali wprowadziła słuchaczy w klimat dawnych czasów.

Bernadeta Szymik-Kozaczko - ofiarodawczyni oryginalnego wydania wspomnień

Po prezentacji wspomnień głos zabrali współtwórcy książki. O rodzie Tiele-Wincklerów mówił autor wstępu do książki – historyk dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, o pracy związanej z tłumaczeniem wspomnień wypowiadał się Michał Musioł, a losy – niewykluczone że jedynego zachowanego oryginalnego wydania książki Valeski – przedstawiła jego ofiarodawczyni. Pani Bernadeta Szymik-Kozaczko opowiedziała o związkach członków swojej rodziny z Tiele-Wincklerami, którzy zatrudniali okolicznych mieszkańców w swojej siedzibie rodowej w Mosznej. Ofiarodawczyni zwróciła również uwagę, że ocalały egzemplarz wspomnień przetrwał wiele wydarzeń związanych z trudną przeszłością Śląska, by ostatecznie w 190. rocznicę urodzin Valeski trafić do rąk polskich czytelników. Na temat zaprezentowanych tekstów wypowiedziała się także prof. Grażyna Szewczyk podkreślając, że ukazują one przede wszystkim świat widziany oczyma kobiety, poprzez pryzmat kobiecej wrażliwości, odczuć i doświadczeń. Profesor podkreśliła, że wyłania się z nich wizerunek kobiety nowoczesnej na swoje czasy, wykształconej, religijnej – matki, osoby czułej na krzywdę i niedolę innych.

Prof. Grażyna B. Szewczyk

Spotkanie zakończyły podziękowania skierowane przez dyrektora Muzeum do wszystkich, którzy przyczynili się do powstania książki, dzięki którym uzyskała odpowiedni kształt językowy jak i wydawniczy. Dodatkiem do tego wydarzenia była możliwość obejrzenia wystawy poświęconej Matce Ewie – ekspozycji przygotowanej przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Bytomiu-Miechowicach, Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen i Ligę Kobiet Nieobojętnych w Bytomiu. Wystawie „Ubogim i cierpiącym ku pomocy. Matka Ewa – wiary i życie” towarzyszyła specjalna publikacja „Anioł Miłosierdzia wśród dymów i mgły. O życiu Matki Ewy z Miechowic” (Wójcik-Kühnel i Magdalena Goik, 2017).

„Wspomnienia rodzinne” Valeski można było nabyć tego dnia po promocyjnej cenie. Po zakończeniu uczestnicy zostali zaproszeni na kawę i poczęstunek. Wieczór w Muzeum dostarczył wielu wrażeń wzbogacając jednocześnie wiedzę na temat rodziny Tiele-Wincklerów. Uczestnicy mogli poznać wizerunek Valeski – matki Ewy von Tiele-Winckler, która w dużej mierze ukształtowała wrażliwość późniejszej ewangelickiej diakonisy z Miechowic. W spotkaniu udział wzięli członkowie katowickiego Oddziału PTEw.

Tekst i zdjęcia: Aneta M. Sokół

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>