Archiwum

W Sopocie obchodzono 100-lecie Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego

Od lewej: dr hab. Jan Szturc - prelegent i Piotr Dolny - prezes Gdańskiego
Oddziału PTEw

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego zorganizował uroczyste obchody 100-lecia istnienia Towarzystwa. Uroczystości odbyły się w ewangelicko-augsburskim kościele Zbawiciela w Sopocie, po niedzielnym nabożeństwie 8 września 2019 r.

Obchody składały się z trzech części:

  • prelekcja „Polskie Towarzystwo Ewangelickie: 100 lat i co dalej” – dr hab. Jan Szturc,
  • koncert pieśni i hymnów biblijnych – Kolegium Muzyki Ewangelickiej z Krakowa,
  • wystawa w Bibliotece Ewangelickiej Etos: „Polskie Towarzystwo Ewangelickie – aktywność, integracja, tożsamość naszej wspólnoty” przygotowana przez Marię Drapella.

W roli prowadzącego wystąpił Piotr Dolny – prezes Oddziału Gdańskiego PTEw.

Dr hab. Jan Szturc, członek Zarządu Głównego PTEw, w wykładzie wzbogaconym prezentacją multimedialną, zawarł własne refleksje dotyczące historii i przyszłości Towarzystwa. Wskazał statutowe cele organizacji i na nich oparł wizję trwania i rozwoju. Wspomniał również o niespełnieniu wszystkich założonych celów działalności Towarzystwa i wskazał przyczyny porażki na tych polu.

Kolegium Muzyki Ewangelickiej

Kolegium Muzyki Ewangelickiej z Krakowa to trzyosobowy zespół w składzie: Blanka Dembosz (sopran), Oskar Koziołek-Goetz (bas baryton) i Kazimierz Pyzik (viola da gamba), który wykonał wokalne i instrumentalne utwory okresu renesansu, m.in. Jakuba Lubelczyka, Jakuba Gembickiego i Tobiasa Huma do muzyki Claude’a Goudimela. Utwory te zostały niedawno odkryte i jeszcze nie są znane szerszej publiczności. Godzinna uczta muzyczna w rewelacyjnym wykonaniu oraz popis instrumentalisty na violi da gamba zachwyciły publiczność gromko oklaskującą wykonawców.

Wystawa 'Polskie Towarzystwo Ewangelickie - aktywność, integracja, tożsamość naszej wspólnoty' i jej autorka - Maria Drapella

Wystawa przygotowana przez Marię Drapella zawiera prezentację wybranych wydarzeń ze 100-letniej działalności PTEw oraz szczególnie zasłużonych dla tego stowarzyszenia osób, a także dokumentację Oddziału PTEw w Gdańsku. przypomina postacie i fakty związane z początkami Oddziału PTEw oraz jego 24-letnią działalnością w sopockiej parafii.

W imieniu Zarządu Oddziału PTEw Dorota Kowalczyk i Piotr Dolny składają podziękowania prof. Tadeuszowi Stegnerowi i Maria Drapella

W podziękowaniu za wykład i występ wszyscy „aktorzy” tego wydarzenia otrzymali kwiaty.

Na zakończenie Prezes Gdańskiego Oddziału PTEw podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Oddziału Gdańskiego PTEw, w szczególności podkreślił rolę prof. Tadeusza Stegnera – najczęściej występującego prelegenta i wieloletniego prezesa Oddziału oraz Marii Drapella za jej wkład pracy i zaangażowanie w utworzeniu oraz prowadzeniu biblioteki „Etos”. Podziękował również wszystkim osobom za zaangażowanie w organizację sopockich obchodów 100-lecia PTEw.


Tekst: Piotr Dolny, zdjęcia: Mieczysław Ronkowski, Jan Szturc

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>