6 listopada 2017 r. w jaworzańskim Oddziale PTEw odbyła się projekcja filmu pt. „Film o Pilchu” oraz spotkanie z jego reżyserem i współscenarzystą Adamem Lewandowskim. Dokument został wyprodukowany wspólnie przez Jacka Rzehaka, producenta filmu „Pod Mocnym Aniołem”, i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Jerzy Pilch niewątpliwie zauroczył reżysera, który poświęcił mu film dokumentalny. Twórcy chodziło o naświetlenie najważniejszych elementów z życia Pilcha, tj. jego poczucia humoru, bycia ewangelikiem, jego dzieciństwa spędzonego w Wiśle, gdzie jego rodzina stanowiła elitę. W filmie nie wnikano jednak za bardzo w życie prywatne bohatera.
„Film o Pilchu” to opowieść o niezwykłym człowieku, którego niebanalne spojrzenie na świat i ukazywanie rzeczywistości w krzywym zwierciadle odcisnęły trwały ślad w historii polskiej literatury. Jerzy Pilch opowiada przed kamerą o dzieciństwie spędzonym w Wiśle, wpływie kobiet na jego wybory, alkoholizmie, a także o powinnościach twórcy i relacjach z rodzicami – bohaterami jego prozy. W filmie występuje grono kolegów po piórze, m.in. Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk i Wojciech Kuczok. O prozaiku mówią także aktor Andrzej Grabowski, przyjaciele z czasów szkoły i polonistycznych studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, m.in. Bronisław Maj, matka Wanda Pilch, jego biografka Katarzyna Kubisiowska i krytyczka literacka Kazimiera Szczuka.
Jednak w „Filmie o Pilchu” najważniejszy jest Pilch. Jerzy Pilch to prozaik, publicysta, dramaturg, scenarzysta filmowy. Pisarz o równie ironicznym, co czułym spojrzeniu na niedoskonałości tego świata i kondycję zamieszkujących go ludzi. Uważny obserwator i krytyczny komentator rodzimej rzeczywistości, przedstawianej z perspektywy inteligenckich rozczarowań czy kompleksów. Felietonista znany z oryginalnych skojarzeń i ciętego pióra. Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 r. w Wiśle, w rodzinie protestanckiej. Wychowywał się w częstej na Śląsku Cieszyńskim wierze Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, którego członkiem jest do dzisiaj, chociaż, jak wyznał w swoim „Dzienniku”, stracił wiarę.
Po latach dziecięcych i szkolnych spędzonych w rodzinnej Wiśle, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam też w latach 1975-1985 pracował jako adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej. Rozpoczął studia doktoranckie. Propozycja pracy w „Tygodniku Powszechnym” sprawiła jednak, że Jerzy Pilch przerwał studia doktoranckie. Szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych autorów tego pisma. Do 1999 r. był członkiem zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego”. Później publikował krótkie felietony na łamach „Hustlera”, po czym kolejno w „Polityce” (1999-2006), „Dzienniku” (2006-2009) i „Przekroju” (2010-2011). W lipcu 2012 r. ponownie został felietonistą „Tygodnika Powszechnego”.
W 1989 r. Jerzy Pilch otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za tom „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”. W maju 1998 r. jego proza „Tysiąc spokojnych nocy” została uhonorowana tytułem Krakowska Książka Miesiąca. Wielokrotnie był nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, którą otrzymał w 2001 r. za powieść „Pod Mocnym Aniołem”. W 2004 r. otrzymał Nagrodę im. ks. Leopolda Jana Szersznika za całokształt twórczości i promocję Śląska Cieszyńskiego. Do jego ważniejszych książek należą również: „Spis cudzołożnic. Proza podróżna”, „Rozpacz z powodu utraty furmanki”, „Bezpowrotnie utracona leworęczność”, „Miasto utrapienia”, „Upadek człowieka pod Dworcem Centralnym”, „Moje pierwsze samobójstwo”, Marsz Polonia”.
1 listopada 2017 r. już tradycyjnie członkowie Oddziału PTEw w Jaworzu wspólnie z członkami Rady Parafialnej przeprowadzili kwestę cmentarną. Zebrano kwotę 4 735,00 zł, za co wszystkim kwestującym i ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!
Tekst: Danuta Kubala, zdjęcia: Ryszard Stanclik
Odpowiedz