Archiwum

Zmarł ks. radca Ryszard Janik – honorowy członek PTEw

Śp. ks. radca Ryszard Janik (1930-2018)

W Jaworzu 27 listopada 2018 r. zmarł ks. radca Ryszard Janik (1930-2018) – teolog i kaznodzieja, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Zmarły w wieku 88 lat duchowny ewangelicki był emerytowanym proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworzu, wieloletnim radcą Konsystorza Kościoła oraz prezesem Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa.

Ks. Ryszard Janik urodził się 7 stycznia 1930 r. w Cieszynie. Tam ukończył Liceum Administracyjno-Handlowe, a w 1951 r. podjął studia na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego, przekształconym wkrótce na Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie. Studia ukończył w 1956 r. Został ordynowany 8 kwietnia 1956 r. w kościele ewangelickim w Jaworzu przez ks. bp. Karola Kotulę i skierowany jako wikariusz do parafii w Olsztynie na Mazurach, a w grudniu tego samego roku został przeniesiony do Jaworza, gdzie był wikariuszem u boku ks. Jana Lasoty. Po przejściu ks. Lasoty w stan spoczynku, w 1960 r. został wybrany proboszczem parafii w Jaworzu, pozostając na tym stanowisku nieprzerwanie do 1995 r., gdy przeszedł na emeryturę.

Był członkiem Synodu Kościoła (1972-1990) oraz przez pięć kadencji radcą Konsystorza (1965-1990). Ponadto przez 34 lata działał w zarządzie Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa jako wiceprzewodniczący (1962-1980) i prezes (1980-1996), pracował w Komisji Mieszanej Polska Rada Ekumeniczna – Komisja Ekumeniczna Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego i był członkiem kolegium redakcyjnego Wydawnictwa Zwiastun (1975-1981). Był również bardzo aktywny w Oddziale PTEw w Jaworzu.

Publikował wiele artykułów oraz kazań na łamach „Zwiastuna” i „Kalendarza Ewangelickiego”. Wydał postyllę do tekstów Starego Testamentu „Daj, bym głos Twój słyszał” oraz historię parafii w Jaworzu „Z kart przeszłości luterańskiego zboru w Jaworzu – od Reformacji XVI w. po współczesność”.

Nabożeństwo żałobne rozpocznie się w piątek 30 listopada 2018 r. o godz. 12 w kościele w Jaworzu. Pochówek śp. ks. Ryszarda Janika odbędzie się, zgodnie z życzeniem rodziny zmarłego, w gronie jedynie najbliższej rodziny.

Łącząc się w żałobie i smutku pragniemy Rodzinie Zmarłego złożyć kondolencje i wyrazy współczucia w imieniu Zarządu Głównego i wszystkich członków Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>