Archiwum

Grudniowe spotkanie PTEw w Bielsku z prof. Ewą Chojecką

Prof. dr hab. Ewa Chojecka - prelegentka

Ostatnie spotkanie w 2018 r. odbyło się 13 grudnia, czyli już w okresie adwentu. Taką też atmosferę miało spotkanie, które zakończyliśmy składaniem sobie życzeń świąteczno-noworocznych. Temat prelekcji związany był z kościołami ewangelickimi, które powstały w rejonie Śląska w drugiej połowie XX wieku. Gościem spotkania była prof. Ewa Chojecka, która przedstawiła prelekcję „W poszukiwaniu drogi. Fenomen architektury kościołów ewangelickich naszego regionu 2 połowy XX w.”

Przed rozpoczęciem prelekcji wręczono prof. Ewie Chojeckiej dyplom Honorowego Członka PTEw, który został przyznany jej przez Walne Zebranie Delegatów PTEw. Dyplom wręczył prezes przybyły na spotkanie prezes Zarządu Głównego Józef Król wraz z członkinią Zarządu Marią Miarka.

Prof. Ewa Chojecka zapoznała nas z wieloma informacjami dotyczącymi odbudowanych i nowo zbudowanych kościołów ewangelickich na Górnym Śląsku, przedstawiając ich nowatorstwo, minimalizm, otwartość, surowość wystroju, które są cechami charakterystycznymi dla architektury luterańskiej.

Wręczenie prof. Ewie Chojeckiej dyplomu honorowego członka PTEw

Z kościołów, które powstały w tym regionie po roku 1945 r., przedstawiono nam 15 obiektów z ogólnej ich liczby 22. Jednym z odbudowanych po 1945 r., po zniszczeniu w czasie wojny, był kościół w Wieszczętach-Kowalach, który nawiązał stylem architektonicznym do swojego przedwojennego wzoru. Odbudowano też kościół w Marklowicach. W 1956 r. powstał kościół w Wiśle Malince, który formalnie był salą katechetyczną i zewnętrznie nie przypominał kościoła, ale miał kościelne wnętrze. Po 1981 r. wybudowano kościoły w Bażanowicach, Cisownicy, Brennej, Bładnicach, Lesznej-Górnej, Dobce, Tychach, Wiśle-Głębcach.

Omawiane kościoły zostały przedstawione na prezentacji z zewnątrz jak i pokazano ich wnętrza. Jeśli idzie o styl architektoniczny, kościoły te zalicza się do budownictwa postmodernistycznego. Jednak wzniesione w tym okresie kościoły ewangelickie na Śląsku są także dowodem świadomości wyznaniowej luteranizmu. Dzięki tej niezwykle interesującej prelekcji poznaliśmy pasjonujący wizerunek ziemi śląskiej, który zachęca słuchaczy do zwiedzenia pokazanych przez prelegentkę miejsc.

Ligia Jasiok

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>